Zákulisie koaličnej krízy: o čo sa v skutočnosti hrá?

Koaličná kríza sa dostáva do ďalšej fázy. Heger sa vrátil z dovolenky a snaží sa robiť dojem, že ide zachraňovať koalíciu. Každému je pritom jasné, že na to nemá. Ani politicky, ani osobnostne, a tak sa len snaží vzbudiť zdanie, že sa pokúša o niečo, čo zjavne nie je v jeho silách. Medzitým sa ukázalo, že spoliehanie sa na nezaradených (tarabovcov), čo bol zrejme Matovičov prvý plán, nebude také ľahké. Jediný náznak reality v záplave hlúposti, banalít a zbožných želaní, ktoré zaznelo z úst Hegera, bolo trpké konštatovanie, že ak strana SaS odíde z koalície, bude predsedať menšinovej vláde, navyše menšinovej vláde bez akýchkoľvek garancií, tolerancie či aspoň ad hoc podpory. No a práve táto skutočnosť časti príčetných ľudí v koalícii, pripusťme, že aj takí sa tam v mikroskopických množstvách mohli omylom vyskytnúť, vyvoláva vrásky na čele. Koalícia je v ťažkom rozvrate, lebo jeden egomaniak, psychopat a extrémny podrazák Matovič si povedal, že celá slovenská politika sa točí okolo neho, stojí a padá s ním, a nikto zo sekty OĽANO, ale ani Boris Kolár či Veronika Remišová mu nevedia povedať, že to tak nie je.

Čo bude teda nasledovať? Sulík sa s pomocou hnutia Republika pokúsi čím skôr odvolať Matoviča. Také jednoduché to však nebude. Na zvolanie mimoriadnej schôdze je potrebných 30 hlasov, a tie ani s Republikou nemá, spolu majú len 26. Ostatná časť opozície je nateraz k rýchlemu odvolávaniu Matoviča zdržanlivá. Iste, takáto vec bude oveľa viac „chutiť“, keď sa vláda v agónii nejaký mesiac, dva vytrápi a ukáže svoju totálnu neschopnosť. Sulík by totiž podľa svojho plánu, inak veľmi nerealistického, rád odstránil Matoviča a akoby nič pokračoval ďalej vo vláde štvorkoalície. Také triviálne a jednoduché by to, samozrejme, nebude, no on stále žije v takejto nerealistickej predstave.

Naopak, reálna opozícia má záujem na predčasných voľbách. No a zhodou okolností sa práve v septembri začína otvárať okno príležitostí, keď by to naozaj mohlo vyjsť. Strana SME RODINA, dúfajúc, že je to len ďalší z ich falošných a populistických krokov, verejne ohlásila, že predloží ústavný zákon o predčasných voľbách. Ak Sulík pochopí, že pád Matoviča je oproti predčasným voľbám pre ostatnú opozíciu veľmi malé lákadlo, tak zistí, že bez podpory skrátenia volebného obdobia nebude ani pád Matoviča . Ak ho teda bude chcieť naozaj eliminovať zo slovenskej politiky, bude musieť podporiť tento zákon. Vtom prípade by opozícia a strana SME RODINA, ktorá tento zákon predkladá a strana SaS mali na jeho prijatie dostatočných 96 hlasov. A tak by nakoniec aj referendum mohlo byť zbytočné.

Sulík tak stojí pred dilemou. Pomôže Slovensku zbaviť sa zhubného nádoru či hnisajúceho vredu slovenskej politiky Igora Matoviča, alebo stratí odvahu a celý politický kapitál, ktorý získal v boji so skutočným zlom slovenskej politiky, znova trestuhodne premrhá?

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply