Zomrel vzácny človek a vlastenec – plukovník Ing. Peter Švec

So zármutkom v srdci Vám oznamujeme smutnú správu: v sobotu, v neskorých večerných hodinách zomrel náš priateľ, pilot, bezpečnostný expert a hlavne veľký Slovák a nádej pronárodnej politiky, Peter Švec (21.4.1961 – 27.2.2021). V apríli by oslávil 60 rokov.

V rodine mali diagnostikovaný covid. Podľa známych, ktorí s ním telefonovali sa cítil slabý, mal kašeľ a teplotu, ale robil si žarty, že mu nič nie je. Dve hodiny pred smrťou uverejnil na svojom blogu v Hlavných správach novú kapitolu starovekých múdrostí čínskeho vojvodcu Sun-Tzu, ktoré preložil a ponúkal na pokračovanie aj v Zem&Vek. Počas týždňa dodržiaval karanténu, ale plánoval blízku zahraničnú cestu. Podľa slov jeho manželky príčinou úmrtia bola pravdepodobne pľúcna embólia, ktorej podľahol aj jeho otec a starý otec.

Peter Švec patril k našim autorom, s ktorým sme boli v úzkom kontakte. Pravidelne prispieval na web Zem&Vek svojimi postrehmi k aktuálnej situácii na Slovensku, bezpečnostným a armádnym témam. Publikoval aj v Armádnom magazíne. Pred časom sme mali tú česť urobiť s ním rozhovor aj v televízii ZVTV. Bol iniciátorom a signatárom dokumentu „Nitrianska deklarácia“. Kritizoval vládny manažment pandémie, plošné testovanie, nútenie ľudí k očkovaniu. Robil prieskum medzi Slovákmi, či by podporili novú suverenistickú stranu. Zasiahla ho aj smrť generála Lučanského. Na Silvestra sme uverejnili jeho článok: Dámy a páni, hovorí k vám kapitán letu číslo PF2021, v ktorom vtipnou formou predostrel vízie nového roka. Jeho posledným pôsobením bola práca kapitána aerolínií a inšpektora Boeingu 737. Pracoval vo Veľkej Británii, spravidla 5 dní, potom mal 4 dni voľno, kedy sa vracal za rodinou na Slovensko, ktoré považoval za svoj domov.

Bol známy ako nezávislý bezpečnostno-vojenský analytik, ako aj expert na letovú bezpečnosť. V minulosti pôsobil v ozbrojených silách, od roku 1980 do 2004, s prerušením počas obdobia, kedy bol zvolený za poslanca Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia ČaSFR ako nezávislý poslanec na kandidátke SNS.

Mal za sebou však aj 23-ročnú vojenskú kariéru. Na veliteľstve vzdušných síl pôsobil vo funkcii náčelníka „Oddelenia letovodskej služby a riadenia letovej prevádzky“, ako aj náčelníka „Správy vzdušného prieskumu a elektronického boja“. Na generálnom štábe pôsobil vo funkciách náčelníka „Správy vojenského prieskumu a elektronického boja“, neskôr náčelníka „Operačného štábu – zástupcu náčelníka Generálneho štábu“, v rámci ktorých mal vo svojej podriadenosti aj 5. pluk špeciálneho určenia. Bol aj generálnym riaditeľom Sekcie vojenského vzdelávania ministerstva obrany.

Bol autorom a spoluautorom vojensko-strategických koncepčných dokumentov a realizátorom zásadných zmien v slovenských ozbrojených silách. Vo funkcii predsedu komisie bol hlavným autorom prvej a jedinej „Vojenskej stratégie“, členom riadiaceho tímu a spoluautorom strategického konceptu „Ozbrojené sily 2010“, aj následného „Dlhodobého plánu rozvoja ozbrojených síl“.

V posledných rokoch sa výrazne angažoval v slovenskej politike. Peter Švec bol súčasťou Národnej koalície. Mal politické ambície a veľa Slovákov k nemu vzhliadalo, s obrovskými nádejami do budúcna. Všetky plány však zmarilo nečakané úmrtie.

Česť jeho pamiatke!

Smútiacej rodine vyslovujeme úprimnú sústrasť.

Budete nám chýbať!

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár