Vo Švédsku začína občianska vojna

· Čas čítania: 6 min.

Narazila som na komentár dánskeho spravodajského kanála DK z 21. júna 2017, ktorý vlastní okrem printových médií aj televíziu. O globalizovanej kriminalite v Švédsku, prerastajúcej do spoločenskej anarchie píše: „61 oblastí vo Švédsku ktoré majú zvýšené problémy s kriminalitou, nezamestnanosťou a nedôverou voči orgánom, sú označené ako „zraniteľné“. V týchto regiónoch je asi 5000 zločincov zoskupených vo viac ako 200 zločineckých sieťach.”

To píše švédska polícia v najnovšej správe Utsatta områden 2017 (Zraniteľné oblasti 2017), akomsi manuáli pre policajné postupy v jednotlivých oblastiach Švédska. 61 oblastí vo Švédsku má problémy s kriminalitou, nezamestnanosťou a nedôverou voči orgánom. Ide o tzv. “No go zones”. Na 23 miestach, je situácia dokonca tak kritická, že oblasti sú považované za akútne nebezpečné.

Národný policajný komisár Dan Eliasson to pre domáci spravodajský portál Aftonbladet iba potvrdil a vyhlásil, že situácia v týchto regiónoch je naozaj nesmierne vážna. Tiež vedúca Vnútornej spravodajskej jednotky (NOA) Linda Staaf je znepokojená situáciou. Vyhlasuje, že násilie sa kriticky stupňuje a miera rizík je oveľa väčšia: “Predtým vás (policajtov) strelili do nohy, aby vás vydesili – teraz mieria policajtom rovno na hlavu! Chcú nás zabíjať!”

Švédska polícia vypracovala v posledných rokoch viac správ a po vlne streľby, vraždenia, výtržníctva a podpaľačstva varuje štátne orgány pred zločinmi kolosálnych rozmerov, ktoré zákonite prerastú do občianskej vojny, pretože prísun utečencov ďalej pokračuje. Najmä v Malmö je polícia nútená zasahovať pri prestrelkách denne a situácia sa policajtom totálne vymyká spod kontroly, keďže sa neprístupným zónam musia vyhýbať. Situácia je tak vážna, že je nutné použiť armádu.

V januári bol dokonca zastrelený aj neplnoletý 16-ročný dánsky chlapec v okrese Rosengard, ktorý je na zozname ohrozených oblastí. V Malmö je vážna situácia, pokiaľ ide o lupičstvo, smrtiace násilie a stále hrozivo narastá počet mladých ľudí, ktorí tam boli zabití.

Deti vo veku do desať rokov zapojené do obchodu s drogami

Zdroj Aftonbladet aj neskôr uvádza výpoveď Lindy Staaf, ktorá ďalej tvrdí, že kriminalitu v najhoršie postihnutých oblastiach vytvárajú hlavne veľmi mladí ľudia. Predaj drog sa stáva v utečeneckých getách akousi fiktívnou cťou a rešpekt voči zločinu hrá v tom významnú psychologickú úlohu. 15 – 25 roční ľudia páchajú väčšinu so zaznamenaných trestných činov, ale nezriedka polícia zatýka aj menšie deti. Títo ľudia bránia svoje územie, boj o teritóriá sa stal veľmi častým javom. Deti do 10 rokov nosia zbrane a predávajú drogy pre starších zločincov.

V najviac exponovaných miestach je polícia nútená strážiť ľudí, pretože verejní zamestnanci na niekoľkých miestach a úradoch nemôžu fungovať bez policajnej ochrany. Dokonca aj s ochranou polície agresívni občania útočia na úradníkov a zamestnancov na verejných priestoroch. Zločin sa dotýka samozrejme aj iných subjektov, pôsobiacich v oblastiach, v ktorých dochádza k násiliu, vandalizmu, vyhrážaniu a vydieraniu. Stav je natoľko vážny, že poisťovne odmietajú ďalej niesť riziká škôd a nútia tak miestnych obchodníkov zatvárať svoje prevádzky.

Veľmi podrobne som si správu švédskej polície naštudovala a hneď prvý šok bol, že správa nie je určená iba pre potreby polície či úradov. Je určená pre širšiu informovanosť verejnosti a knižný spôsob akým je písaná, pripomína skôr zúfalé volanie švédskej polície po návrate k politike rozumu. Hneď v úvode správy je obrázok, ktorý dnešok prirovnáva k situácii v Štokholme z roku 1948, kedy mladí ľudia zoskupení v zločineckých organizáciách, bojovali proti polícii.

Správa v podstate hovorí, že situácia v krajine je natoľko vážna, že ak Švédsko neprijme radikálne opatrenia, reálne hrozí vypuknutie občianskej vojny. Dokonca v niektorých častiach správa uvádza, že už dnešný stav v niektorých častiach krajiny má kontúry začínajúcej občianskej vojny. Link na správu nájdete v zdrojoch. 5000 zločincov zoskupených v 200 gangoch v 61regiónoch krajiny predáva drogy a vytvára si vlastný hotovostný platobný systém, nahradzujúci bankovníctvo, čo je jeden z modelov vedenia vojen teroristami na Blízkom východe a z hľadiska možnosti vedenia budúcej občianskej vojny v Švédsku ide o značne znepokojivý fakt.

Správa neuvádza rozdelenie a percentuálne zloženie zločincov podľa národností. Síce priamo hovorí o utečencoch, ale neútočí na nesprávne vedenie imigračnej politiky v posledných rokoch. Je však jasné, že vlna zločinu má s utečeneckou krízou jasné prepojenie, ktoré sa pred švédskou verejnosťou zamlčiava. Národný policajný komisár Dan Eliasson však vyzýva celú spoločnosť a slovami: „pomôžte nám, prosím pomôžte nám”, dáva celému Švédsku najavo, že situácia sa úradom vymkla z rúk a krajina stojí na pokraji občianskej katastrofy.

Zdroje:
http://www.dr.dk/nyheder/udland/5000-kriminelle-og-200-netvaerk-der-bliver-flere-udsatte-omraader-i-sverige
http://svobodnenoviny.eu/svedsko-na-pokraji-civilni-valky-sef-narodni-policie-pomozte-nam-pomozte-nam/
https://polisen.se/Global/www%20och%20Intrapolis/Ovriga%20rapporter/Utsatta%20omr%C3%A5den%20-%20social%20ordning,%20kriminell%20struktur%20och%20utmaningar%20f%C3%B6r%20polisen.pdf
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/stockholm/kravaller-i-stockholm-inget-nytt?
http://www.aftonbladet.se/nyheter/krim/a/gq6l0/nya-forhor-har-hallits-i-kevin-fallet

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár