Z Francúzska odchádzajú dobre zarábajúci obyvatelia

· Čas čítania: 2 min.

Nová správa  finančnej komisie francúzskeho parlamentu uvádza, že z krajiny odchádzajú tisíce obyvateľov s najvyššími príjmami.

V roku 2014 Francúzsko opustilo viac ako 4000 domácností, podľa denníka Les Echos, ktorý správu uverejnil.

Medzi tými, ktorí zarábajú viac ako 100 000 € ročne, tento trend pokračuje už od roku 2007.

V roku 2014 opustilo krajinu asi 589 ľudí, zarábajúcich viac ako 300 000 € ročne, pričom rok predtým ich bolo 659.

Spomedzi tých, ktorí ročne zarábajú 700 000 € a viac, povedalo v roku 2014 Francúzsku „zbohom“127 ľudí, v roku 2013 to bolo 179 ľudí.

Odborníci uvádzajú francúzsku relatívne vysokú sadzbu dane z príjmov ako jeden z hlavných dôvodov odlivu milionárov. Dane sa výrazne zvýšili v roku 2012 so zavedením 75- percentnej „dane z vyšších príjmov“ pre bohatých, čo malo krajine pomôcť dostať sa z hospodárskej krízy. Nepopulárne opatrenie zaviedol francúzsky prezident François Hollande, o dva roky neskôr však daň z vyšších príjmov upravili na 50 percent kvôli obvineniam, že  brzdí podnikanie.

V správe sa však uvádza, že viac ako polovica najlepšie zarábajúcich odišla z Francúzska z „profesionálnych dôvodov“, zatiaľ čo 30 percent sa odsťahovalo z osobných alebo rodinných dôvodov.

Niektoré iné štúdie takisto ukazujú, že masívny exodus s väčšou pravdepodobnosťou súvisí s novou prácu, zmenou prostredia alebo rodinnými dôvodmi. Len veľmi málo ľudí s vysokými príjmami donútila k presťahovaniu sa práve vysoká daň.

Najčastejšie sa Francúzi sťahujú do Veľkej Británie, USA, Švajčiarska a Belgicka.

Štúdia výskumnej spoločnosti Ipsos minulý mesiac ukázala, že Francúzi sú pesimistickejší, čo sa týka vyhliadok na budúcnosť krajiny, než ktokoľvek iný na svete. Celkom 88 percent respondentov uviedlo, že krajina ide zlým smerom. Za „najviac znepokojujúci problém“ vo Francúzsku považujú terorizmus, nasleduje nezamestnanosť, dane, chudoba / sociálne nerovnosti.

Preložené z: https://www.rt.com/business/368145-france-wealthy-leaving-country/

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár