13. dôchodky prešli s podporou Sme rodina, liberáli sú v panike

· Čas čítania: 3 min.

Po nekonečných obštrukciách liberálnej opozície, zahŕňajúcich blokovanie rečníckeho pultu v národnej rade, dnes parlament schválil 13. dôchodky. Od decembra tohto roka by sa mal na Slovensku zaviesť trinásty dôchodok pre všetkých penzistov. Nahradí doterajší vianočný príspevok, ktorý Sociálna poisťovňa vlani vyplácala len tým penzistom, ktorých dôchodok alebo úhrn dôchodkov dosahoval najviac 658,50 eura. Kým suma vianočného príspevku klesala s rastúcou výškou dôchodku, trinásty dôchodok bude Sociálna poisťovňa vyplácať v rovnakej výške. Všetci starobní dôchodcovia by mali dostávať trinásty dôchodok v sume 460 eur, čo je priemerná suma starobnej penzie.

Vládnemu Smeru a SNS chýbali hlasy Bugárovho Mostu-Híd, napokon im však pomohli poslanci za Sme rodina, ktorí sfunkčnili parlamentnú schôdzu tým, že sa prezentovali. Zahlasovali aj za 13. dôchodky, spolu so Smerom-SD, SNS a ĽSNS. Za hlasovali aj poslanci, ktorí kandidujú za Dobrú voľbu Tomáša Druckera – Martin Fedor, Katarína Cséfalvayová a Peter Kresák, ako aj odídenci okolo poslanca Petra Marčeka. Poslanci, ktorí sa v sobotňajších parlamentných voľbách uchádzajú o hlasy voličov na kandidačných listinách strán Za ľudí, SaS, PS/Spolu a KDH, sa na hlasovaní nezúčastnili, ale nebolo ich dosť na to, aby dokázali zablokovať uznášaniaschopnosť parlamentu.

Predseda Sme rodina Boris Kollár po hlasovaní okrem iného povedal: „Nepodporili sme Smer, my to máme v programe… Je dôležité, aby sme vyslali signál ľuďom, že je tu politická strana, ktorá na nich bude myslieť… S Robertom Ficom sa nerokuje, Robert Fico sa odstraňuje.“ Jeho strana na dnešnej schôdzi takisto zahlasovala za odmietnutie Istanbulského dohovoru.

Zákulisné dohody medzi kollárovcami a najsilnejšou vládnou stranou rovnako za Smer poprel poslanec Ľubomír Vážny. Napriek tomu toto hlasovanie vyvolalo paniku v liberálnom tábore, ktorý si veľmi dobre uvedomuje, že po voľbách sa práve Sme rodina môže stať povestným jazýčkom na váhach a nemusí byť vôbec také isté, že Kollár bude ochotný ísť do koalície práve s progresívcami, matovičovcami, či kiskovcami. A ak aj v takejto vláde bude, či sa bude poslušne prispôsobovať liberálnej ideológii.

Denník N vyplašene napísal: „Hrozí vláda závislá od Kollárovho populizmu a kuffovského konzervativizmu, ktorá vráti do hry Fica. Dnešok ukázal, že poslanci možnej koalície nebudú mať ad hoc problém hlasovať ani s fašistami, a to aj proti vlastnej vláde.“

Veronika Remišová zo strany Za ľudí označila sociálne opatrenia za „volebnú korupciu“ a vyjadrila nádej, že prezidentka Zuzana Čaputová ich nepodpíše. Zároveň však priznala, že ak sa kiskovci dostanú do vlády, 13. dôchodky rušiť nebudú, pretože by to bolo komplikované. Takže nejde o správnosť či nesprávnosť opatrení, ale o to, kto ich predkladá…

„Nový politik“ Miroslav Beblavý, toho času v strane Spolu, vyjadril „veľké poľutovanie“ nad tým, že poslanci za Sme rodina pomohli naplniť kvórum, keď sa prezentovali. „Aj dnes sa ukázalo, na koho je a na koho nie je spoľahnutie,“ dodal.

Ten istý Beblavý bol pred 15 rokmi štátnym tajomníkom za SDKÚ na ministerstve práce a sociálnych vecí, za ministrovania Ľudovíta Kaníka, ktorého sociálne reformy posunuli pod hranicu biedy invalidných dôchodcov. Ministra sociálnych vecí, ktorého firma HGM dlžila podľa denníka Pravda v roku 2011 5000 eur Sociálnej poisťovni. Beblavý bol neskôr podpredsedom neúspešnej strany Sieť, ktorá nedokázala vysvetliť pôvod miliónov eur na svoju predvolebnú kampaň.

Dnes sa hrá na nového politika a spolustrojcu reforiem, ktoré majú posunúť túto spoločnosť k lepšiemu. Jeho doterajšia kariéra však skôr svedčí o tom, že mu sotva záleží na postavení obyčajných ľudí.

Zdroje: TASR, Postoj, Hlavné správy, Hlavný denník, Denník N, Pravda

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár