Zamiešal Váhostav SMER-u karty?

· Čas čítania: 2 min.

Telefonický prieskum agentúry Polis Slovakia pre agentúru SITA, uskutočnený 11. až 18. apríla ukázal, že v prípadných voľbách by síce vyhrala strana SMER-SD s 34,7 % hlasov, no za viac než rok ide o najnižšie preferencie. Podľa agentúry môže pokles súvisieť s kauzou Váhostav.

Minulý týždeň predstavil premiér Róbert Fico na mimoriadnej schôdzi jej konečné riešenie. Memorandum, ktoré bolo výsledkom rokovania, podpísala vláda, stavebná spoločnosť Váhostav, súkromné banky i poškodení živnostníci. Tí si môžu nezaplatené faktúry vymeniť za 49 percent akcií Váhostavu. Tri súkromné banky sa vzdali 15 %, štyroch miliónov eur, ktoré sa použijú na zaplatenie faktúr živnostníkom a malým podnikateľom.

Opozícii sa návrh nepozdáva a SDKÚ zastáva názor, že Ficov plán na ukončenie kauzy je zosmiešnením živnostníkov. Podľa predsedu SDKÚ Pavla Freša dostanú veritelia bezcenné akcie, „ak hovorí riaditeľ Váhostavu pravdu, že jeho firma má nulovú hodnotu.“ Igor Matovič z OĽaNO  hovoril na 49. schôdzi národnej rady dňa 15. apríla o prepojení premiéra s „majiteľom právnickej kancelárie, ktorá mala na starosti reštrukturalizáciu Doprastavu“, s doktorom Vladimírom Kánom, s „generálnym riaditeľom Váhostavu do minulého roka, kedy bol odvolaný“, s Jánom Katom (ktorý podľa Matoviča podvod realizoval a bol zaň priamo najviac zodpovedný) a s majiteľom Váhostavu, s Jurajom Širokým.

Matovič SMERu-SD vyčíta, že sľubuje živnostníkom, že pre nich niečo urobí rovnako, ako sľubovali v roku 2006, „keď ste si bez hanby robili volebnú kampaň a oslovovali ste vo veľkom chudákov, ktorých okradli nebankovky… Že ich odškodníte.“

Výsledky ďalších politických strán v telefonickom prieskume agentúry Polis Slovakia:

KDH s 10,5 % hlasov, Sieť s 10,1 %, Most-Híd s 8,7 %, OľaNO s 7,2 %, SNS s 6,8 % a SMK s 5,2 % by sa tiež dostali do parlamentu, na rozdiel od parlamentnej SAS  (4 %) a SDKÚ (2,4 %). NOVA by sa taktiež s 2,5 % do parlamentu nedostala. Prieskum sa uskutočnil na vzorke 1417 respondentov.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár