Zdrap papiera? V deň Ústavy SR polícia zadržala dvoch nespokojných občanov

· Čas čítania: 6 min.

Každoročný deň otvorených dverí Národnej rady aj tento rok pripomínal skôr predvolebnú kampaň, než príležitosť zoči voči vyjadriť svoj názor k práci jej zamestnancov. Drvivá väčšina nadštandardne platených poslancov si totiž už tradične, či pre istotu, pripomínala sviatok prijatia Ústavy radšej v pohodlí domova či v zahraničí. Daňoví poplatníci si tak museli vystačiť s balónikmi, živou muzikou, chlebmi s cibuľou a najmä tisíckami letákov so škrobenými úsmevmi. Idylku vďačného plebsu však už krátko po otvorení brán parlamentu narušila skupina niekoľkých desiatok občianskych aktivistov a nespokojných občanov, ktorí na úvod svojho protestu vytvorili symbolický kruh „ústavného odporu“ voči „skorumpovanému režimu, ktorý ničí a rozkráda Slovensko“. Po doznení národnej hymny nasledovali prejavy jednotlivých zvolávateľov. Trenčiansky disident Milan Laurinec upozornil, že sústredenosť politikov na rozkrádanie majetkov spôsobuje rastúcu chudobu a s tým súvisiaci nárast chudoby a kriminality. „Mnohí občania by sme dnes aj chceli prísť, ale nemajú za čo,“ vyčítal poslancom. Za jedno z prvých riešení spoločenskej situácie považuje vytvorenie občianskej diskusnej relácie vo verejnoprávnej televízii, ktorá by umožnila prienik necenzurovaných informácií širokej verejnosti. V tejto súvislosti sa chce so žiadosťou o pomoc obrátiť aj na parlamentný výbor pre média. Laurinec ďalej verejnosť vyzval k účasti na chystanom novembrovom proteste, s cieľom obsadiť a okupovať Bratislavský hrad. „Konečne potrebujeme nielen kričať, ale aj robiť akčné protesty. Nech sa boja oni,“ ukázal prstom na parlament. Potrebu masovej účasti občanov zdôvodnil aj „nelegitímnosťou“ vlády Róberta Fica. „Pred dvoma rokmi zneužili situáciu okolo protestov v korupčnej kauze Gorila na to, aby sa dostali k moci. Kauzu však dodnes nenechali vyšetriť a sám premiér Fico sa vyhýba odpovedi, či sa v konšpiračnom byte stretával s finančníkmi. Nesmieme dovoliť vládnuť ľuďom, ktorí sú psychopati a sociopati,“ varoval na záver rastúci nápor návštevníkov.

Ako za „totáča“

Ešte v predvečer toho istého dňa organizoval Úrad vlády mimoriadnu tlačovú konferenciu v súvislosti s návratom slovenských paraglidistov, zadržaných a väznených iránskou justíciou za údajnú špionáž. Premiér Fico hneď na úvod svojho vystúpenia zdôraznil angažovanosť jeho vlády v otázke ochrany občianskych práv a záujmov. Svedkovia udalostí z pred parlamentu tak mohli nadobudnúť pocit, ako by sa na chvíľu ocitli v úplne inej krajine. Totiž len krátko po tom, čo Laurinec odovzdal slovo kandidátovi na prezidenta a „persóne non-grata“ investigatívnej žurnalistiky Vladimírovi Pavlíkovi, prebehol voči zhromaždeným zásah mestskej a štátnej polície. Zástupca samosprávy Starého mesta vyzval prítomných na „rozpustenie nepovolaného zhromaždenia v zmysle paragrafu 12 zákona číslo 84“. Jeden z prítomných aktivistov bol zadržaný po tom, čo sa pokojným spôsobom snažil argumentovať výkladom zákona a obhajoval legálnu prítomnosť prítomnosť aktivistov so súbežne prebiehajúcim zberom petičných podpisov proti juvenilnej justícií, voči ktorému „zo zákona nepodlieha žiadna oznamovacia povinnosť“. To bolo iskrou búrlivej reakcie protestujúcich, ktorí sa následne postavili policajtom na odpor a začali brániť odvedeniu zadržaného vlastnými telami. Podľa Laurinca to bol „historický okamih, v ktorom si nespokojní občania začali pred režimom fyzicky brániť jeden druhého“. Zasahujúcim policajtom pomohli až privolané posily, situácia sa však nakoniec zaobišla bez násilností.

