Komu patri Krym?

Tagged With: , , , , , , Add Comment

Nezaradený poslanec Peter Marček sa rozhodol súkromne cestovať na Krym. Hneď sa stal objektom pranierovania protiruských kvázidemokratických médií. Jeho otec bol poradcom veľvyslanca v Moskve, kde Peter vychodil základnú aj strednú školu a začal tam aj študovať. Jeho postoj ku Krymu bol preto dávno vyprofilovaný. Najnovšie to zavadilo Zolovi Mikešovi, ktorému Marček verejne odpisuje:

„Milý pán Z. Mikeš. K otázke: Máme zrejme rozdielne názory. Budem argumentovať, prečo som toho názoru, ze Krym patri pod Ruskú federaciu. 

  1. Po smrti Stalina v marci 1953, je 26. júna 1954 zavraždený aj maršál Berija. Už 25. januára 1954 sa nastoľuje otazka o prechode správy Krymu, v rámci ZSSR, z RSFSR na USSR. Jedná sa nie o zmenu vlastníctva k pôde, majetku, nerastnému bohatstvu, ktoré stále zostáva v RSFSR a v ZSSR, ale o zmenu administratívnej správy. Toto rozhodnutie bolo prijaté 19. februára 1954 Prezídiom najvyššieho sovietu ZSSR. 
  2. Po zániku ZSSR zanikajú aj rozhodnutia, ktoré upravovali správnu štruktúru ZSSR. Vznikajú obnovené republiky. Jednou z nich je aj Ukrajina a daľšou aj Rusko. Ruská federatívna republika vstupuje do správneho právneho zväzku, krorý dnes voláme Ruská federácia. Ukrajina si ponecháva svoju samostatnosť. Rozhodnutia Ukrajiny sú také, že si na základe zmluvy o prevode správy k územiam iných samostatných republík , ktoré po rozpade ZSSR zostali právne samostatné, uplatňuje teritoriálne nároky. Keďže tieto republiky sú samostatné subjekty práva, ich občania sa podľa platných zmlúv, ústav a ich slobodnej vôle rozhoduju v referende o tom, do akého vyššieho štátotvorného zväzku vstúpia. A tak sa stalo to, ze sa občania Krymu sami, demokraticky, v referende rozhodli pre Rusko. Na vašom prispevku nie je zlé to, že máte rozdielny právny názor, ako ústavní právnici z Francúzska, alebo Anglicka. Ale smutné je práve skutočnosť, že ste si nedali tieto informácie overiť,  alebo možno aj detailnejšie vysvetliť. To, že to dnes tvrdí Ukrajina, resp. jej krvavo sa k moci predraní vládcovi, je viac ako samozrejmé. Čo by sme od nich mali čakať? K moci ich tam dostali práve aj z týchto dôvodov. Všetko je to náramne, opakujem, náramne smustne, lebo na Ukrajine zijú rovnaki ludia, ako v Rusku, EÚ či v Gruzínsku….  
  3. Najväčšiu, či jedinú silu, dôkaz, argument (čo chcete) pre mňa nemá žiadne rozhodnutie politikov, ak ich rozhodnutie nekopíruje želanie či stanovisko samotných občanov. Pre mňa je preto rozhodujúce samotné rozhodnutie ludi, čo na Kryme žijú po celé generácie. Preto mi je aj úplne jedno, čo poslušne, či len servilne papagájuje nase MZV,  dosadení neodbornici. Opieram sa totiž o presny text uznesenia predsednictva ZSSR, ako aju o stanovisko francúzskych profesorov a najmä o zdravý rozum občanov Krymskej republiky. 
  4. A to, že o mne píšete neúctivo, vám ako mladšiemu človeku, čiže menej zorientovanému, možno aj vychovanému, nateraz odpustim, aj ked uznajte, že je to hanba. Vaša hanba.“

Peter Marček

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis