Dva bloky, dva summity. Jeden na vzostupe, druhy na zostupe

Tagged With: , , , Add Comment

Počas druhého júnového víkendu prebiehali vo dvoch značne vzdialených kútoch planéty vrcholové schôdzky predstaviteľov zoskupení, čo hýbu svetom, i keď nerovnakým rozsahom a spôsobom. Prvý usporiadala  skupina G7 vo vyľudňujúcom sa osemtisícovom mestečku La Malbaie ležiacom v okresnej komunite Charlevoix-Est v provincii Quebec, neďaleko atlantického pobrežia Kanady. Druhý zorganizovala Šanghajská organizácia spolupráce v dynamickom, vyše 9-miliónovom veľkomeste Čching-tao na pobreží Žltého mora, o rozlohe pätiny Slovenska na dotyku obchodných zón troch hospodársky popredných krajín sveta: Číny, Japonska a Južnej Kórey.

Taliansky premiér sťaby nesmelý disident

Kontrast medzi hospodárskou výkonnosťou, zložením, vnútornou súdržnosťou a povahou civilizačnej sa prehlbuje každým dňom. Ukázal to priebeh oboch summitov

Na „Gé sedmičku“ sa účastníci schádzali deprimovaní z treníc medzi sebou z predchádzajúcich dní a týždňov v dôsledku stupňovania transatlantickej obchodnej vojny rozpútanej americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Po dvoch dňoch z Kanady odlietali ešte roztrpčenejší, pretože 71-ročný D. Trump prejavil nulové porozumenie pre programovú agendu transatlantických vazalov Spojených štátov. Irituje ho, ako trápne sa pokúšajú hrať skupinovú mocenskú hru v rámci nesúrodého a über-byrokratizovaného spolku, čo sa nazýva Európska únia. Japonský ministerský predseda Šinzó Abé s vysokou pravdepodobnosťou ľutoval, že meral cestu za takýmito babrákmi, ktorí sa stali predmetmi zaslúženého posmechu a karikatúr na Twitteri a iných sociálnych sieťach.

Na Wikipédii sa Gé sedmička, zložená z USA, Kanady, Japonska, Nemecka, Veľkej Británie, Francúzska a Talianska, necháva zobrazovať s územím všetkých 28 členských štátov EÚ, zrejme v snahe zapôsobiť na neznalých.

Do La Malbaie sa vypravil spolu s troma premiérmi a francúzskym prezidentom aj šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker a komisárka pre zahraničné vzťahy a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová. Možno v snahe dusiť v zárodku akékoľvek prejavy národnoštátnych záujmov Európanov. Netýka sa to Veľkej Británie, lebo tá už je na odchode z EÚ, ale Talianska. Obaja bruselskí komisári strážili potenciálneho rebela v osobe nového talianskeho ministerského predsedu Giuseppeho Conteho. Ten sa totiž postavil na stranu amerického prezidenta, keď, ako uvádza tlačová agentúra Reuters, Donald Trump vyzval na opätovný návrat Ruskej federácie na summity skupiny G7 ako ôsmeho člena. Taliansky premiér asi dostal od komisárov patričný „výplach žalúdka“ a do záverečného komuniké sa už jeho „disidentské názory“ nedostali. Podpísal ho pravdepodobne rovnako znechutene ako Donald Trump, ale na rozdiel od nevyspytateľného Američana, svoj podpis neodvolal. Donald Trump nedokázal vydržať na summite do konca, keď Európania zabŕdli do neomarxistických doktrín o rodovej rovnosti, diverzite, inklúzii a bojovaniu proti klimatickým zmenám. Predčasne odletel z Kanady a nezabudol informovať cez sociálnu sieť Twitter celý svet, že dal zástupcom USA pokyn komuniké neschváliť.

Putinov eurázijský sen

V porovnaní s celou tou gé-sedmičkovskou maškarádou prebiehal summit Šanghajskej organizácie spolupráce (ŠOS) ako dobre naolejovaný stroj. Navyše v priaznivej atmosfére vzájomného porozumenia. India s Pakistanom vystupovali poprvýkrát ako riadni členovia a ruský prezident Vladimír Putin mohol preto bez zveličenia konštatovať, že  v Čching-tao sa zišli predstavitelia obchodno-hospodárskeho kolosu s rýchlejším hospodárskym rastom a vyššou tvorbou HDP v prepočte podľa parity kúpnej sily ako Gé sedmička. Rozloha ŠOS od Severného ľadového oceánu až po Indický oceán, i hospodárske perspektívy ŠOS sú nedozerné a pre nadnárodných investorov bezpochyby lukratívne.

Popri riadnych členoch (Rusko, Čína, India, Pakistan, Kazachstan, Kirgizstan, Tadžikistan a Uzbekistan) netrpezlivo nástojí na vstupe do ŠOS Irán, ktorý má spolu s Mongolskom, Afganistanom a Bieloruskom postavenie pozorovateľskej krajiny. Záverečná deklarácia srší optimizmom, i keď indické vládne a mediálne zdroje poukazujú na chybičku krásy. Škripot v dobre naolejovanom stroji spôsobuje neochota Indie podieľať sa na projektoch spätých s čínskou transkontinentálnou iniciatívou Novej hodvábnej cesty. Indii prekážajú okrem iného právne neošetrené projekty tranzitných koridorov cez Kašmír, čo je územie, o ktoré sa India po desaťročia sporí s Pakistanom. Navyše, má vlastný transkontinentálny projekt známy ako North–South Transport Corridor. Putinovo Rusko by rado prepojilo čínsky a indickým a Vladimir Vladimirovič Putin má ako prezident ešte takmer šesť rokov na to, aby zblížil v tomto ohľade Peking s Dílí.

Česká tlačová kancelária priniesla pomerne slušné zhrnutie hlavných bodov záverečného komuniké ŠOS s jednou závažnou výnimkou. Nespomína plánované preskúmanie vyhliadok na rozšírenie používania národných mien v obchodnej a investičnej činnosti. Kazašská tlačová kancelária tejto dôležitej téme týkajúcej sa de-dolarizácie v záujme „posilnenia našich ekonomík„samostatnú správu.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Patrik Sloboda
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis