Väčšina Slovákov nie je spokojná so svojím zárobkom

· Čas čítania: 3 min.
Foto: napalete.sk

Väčšina Slovákov nie je spokojná so svojím zárobkom a do ideálneho platu im chýba sto a viac eur. Vyplynulo to z prieskumu Poštovej banky. Pri otázke ideálneho príjmu vznikli pomyselné nožnice. Tí najchudobnejší chcú málo a tí najbohatší, naopak, najviac.

„Čím viac máme, tým viac míňame. Tí, ktorí zarábajú do 600 eur by boli spokojní aj so zárobkom hraničiacim s tisíckou. A tým, ktorí si každý mesiac tisícku zarobia, tisícka nestačí, potrebovali by aspoň 1 500 eur,“ uvádza hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Do ideálneho platu Slovákom podľa výsledkov prieskumu chýba sto a viac eur. Našinci by chceli zarábať v priemere aspoň o 100 eur viac ako je priemerná mesačná mzda za rok 2018. Ideálny príjem Slovákov je 1129 eur.

„Predstavy o ideálnom príjme sa líšia aj regionálne. Košičania a obyvatelia Banskobystrického kraja by sa v priemere uspokojili aj so mzdou do 1000 eur, všetci ostatní by chceli zarábať viac. Medzi najnáročnejších, v tomto smere, patria Bratislavčania. K spokojnému životu potrebujú niečo cez 1300 eur. Obyvateľom Trnavského kraja by stačilo zarábať aj o stovku menej,“ hovorí Žáčková.

Najvyššie finančné predstavy o odmene za svoju prácu majú Slováci v produktívnom veku, teda 36 až 45 rokov. Tí uviedli odmenu 1200 eur. Platové požiadavky s pribúdajúcim vekom a pravdepodobne aj so znižujúcim sa úverovým zaťažením podľa Poštovej banky postupne klesajú.

Ľuďom od 56 rokov stačí podľa výsledkov prieskumu zárobok pod tisíc eur. Z prieskumu zároveň vyšlo, že plat nad tisíc eur má 39 percent Slovákov. Väčšina, 61 percent ekonomicky aktívneho obyvateľstva, dostáva výplatu s trojmiestnou sumou.

Navyše, Slovensko je v rámci EÚ podľa Poštovej banky stále na chvoste. Menej v priemere zarábajú už len v šiestich krajinách. Ide o Poľsko, Lotyšsko, Maďarsko, Litva, Rumunsko a Bulharsko. Najvyššiu priemernú mzdu, ktorá prekračuje hranicu 4-tisíc eur, majú v Luxembursku, Dánsku a v Holandsku.

Priemerná nominálna mzda za celý minulý rok prekročila na Slovensku tisíc eur, vzrástla o 6,2 percenta a predstavovala 1013 eur. „Podpisoval sa pod to hlavne priaznivý ekonomický vývoj v minulom roku, ktorý bol najciteľnejší počas prvých troch kvartálov. Rast nášho HDP bol ťahaný ako zahraničným dopytom, tak aj domácou spotrebou. To sa prelievalo aj do pozitívneho vývoja na trhu práce, kde nezamestnanosť klesala a mzdy rástli.

Firmy totiž museli ponúkať lepšie platové ohodnotenie, pokiaľ chceli získať kvalifikovaných pracovníkov,“ vysvetlila analytička Poštovej banky Jana Glasová. Prieskum pre Poštovú banku uskutočnila agentúra 2muse. Cieľovou skupinou bola reprezentatívna vzorka slovenskej populácie vo veku od 15 rokov. Išlo teda o 1 454 respondentov. Zber dát sa uskutočnil od 19. februára do 5. marca.

https://www.napalete.sk/vacsina-slovakov-nie-je-spokojna-svojim-platom/

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár