Medzi Assangeom a jeho popravou stojí len svetová verejná mienka

· Čas čítania: 3 min.
foto: archív

Ilona Švihlíková píše o tom, že vydanie Juliana Assange do USA predstavuje bezprecedentné ohrozenie slobody slova a možnosti, že USA budú mať výhradné právo zmocniť sa kdekoľvek, kohokoľvek, kto vraj ohrozuje bezpečnosť USA.

Náhlenie, aby už bol Julian Assange novinár a zakladateľ Wikileaks, vydaný do Spojených štátov, kde mu hrozí trest smrti – tak možno interpretovať rozhodnutie britského ministra vnútra, ktorý rozhodol o jeho vydanie do USA. Nechajme bokom reči ekvádorskej krysy, toho času vo funkcii prezidenta, Lenin Morena, ktorý nechal Assange vyvliecť z ekvádorskej ambasády, kde mu azyl zariadil vtedajší prezident Rafael Correa.

Podobne ako Edward Snowden, spáchal Assange „zločin“, ktorý sa neodpúšťa – ukázal pravdu. Vďaka Wikileaks máme detailné informácie o vojnových zločinoch USA, o tom, akú zahraničnú politiku vedie tá „krajina slobody“, ktorej predstavitelia sa netaja tým, že by elektrické kreslo chceli pre Assangea i Snowdena. Mike Pompeo Wikileaks označil za „nepriateľskú“ spravodajskú službu, takže je jasné, ako zmýšľa o človeku, ktorý zhodil masku „krajine neobmedzených možností.“

V prípade Juliana Assangea ide o jednu z fundamentálnych slobôd. Cenzúrne tlaky sa (pod tlakom boja proti tzv. Fake news) stupňujú. Ak bude Assange skutočne vydaný do USA (a osobne pochybujem, že by sa britské súdy opovážili neposlúchnuť želanie „bračeka za oceánom“, je koniec koncov pravdepodobné, že tlak na vydanie Assangea bol predmetom nedávnej Trumpovej návštevy), potom je ohrozená sloboda prejavu úplne bezprecedentným spôsobom.

Andrew Fowler zo Sydney Morning Herald k tomu uviedol: „Ak Assangea obetujú, potom to bude výzva k tomu, aby bol akýkoľvek novinár, kdekoľvek na svete vydaný do USA, ak bude administratíva tvrdiť, že zverejnil materiál, ktorý ohrozuje americkú národnú bezpečnosť.“

Julian Assange je občan Austrálie, nie USA, takže jeho prípad ukazuje, že USA si vyhradzujú právo zmocniť sa kohokoľvek, kdekoľvek, akokoľvek, ak im proste bude „vadiť.“ (Prípad finančnej šéfky Huawei Meng Wan Čou je v tomto ohľade varovaním, že USA radi „motivujú“ svojich spojencov, aby prvý krok špinavej práce urobili za nich).

Extrémne využívanie exteritoriálnych sankcií je v tomto prípade varujúca analógia, podobne ako sekuritizácia všetkého. Súčasná americká administratíva, ktorá sa pustila do boja za udržanie hegemónie a mláti okolo seba všetkým, čo jej príde pod ruku, urobí bezpečnostnú otázku z čohokoľvek, napríklad z nemeckých automobilov na svojom území.

Človek by tak nejako čakal, že naši novinári, tá „bdelá a ostražitá“ čvarga, ktorá tak lipne na tej liberálnej demokracii, bude hlasno o prípade Assangea hovoriť a mobilizovať k odporu, a podobne ako u akéhokoľvek bezvýznamného výroku prezidenta rozpútavať pomaly občiansku vojnu. Namiesto toho počujeme tých, ktorí si nad hroziacim trestom smrti pre Assangea iste veselo poskočia (napríklad Petr Koubský z liberálkovského Denníka N).

Väčšinovo však panuje … ticho. Assangeov prípad ukazuje, akých „novinárov“ u nás máme. „Strážne psy demokracie“ radšej ani nešteknú, pretože pán by sa tak mohol nahnevať. Nie, od českých novinárov naozaj podporu čakať nemôžeme. Tým záchranným lanom pre Assangea sa musíme stať my, občania.

Assangeov prípad ukazuje, že tam, kde sa mlčí, ide o všetko. O Juliánov život a o našu slobodu.

zdroj: casopisargument

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár