Farebná revolúcia v Sudáne priniesla pretrvávajúce nepokoje

Tagged With: , , Add Comment

Prebiehajúce udalosti v Sudáne sú dokonalým príkladom nekontrolovateľného chaosu, ktorý sa môže rozpútať v spoločnosti po farebnej revolúcii.

Symbolom revolúcie v Sudáne sa stala žena v bielom. Tá, v rozhovore s novinármi povedala, že sa chcela zhromaždeným prihovoriť v mene mládeže, poukázať na nerovnosť v sudánskej spoločnosti, odsúdiť rasizmus a zvýhodňovanie podľa kmeňovej príslušnosti, vyzvať na zosadenie „tyrana a diktátora“ Umara Bašíra a na nastolenie demokracie vo svojej vlasti. Zhromaždení jej prejav prerušovali výkrikmi: „Revolúcia!“.

Rušivý vývoj

Revolúcie pohlcujú svoje vlastné deti“, ako hovorí príslovie, a nikde nie je o nič evidentnejšie ako v súčasnom Sudáne počas dvoch mesiacov po vojenskom prevrate proti bývalému prezidentovi Baširovi.

Ozbrojené sily zvrhli dlhoročného vodcu po tom, čo údajne zamýšľal použiť násilie proti demonštrantom, ktorí sa zúčastňovali na stále sa zintenzívnenej farebnej revolúcii.Umar Bašír, ktorý je hľadaný Medzinárodným trestným súdom (ICC) na základe obvinení z vojnových zločinov a genocídy, sa dostal k moci počas prevratu v roku 1989 a bol jedným z najdlhšie slúžiacich prezidentov v Afrike

To viedlo k naliehavému diplomatickému zásahu etiópskeho premiéra Abiyho, no úrady čoskoro nato zatkli jedného z organizátorov protestov a tiež hlavu „Sudánskeho ľudového hnutia za oslobodenie – Sever“, ozbrojenú  opozičnú skupinu, ktorá sa s ním stretla. V tomto bode je celá situácia nepredvídateľná v dôsledku nekontrolovateľne chaotických procesov, ktoré sa v spoločnosti objavili po nástupe Farebnej revolúcie v krajine na začiatku tohto roka.

Medzinárodné záujmy

Stabilita Sudánu je neoddeliteľnou súčasťou záujmov niekoľkých krajín. GCC a jej egyptský spojenec súťažia s Tureckom o vplyv v krajine, čo je v podstate rozšírenie prebiehajúcej „studenej vojny GCC“ medzi Katarom a ostatnými jeho fiktívnymi partnermi v bloku pod záštitou Dauhy z Ankary spojenými s moslimami. Bratstvo, ktoré zastávajúci členovia organizácie a Káhira je považované za teroristov. Bashir predtým umožnil Turecku znovu vybudovať historický prístav Suakin, ktorý Egypt a GCC považujú za súčasť tajného plánu založenia tureckej námornej základne v Červenom mori. Farebná revolúcia ako súčasť ich nátlakovej kampane. Rusko a Čína sú tiež blízkymi sudánskymi partnermi. Revolúcia mala priniesť krajine pokoj, no pretrvávajúci chaos je ako časovaná bomba.

Zdroje: Teraz, Globalresearch

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis