1500 útokov kyselinou bolo zaznamenaných v Londýne od roku 2011

Tagged With: , , , , Add Comment

Útoky kyselinou v britskom hlavnom meste dosahujú nové rekordy, odhaľujú nové údaje. Odpoveď na žiadosť novín Mirror na základe Zákona o slobodnom prístupe k informáciám ukazuje, že medzi rokmi 2011 až 2016 bolo v Londýne takmer 1500 prípadov devastujúcich zločinov, ktoré spália kožu a zanechávajú obete s trvalými následkami.

Dlhodobo je množstvo zranených tak veľké, že obete často trpia aj vážnymi psychologickými následkami v dôsledku útokov. en za minulý rok bolo 431 takýchto útokov kyselinou – s nárastom o 170 prípadov oproti predchádzajúcemu roku.

Čísla sa zhodujú so všeobecným trendom vo Veľkej Británii, podľa ktorého bol nárast zločinov spôsobených kyselinou o 50% vyšší od roku 2005.

Globálne sú približne 80% obetí útokov ženy. Útoky sú často vykonané pomstychtivými mužmi, ktorí boli odmietnutí pri žiadosti o ruku alebo pri sexuálnom obťažovaní. Lenže dobrovoľníci odhadujú, že v prípade útokov kyselinou sú britské obete predovšetkým muži, hrubý odhad je 71% obetí.

Jaf Shah, výkonný riaditeľ podpornej skupiny Medzinárodný trust obetí útokov kyselinou Acid Survivors Trust International (ASTI), povedal pre Guardian: „Pozerajúc na všeobecné údaje existuje veľmi veľká pravdepodobnosť, že prípady útokov muž versus muž sú spojené s gangmi. Číslo vyzerá byť veľmi vysoké a ešte rastie, čo je veľmi znepokojujúce.“

Bývalý člen gangu opísal ako sa stali útoky kyselinou prijateľnejšie a nie sú považované za „veľký problém“. „Ľudia nemyslia na následky,“ povedal. „Je jednoduché nakúpiť väčšinu látok legálne…Jeden môj bratranec bol obeťou pred pár rokmi. Po útoku bol zasiahnutý na ramene a môj strýko útok na neho pripravil doma. Kyselina je extrémny znak dominancie. Oznamuje jednotlivcovi, že nezabil som ťa, ale je to horšie ako zabitie, je to znak – na tvojej tvári. Je to zlovestný odkaz.“

Ťažkosti a emocionálna trauma sú tiež následkami útokov kyselinou, čo tiež znamená, že čísla sú ešte veľmi nízke oproti realite.

Zdroj: https://ca.news.yahoo.com/1-500-acid-attacks-recorded-165918301.html?soc_src=social-sh&soc_trk=fb&_guc_consent_skip=1534942833

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Martin Urminský
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis