VIDEO: Neodavisti diskutovali o problémoch a alternatívach globálneho kapitalizmu

Obrázok: davdva.sk

Občianske združenie DAV DVA, ktoré vydáva kultúrno-politickú revue nadväzujúcu na pôvodné hnutie DAVistov, pravidelne usporadúva konferencie s relevantnými odborníkmi na aktuálne spoločenské témy. DAV DVA je spolu so ZEM&VEK súčasťou Asociácie nezávislých médií a prispieva k šíreniu osvety na poli alternatívy voči neoliberálnej globalizácii. Podobne ako ZEM &VEK si aj DAV DVA vytýčil cieľ šírenia osvety medzi ľuďmi, ktorí myslia kriticky a nepodliehajú dobovej neoliberálnej propagande.

Konferenciu usporiadal Ing. David Diczházy, spolu s Mgr. Ivanom Luljakom, a prilákal celé spektrum zaujímavých ľudí. V auditóriu sedel aj významný slovenský režisér Zoro Záhon (známy sfilmovaním diel Ladislava Balleka), ktorý odprezentoval nikdy neprezentovaný a nedokončený film o SNP.

V poradí tretia konferencia DAV2 sa opätovne venovala aktuálnym problémom krízy kapitalizmu a alternatívnym modelom spoločnosti. Vystúpili na nej odborník na bioetiku a medzinárodné právo Branislav Fábry, ekonóm Adrián Ondrovič a mladý aktivista Igor Melicher. Záznam z prednášok je k dispozícii zdarma na Youtube.

[plsc_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=Ixb1rFnaZC4&feature=youtu.be” width=”700″ height=”400″ autoplay=”no” responsive=”yes”]

„Pri otázke rovnosti príležitostí u liberálov sa musíme spýtať, či vôbec existuje alebo sa dá vytvoriť v súčasných podmienkach rovnosť príležitostí, ak sa jedno dieťa narodí v osade a druhé sa narodí v Bratislave. Aká je rovnosť príležitostí medzi niekým, kto musí od detstva chodiť žobrať a niekým, kto od detstva pracuje s najmodernejšou výpočtovou technikou. Navyše biotechnológie predstavujú potenciálnu hrozbu pre princíp rovnosti pri základných právach a slobodách. Tým, že ľudia môžu zasahovať do ľudského genómu a vkladať konkrétne sekvencie DNA, sa vytvára aj riziko, že sa niekto bude pokúšať zdokonaľovať jednotlivca v rámci procesu prokreácie a tým ešte zvyšovať rozdiely medzi jednotlivými ľuďmi,” uviedol právnik JUDr. Braňo Fábry, PhD.

[plsc_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=wPhO58_sLBY&feature=youtu.be” width=”700″ height=”400″ autoplay=”no” responsive=”yes”]

V akom stave sa naozaj nachádzame? Oficiálne vedecké štatistiky, prieskumy zo Slovenskej akadémie vied dokazujú krízu neoliberálneho kapitalizmu po sociálnej, ekonomickej, zdravotnej, ale aj ekologickej stránke: neustále rastúca nerovnosť, chudoba, nízke príjmy, exekúcie, zanedbávanie regiónov, korupcia súkromného sektora, kolaps školstva a vedy, nefunkčnosť demokratického systému, ekologické problémy, polarizácia spoločnosti, emigrácia. Slovensko je kapitalistická spoločnosť neoliberálnej povahy; formálne republika a parlamentná demokracia, reálne plutokracia, teda spoločnosť ovládaná koncentrovaným súkromným majetkom a korporáciami, čo znamená, že akékoľvek štruktúry presadzujú záujmy biznisu – to je alfa aj omega bežného života. Trend úpadku bude pokračovať a s ním aj riziko spoločenských konfliktov.

Aký je podiel importu tovaru a služieb na celkovom HDP? Na Slovensku tvorí import 90%, teda najviac z celej V4, v Rakúsku je to napríklad pod 50%. Naša krajina je teda absolútne nesamostatná, vôbec sa nemôžeme baviť o žiadnej suverenite. To sú reálne fakty od ekonóma Ing. Adriána Ondroviča, PhD. Mimochodom, vedeli ste, že v rakovine hrubého čreva sme na druhom mieste vo svete?

[plsc_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=vpI1whoTAUg&feature=youtu.be” width=”700″ height=”400″ autoplay=”no” responsive=”yes”]

Posledným prednášajúcim bol mladý aktivista Igor Melicher, ktorý vysvetlil, čo znamenajú termíny práca, pôda a kapitál. Ten, kto vlastní kapitál, si v skutočnosti podmaňuje zdroje a zároveň určuje hodnotu mien a namiesto štátneho mechanizmu rozhoduje o tom, kto má aký prístup ku zdrojom. Kapitál v skutočnosti predstavuje súhrn jednotlivcov, ktorí vlastnia výrobné prostriedky, čo je 1% zo 7 miliárd ľudí (70 miliónov).

Pri bližšie informácie pozrite reportáž M. Mindára nahttp://davdva.sk/konferencia-dav-dva-alternativy-pre-21-storocie-iii/

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply