Návrhy na prehodnotenie výsledkov prezidentských volieb budú posunuté na Európsky súd

· Čas čítania: 7 min.
foto: archív

Ústavný súd Slovenskej republiky odmietol ako zjavne neopodstatnené návrhy JUDr. Štefana Harabina, ktorými napadol výsledky prezidentských volieb. Harabin sa preto rozhodol posunúť vec na Európsky súd pre ľudské práva. V tejto súvislosti na svojej stránke zverejnil rozhovor.

Ústavný súd odmietol vašu sťažnosť ako zjavne neopodstatnenú, ako to vnímate?

Ústavný súd je super-skorumpovaný a korupčnosť svojho osadenstva pretavil do zakrytia zjavnej volebnej korupcie a volebného podvodu.

Plánujete teda v tejto veci podniknúť ďalšie kroky?

Samozrejme, podám sťažnosť na Štrasburgský súd (Európsky súd pre ľudské práva). Tam nemôžem byť neúspešný. Jednoducho môžem iba vyhrať!

Z čoho pramení vaša istota?

Rozhodovali bez najmenších pochybnosti nezákonní, skorumpovaní sudcovia. Konkrétne Fiačan a celá  vtedy sedemčlenná zostava ústavného súdu bola na neústavnej inaugurácií Čaputovej v čase, keď volebný proces ešte nebol ukončený. A to napriek tomu, že na stole mali títo sudcovia moju sťažnosť na priebeh volieb. Tým dali vopred všetci jasne a nesporne najavo, ako rozhodnú. Veď keby hlasovali v môj prospech, tak by sa usvedčili z toho, že sa zúčastnili neústavnej inaugurácie. Navyše šiestich sudcov už menovala samotná Čaputová. Tí keby hlasovali v môj prospech, tak by spochybnili svoje sudcovské mandáty v tom smere, že ich vymenovala ne-prezidentka.

Prečo je podľa vás ich účasť na inaugurácii prezidentky problémom? 

Nie je predsa možné, aby sa normálny sudca zúčastnil inaugurácie u osoby vo vzťahu, ku ktorej má na stole súdny spis a v budúcnosti by mal o nej rozhodovať! Opakujem, títo sudcovia dali Slovensku verejne najavo, ako presne rozhodnú v súdnom procese, ktorý sa aj týmto spôsobom zavŕšil.

Harabin: Dovolím si položiť otázku ja… Môžem ja, ako trestný sudca, ktorý, povedzme, v októbri dostal žalobu na osobu označenú za vraha a v marci mám o nej rozhodovať, medzičasom s touto osobou usporiadať vianočné posedenie a dať si spolu s ňou štedrú večeru? Koho by mohol takýto sudca presvedčiť, že je nezaujatý??

Takže vy obviňujete sudcu Fiačana zo zaujatosti aj z korupcie?

Fiačan okrem toho, že je skorumpovaný, ešte je aj sprostý – myslím tým hlúpy… Na tlačovke som ho počul hovoriť, že počas prezidentských volieb nemohlo ísť o volebnú korupciu, pretože Čaputová uhradila Mistríkovi náklady. Tomu Mistríkovi, ktorý sa vzdal v jej prospech. Tým vlastne Slovensku vysvetlil, že korupčné správanie je v poriadku a prípadní kandidáti na prezidenta sa v nasledujúcich voľbách môžu pokojne správať korupčne.

Ako to myslíte?  

Keby toto platilo, že sa niektorý z kandidátov môže vzdať v prospech iného, vytvoril by sa tu priestor pre obrovskú volebnú korupciu. Vysvetlím to na príklade. Na prezidentskú kampaň môžete zo zákona minúť maximálne 500-tisíc eur. Ak by sa však mohli kandidáti vzdávať jeden v prospech druhého, potom by nejaká bohatá finančná skupina mohla investovať po 500-tisíc aj do 10 svojich kandidátov. Tých by zviditeľnila,  vytvorila im obrovský mediálny priestor, ktorý by prekryl všetkých ostatných čestných kandidátov a následne krátko pred voľbami by 9 z tých 10 odstúpilo v prospech jediného. Sčítané a podškrtnuté, minuli by na kampaň pre svojho „koňa“ rovných 5 miliónov. A to je superkorupcia, ktorá z volebného procesu robí smiešne divadlo! Priamo narúša zásadu rovnosti zbraní. Kandidát sa, samozrejme, môže vzdať, no trvám na tom, že nie v prospech iného kandidáta.

Takže vy ste naozaj presvedčený, že Zuzana Čaputová bola zvolená neústavným spôsobom?

Uvedomte si, že ak bude prebiehať voľba prezidenta takýmto spôsobom, potom úrad prezidenta nebudú voliť občania, ale svojho pajáca vytvoria oligarchovia, ktorí na to majú.

Vo svojej sťažnosti ste poukazovali aj na „neštandardne vysoký počet hlasovacích preukazov“, ktoré podľa vás zakladajú dôvodnosť podozrenia o spáchaní volebného deliktu.“ Súd však také pochybenie neodhalil.

Nie je normálne, aby nepristúpili po prepočítaní k porovnaniu voličských preukazov a počtu cestujúcich voličov. To sa predsa dalo zrealizovať za dva týždne a oni to neurobili za celý rok! Mohli volebný podvod jednoducho vylúčiť, no nepristúpili k tomu. Navyše člen ústrednej volebnej komisie p. Zeman uviedol vo svojej správe zistenia v súvislosti s hromadným použitím fotokópii volebných preukazov a oni tohoto mimoriadne závažného svedka ani len nevypočuli… Tým pádom nezmyjú zo seba svoju nespornú skorumpovanosť.

Presuňme sa k parlamentným voľbám. Pochybnosti o ich priebehu mala vaša strana Vlasť, ale aj strana PS/Spolu, ktorá tiež podala ústavnú sťažnosť. Myslíte si, že v tomto prípade majú šancu uspieť?

V tomto prípade si dovolím politickú úvahu, že keďže nevyhoveli Harabinovi, možno sa teraz budú chcieť v očiach verejnosti rehabilitovať a v tomto prípade dajú za pravdu liberálom a strane Vlasť.

Strana Vlasť viedla počas predvolebného súboja masívnu a určite drahú politickú kampaň. Nakoniec sa jej však nepodarilo získať ani 3%, čo znamená, že jej nevznikol nárok na štátny príspevok za hlasy. Budú vám chýbať tieto peniaze?

V porovnaní s inými stranami Vlasť viedla nie masívnu, ale mravenčiu kampaň. Nebol som členom, iba lídrom strany Vlasť.

Nie ste a ani ste neboli členom strany Vlasť?

Nie, iba jej lídrom. Som sudca Najvyššieho súdu s prerušeným výkonom funkcie.

Plánujete sa vrátiť do talára?

V tejto chvíli o tom veľmi neuvažujem. Poviem úprimne, že som jednoducho znechutený zo spolitizovania a rozkladu justície, ktorého sme svedkami. Kolíková je absolútne nekompetentná a takí ako boli Lipšic, Borec, Gál či Žitňanská rozložili justičný systém. Vezmime si napríklad Kočneriádu. Tá nie je  výsledkom Harabinizácie, ale naopak de-Harabinizácie. Za mojej éry tu žiadna Kočneriáda nebola.

Počas predvolebnej kampane ste ponúkali bezplatnú právnu pomoc „všetkým ľuďom, ktorých nespravodlivo prenasleduje alebo šikanuje štát.“ V akom je to štádiu, koľkým ľuďom ste už pomohli?

Strana Vlasť tento projekt dobudováva, aby sa kryli náklady spojené s touto právnou pomocou.

Takže je to stále vo fáze prípravy?

Taká vec niečo stojí, sú s tým spojené náklady. Konkrétna pomoc stojí na tom, že sa vypracuje právna analýza a naznačí sa postup pre žiadateľa.

Takže nejde priamo o právne zastúpenie, ale iba o právne rady, ako by mal poškodený postupovať?

Áno, do projektu boli zapojení sudcovia aj Najvyššieho súdu na dôchodku s mnohoročnými skúsenosťami.

Takže, ak tomu správne rozumiem, strana  Vlasť poskytne záujemcovi rady, ako postupovať a na koho sa obrátiť, ale náklady na právne zastúpenie už musí znášať sám?

Pokiaľ si potom ešte zoberie právne zastúpenie samozrejme s tým spojené, náklady si musí hradiť sám.

Koľkým ľuďom teda strana Vlasť pomohla?

Nemám to zrátané, Vlasť pomohla už veľa ľuďom, najmä, ak išlo o menšie rady, menej komplikované prípady, pomáhali aj cez telefón.

Bude mať strana Vlasť záujem kandidovať do parlamentu aj v najbližších voľbách a budete opäť stáť v jej čele?

Strana Vlasť je jediný subjekt, ktorý vstúpil do volebného procesu s úmyslom NE-KRA-DNÚŤ, takže určite áno. A ak ma oslovia, určite áno, budem opäť stáť v jej čele.

Ako vnímate koronavírus, máte strach o seba či rodinu?

Treba povedať, že za tie roky sme tu mali mnoho vírusov. Ebola, Zika, vtáčia chrípka, prasacia chrípka či šialené kravy. Takmer každý rok sa objaví niečo nebezpečné. Takže môj záver znie. Nič netreba podceňovať, ale ani preceňovať.

Takže koronavírus podľa vás nie je nijak zvlášť nebezpečný?

Vnímam to skôr ako mediálne divadlo slúžiace na preformátovanie sveta. Globálne riadiace štruktúry potrebujú odpútať pozornosť od naštartovania nových závažných ekonomicko-finančno-sociálnych procesov.

Opatrenia, ktoré prijala Slovenská republika, sú  teda podľa vás prehnané?

Na všetko sa pozerám triezvo. Netreba tento stav dogmaticky hodnotiť. Paradoxné však je, že krajiny ako Čína a Rusko, u ktorých je nám dlhodobo prezentované, ako zaostávajú v sociálnej, ľudskoprávnej či finančno-ekonomickej sfére, túto situáciu zvládajú lepšie ako akože vyspelý západný svet. Toto „zlo“ teraz pomáha Európskej únii prekonať problémy, ktoré tu vznikli a doslova zachraňuje ľudské životy. Pritom právo na život je v rebríčku ľudských práv na absolútnom vrchole pyramídy.

Dodržiavate teda štátne nariadenia – nosíte napríklad rúško alebo je to podľa vás zbytočné?

Štátom nariadené opatrenia ja aj moja rodina dodržiavame. Dodržiavať pravidlá predsa vyplýva už aj z podstaty toho, že som sudca. Ak štát niečo nariadi, je nutné to rešpektovať, ak by toto neplatilo, spelo by to k postupnému zániku spoločnosti.

Zdroj: FB/  https://www1.pluska.sk/spravy/z-domova/harabin-otvorene-neuspesnom-boji-proti-caputovej-ps-spolu-ale-aj-koronaviruse

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

VyhlásenieNázory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

Pridaj komentár