Pochod na Ministerstvo vnútra

Ďalší zvrat udalostí nastal po následnom príchode poslankyne Heleny Mezenskej za OľaNO, ktorá situáciu prirovnala „k pošliapaniu sviatku ústavnosti“. Protestujúcim prisľúbila prešetrenie celého zásahu a vydala sa za veliteľom policajnej hliadky objasniť príčiny zadržania aktivistu. Nasledoval „neohlásený“ pochod smerom k budove Ministerstva vnútra, ktorý však už vzhľadom na prázdne nedeľné ulice Bratislavy neprekážal ani polícií, ani úradníkom mestskej časti. Na mieste ich však už čakali ďalšie policajné hliadky, ktoré živou reťazou bránili vstup na pôdu ministerstva. Veliteľ zásahu sa k zadržaniu odmietol vyjadriť nielen smerom k nahnevaným protestujúcim, zákonne dôvody mal zamlčiavať aj samotnej poslankyni Mezenskej. Práve jej angažovanosť však zrejme zohrala dôležitú úlohu pri urýchlenom prepustení zadržaného. Z nedávnej minulosti sú totiž známe prípady, kedy polícia pokojných aktivistov držala v celách predbežného zadržania aj takmer 48 hodín (napr. kauza podpálenia vlajky EÚ), čo je bežné skôr pri páchateľoch závažných priestupkov či trestných činov.

Mezenská pre Zem a vek vyjadrila počudovanie nad „zvláštnym“ kontrastom práce policajného zboru. „Takéto policajné zásahy, takúto promptnosť operatívy by som očakávala aj v iných prípadoch. Veľmi strnulé je tu napríklad vyšetrovanie gorilovej kriminality, ktorá má za následok znižovanie životnej úrovne obyvateľstva. Kto nechce robiť pre slovenský národ, nech ide od svojho remesla,“ odkázala kompetentným. Prepustený aktivista Pavol Privalinec postup polície zhodnotil ako neprimeraný. „Policajti sa ku mne však správali slušne. Prebehli iba formality,“ okomentoval dianie na policajnej stanici.

„S ústavou na mňa nechoďte!“

Približne o tretej hodine poobede sa protestujúci, už v kompletnej zostave, vrátili opäť k budove parlamentu. Zmena taktiky spočívala v presunutí sa do rokovacej sály, kde ohlásili svoj zámer zotrvať aj po oficiálnom ukončení programu dňa otvorených dverí. Zamestnanci ostrahy boli tak nútení privolať posily, situáciu monitorovali a zaznamenávali policajti v civile. Opakoval sa takmer totožný scenár spred dvoch rokov. Po odbití 16-tej hodiny vyzval vedúci ostrahy demonštrantov k opusteniu priestoru. „Po dobrom,“ pripomenul. Žiadosť aktivistov o rešpektovanie ich ústavných práv na odpor (článok 32) zamietol. „S ústavou na mňa nechoďte! My máme tiež svoje práva,“ prekvapil vzhľadom na dátum a miesto konania protestu. Ostraha a polícia následne pozdvíhala sediacich a vzdorujúcich aktivistov, zásah sa však zaobišiel bez zranení či zatýkania. Viacero z aktivistov situáciu okomentovalo zhodne. „Česť ich práci. Toto je len začiatok,“ odkazujú.

Proste neuposlúchli

Podľa policajnej hovorkyne Tatiany Kurucovej prebehol zásah v súlade so zákonom. Dôvodom malo byť „neuposlúchnutie výzvy verejného činiteľa“. Ako upresnila, v tejto súvislosti boli predvedení dvaja občania, „28-ročný muž z Lučenca a 30-ročný muž z Nitry“. Oboch po vypočutí prepustili.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár