Voliť od šestnástich?

Na Slovensku už dlhodobejšie evidujeme nechuť občanov postaviť sa k volebným urnám a najmä nedôvera k politickým stranám i k jednotlivcom, ktorí rozhodujú o ich každodennom živote. K apatii Slovákov prispela i kauza Gorila.

Poslanec za OĽaNO Jozef Viskupič chce zvýšiť účasť Slovákov vo voľbách omladením voličov, v návrhu novely zákona o výkone volebného práva navrhuje znížiť vekovú hranicu pre účasť vo voľbách na šestnásť rokov. Ide naozaj o snahu zvýšiť počet voličov prichádzajúcich každoročne k urnám, alebo si strana sleduje vlastný záujem, nakoľko je známe, že voličmi OĽaNO sú prevažne mladí ľudia? Zníženie vekovej hranice by sa okrem parlamentných volieb týkalo volieb do Európskeho parlamentu, do orgánov obcí, referenda či voľby prezidenta. Poslanci budú o návrhu rokovať na schôdzi NR SR v máji.

Viskupovič sa odvoláva na susedné Rakúsko, kde „takýto právny systém funguje už niekoľko rokov“. „Zníženie vekovej hranice v prípade aktívneho volebného práva len o 2 roky by preto nemalo mať negatívny vplyv na túto skupinu ľudí, ktorí sú už v šestnástich rokoch schopní plnohodnotne vnímať politiku a veci verejné,“ hovorí.

Na naše otázky, či lepším spôsobom, ako pritiahnuť voličov k urnám (než znížením vekovej hranice) by nebolo prehodnotenie systému politických strán na systém funkčného referenda a zvýšenie dôvery občanov voči politickým predstaviteľom, ani na ďalšie z našich otázok sme z OĽaNO odpoveď do dnešného dňa nedostali.

Zaujímalo nás i to, či šestnásťroční voliči nie sú príliš mladí na to, aby si vedeli dať veci do súvislostí a či nedôjde k väčšiemu ovplyvňovaniu voličov zo strany politických strán.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár