V snahe zviditeľniť sa Lívia už tliacha

· Čas čítania: 4 min.
Foto: video

Nemyslel som si, že sa raz budem vyjadrovať k tvrdeniam blonďavého dievčatka Lívie. Dosť sa do nej navážali Benčík a Molnár. Podľa nich je to vymletá fašistka. Ja si to nemyslím, ale povedal by som, že je ešte príliš mladá a má sa čo učiť. A keďže o mne hovorí vo svojom Kultúrnom blogu, budem na ňu reagovať.

Keď už tá jej rubrika má byť kultúrna, kultúrne by bolo, keby ma bola oslovila pred jej výrobou. Takto je jej materiál o hoaxoch aj sám hoaxom. Toto cudzie slovo sa veľmi rýchlo rozšírilo na Slovensku bez toho, že by väčšina z nás vôbec presne vedela, čo znamená. A v preklade znamená podvod, podfuk či falošnú správu, pomocou ktorej si niekto chce z publika vystreliť. To by znamenalo, že autor ľuďom úmyselne podsúva lož, hoci vie, že ide o lož. Snaží sa svoje publikum oklamať. A to je podstata problému. Lebo mojím úmyslom nikdy nebolo a nie je nikoho klamať. Články, ktoré píšem do časopisu Zem&Vek, a z ktorých Lívia cituje, patria do rubriky Sprisahania a fakty. Je to rubrika, ktorá ponúka iný pohľad na historické udalosti, než sú bežne prezentované.
Lívia začala svoje video nezmyslami o liečení rakoviny Savom. Nezachytila článok na Zem&Vek, kde sa redakcia od týchto nezmyslov ohradila? A v línii, za ktorú by sa nemusel hanbiť ani honič hoaxov Smatana, pokračuje.
Tak napríklad bombardovanie srbského mesta Niš Američanmi naozaj bolo útokom, ktorý mal zmeniť pomer síl na Balkáne. Lívia tupo argumentuje, že spojenci podporovali aj srbských četníkov aj partizánov. Asi nevie, že četníci boli kráľovskou armádou, ktorá podpísala kapituláciu, spolupracovala s nacistami a bojovala proti partizánom. Briti ich podporovali do poslednej chvíle, keď pochopili, že sa k moci predsa len dostanú komunisti. Potom podporu četníkov zrušili. Kráľ síce zdrhol do Londýna, ale to preto, že bol v príbuzenskom vzťahu s britskou kráľovnou. Koniec-koncov, mal 13 rokov a zaňho rozhodoval jeho strýko, regent Pavle, ktorý podpísal pristúpenie Juhoslávie k hitlerovskej ose.
Na Líviinom tvrdení, že Sovieti a Američania spolupracovali počas druhej svetovej vojny, sa možno len smiať. Spolupráca bola z núdze cnosť a trvala len dovtedy, kým Sovieti odlákavali hlavnú časť nacistických vojsk. Potom sa zmenila na Studenú vojnu.
Čo sa týka článku o Romanovcoch, Lívia asi nepochopila celok a zamerala sa na nič neznamenajúci detail, ktorý nijako nezasahuje do podstaty článku. Mesto, ktoré sa dnes volá Bela Crkva, prešlo do srbských rúk až po prvej svetovej vojne. Dovtedy patrilo Uhorsku a nemalo srbský názov. V tejto časti žili Maďari, Nemci, Rumuni, Valasi a Slováci. Srbsko získalo územie po vojne, pôvodné obyvateľstvo zahynulo alebo bolo odsunuté. A s ním aj jeho viera. Katolícke a evanjelické obyvateľstvo nahradili pravoslávni Srbi a v tom istom čase aj ruskí exilanti v podobe bielogvardejcov zo vznikajúceho Sovietskeho zväzu. Pôvodný názov mesta Weisskirchen bol doslova preložený do srbčiny ako Bela Crkva, ale nie kvôli nikomu nič neznamenajúcemu pôvodnému katolíckemu kostolu. Srbský názov bol stotožnený s novým bielym kostolom, ktorý si postavili ruskí migranti. Kostol bol síce dokončený v roku 1923, ale jeho výstavba sa začala skôr.
Mrzí ma, že sa Lívia nechala uniesť hystériou okolo tohto článku, ktorú spustil Juraj Smatana. Ten za svoju činnosť dostáva peniaze od Kongresu USA, takže jeho honičskú činnosť viem pochopiť. Lívia však z toho nemá nič.
No, a jej tvrdenie, že som na prekladanie použil translátor, je v tomto jediný ozajstný hoax. Lebo srbčinu mám ako materinský jazyk. Aj vrabce to vedia. Len Lívia nie…
https://www.facebook.com/Kulturblog.sk/videos/759293317803783/

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

  • kto vie kto jej to podsunul,..mozno cita Zem a vek,no otazka je kde si overuje “fakty“,…ked je to wikipedia tak…,amici bombardovali aj slovenske mesta a hlavne fabriky nezmyselne,…pripojili sa do vojny az bolo jasne ze stalin zaberie europu…dievca este lieta

Pridaj komentár