Zuzana Kovačič Hanzelová

Str. 104 - Zuzana Kovačič Hanzelová

Narodila sa 2. júla 1988 v Bratislave. Ako priznala v rozhovore pre Startitup, na strednej škole mala trojku zo správania pre vymeškané hodiny, opila sa však až v dospelosti. V rokoch 2007 – 2010 absolvovala bakalárske štúdium žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. V bakalárskej práci sa venovala elektronizácii denníka Sme. Následne pracovala v spravodajskej televízii TA3 (2009 – 2011/2012), v rokoch 2011 – 2018 ako reportérka spravodajstva a publicistiky Rozhlasu a televízie Slovenska. V roku 2017 ju nominovali na ocenenie Roma Spirit. V júli 2017 sa vydala za novinára Michala Kovačiča, reportéra a moderátora relácie Na telo v TV Markíza. Spolu s Vladimírom Šnídlom, Monikou Tódovou a Filipom Struhárikom z Denníka N, Beatou Balogovou zo Sme, Janou Krescanko-Dibákovou z TV Joj, blogerom Jakubom Godom a moderátorom Matejom Cifrom (známym ako Sajfa) sa podieľala na tvorbe 84-stranovej príručky Ako fungujú médiá, ktorú Denník N v apríli 2018 doručil do 430 škôl (spolu 22000 kusov).

Koncom apríla 2018 Hanzelová zverejnila status, v ktorom tvrdila, že nové vedenie RTVS sa snaží pretláčať hlúposti do vysielania. „Náš šéfredaktor navrhoval, aby sme vysielali nezmyselné neoverené konšpirácie. Presadzoval do vysielania, že sýrskym deťom mali dávať šumivé tablety, aby nafingovali na záberoch penu z úst a vyzeralo to ako chemický útok,“ písala ako signatárka otvoreného listu 58 zamestnancov RTVS, sťažujúcich sa na nepriateľskú pracovnú atmosféru. Stala sa akousi ich hovorkyňou. Hanzelovej neobjektívnosť potvrdila Rada pre vysielanie a retransmisiu, keď v tom čase sankcionovala televíziu za jej reportáž o parlamentných voľbách v Česku. Pravidelne vynášala informácie z interných porád redakcie. Neskôr ju suspendovali a nemohla spracovávať politické témy. Koncom mája 2018 spolu s jedenástimi ďalšími kolegami odišla z RTVS. Rozbuškou sporu s novým vedením bolo, že nový šéf spravodajstva Vahram Chuguryan nepovažoval za vhodné a nestranné, keď redaktori mali vo vysielaní odznaky All for Jan.

V októbri 2018 začala Hanzelová robiť videoreportérku v Sme, od apríla 2019 tam vedie politicko-spoločenskú diskusnú reláciu Rozhovory ZKH. V júli 2019 po množstve negatívnych reakcií na poburujúce články Sme o trpiacich pedofiloch a rozhovor s pedofilným učiteľom oznámila, že vulgárnych ľudí blokuje. V jej ponímaní sa so sexuálnou úchylkou ľudia rodia a nič sa s tým nedá robiť. Hanzelová na sociálnej sieti často rieši aj feminizmus a sexuálne obťažovanie. „Mám šialené zážitky z parlamentu… pri bežnej pracovnej komunikácii žena neustále počúva narážky na vzhľad, na to, čo má robiť, čo nemá robiť,“ priznala už v roku 2018 pre Refresher s tým, že muži ju obťažovali až desaťkrát denne.

Keď Maroš Kramár v Inkognite poškrabkal maskérku po zadku, o pár minút na sociálnej sieti prirovnala jeho správanie k sexuálnym útokom. Keď Kristína Šlesarová priznala, že jej ako 18-ročnej neurológ Pavel Traubner kázal, aby sa mu prešla po ordinácii bez podprsenky, Hanzelová následne v článku napísala, že jeho vyšetrenie pred 16 rokmi možno prekročilo hranicu sexuálneho obťažovania. Odmietla Traubnerovu žiadosť o rozhovor a odkázala mu, že by nikam neviedol. Aby neostala v tieni, onedlho zaspomínala na vlastnú „traumu“ na prahu dospelosti. ,,Keď som mala 18 rokov, ako svoj prvý džob som robila recepčnú. Vlado Voštinár… ma obťažoval. Nie fyzicky, ale bolo to naozaj nepríjemné… má doma dve deti,“ moralizovala. „Je to akoby model správania sa. Veľmi by som bola nerada, keby z toho jeden človek vyšiel zle, lebo to nie je o jednom človeku,“ vysvetlila, keď sa Voštinárovi ospravedlnila.

Paradoxne, v lete 2011 médiá pretriasali rozpad manželstva moderátora televízie TA3 Jozefa Dúbravského, ktorý mal doma tiež dve deti. Podľa okolia exmanželov to zapríčinilo vzplanutie k vtedy dvadsaťtriročnej kolegyni reportérke Hanzelovej. „Zuzi, ja som sa s nikým nevyspal v garáži TA3 pod priemyselnými kamerami,“ vrátil sa v marci 2018 k incidentu moderátor Noro Dolinský v slovnej prestrelke s Braňom Dobšinským, Michalom Kovačičom a jeho manželkou Hanzelovou.

V máji 2021 sa stala víťazkou Social Awards Slovakia v kategórii verejná zodpovednosť. Najvyšší počet hlasov a cenu diváka dostal homosexuálny komik František Košarišťan alias Fero Joke. V kategórii moderátor zvíťazil Viktor Vincze, v kategórii rodina Kristína Tormová, ako slovenská značka vyhral Dedoles a ako komunitná stránka Zomri. Cenu poroty získali Dáta bez pátosu. V duchu príslovia vrana k vrane sadá sa Hanzelová priatelí s bakalárkou Veronikou Cifrovou Ostrihoňovou (televízna redaktorka, moderátorka a Sajfova manželka) a „sexpertkami“ Michaelou Chrkavou a Valériou Frázovou, ktoré založili podcast Sexuálna výchova (s témami Prečo vagína prdí?, Všetci sme v kútiku duše ku*vy atď.).

AUTOR: Karol Kardoš

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár