Kubánske lekárske zásahové sily boli nominované na Nobelovu cenu mieru

· Čas čítania: 5 min.
zdroj : Reuters © Alexandre Meneghini

Ako už niekoľko desaťročí aj počas koronavírusovej krízy, kubánski lekári pomáhajú na celom svete zmierniť tie najhoršie situácie. Vo vlastnej krajine prechádza však Kuba ťažkým obdobím v politickom a mediálnom diskurze. Zrejme relatívna chudoba na karibskom ostrove je spôsobená socialistickým hospodárskym a sociálnym systémom. Bojový pojem „diktatúra“ sa používa aj na charakterizáciu a diskreditáciu kubánskej spoločnosti.

O to je pozoruhodnejšie, že kubánske sily rýchlej lekárskej reakcie boli teraz nominované na tohtoročnú Nobelovu cenu mieru za uznanie ich úsilia.

Kampaň podporujú organizácie, ktoré sa zaviazali k medzinárodnému porozumeniu a mieru, ako je napríklad francúzska solidaritná organizácia „Kuba Linda“. Je odhodlaná udeliť cenu kubánskej brigáde Henryho Reeve, ktorá má v súčasnosti v dôsledku koronavírusovej krízy v desiatky tisíc zdravotníckych pracovníkov vo viac ako 60 krajinách.

Či už ide o pôvodné komunity v Amazonii, obyvateľov slumu na africkom kontinente alebo obete zemetrasenia na Haiti v roku 2010, Kubánci sú všade na svete, aby poskytli svoje odborné znalosti. Je to napriek skutočnosti, že na karibskom ostrove už takmer šesť desaťročí trpia drastickými sankciami USA.

Medzinárodné spoločenstvo je svedkom solidarity medzi zdravotníckymi odborníkmi opúšťajúcimi svoju krajinu, aby poskytovali služby a zdieľali skúsenosti v iných častiach sveta, čo môže dokonca v prípade pandémie spôsobenej novým koronavírusom doraziť aj do srdca Európy. Tak sa píše vo vyhlásení francúzskej organizácie.

Kubánska lekárska brigáda je pomenovaná po kubánskom bojovníkovi za slobodu, ktorý sa narodil v USA, Henry Reeve, ktorý sedem rokov bojoval ako brigádny generál v kubánskej oslobodzovacej armáde, a zúčastnil sa viac ako 400 bitiek proti španielskej armáde v desaťročnej vojne za nezávislosť.

Lekárske zásahové sily boli založené v roku 2005 vtedajšou kubánskou hlavou štátu Fidelom Castrom. Po ničivom hurikáne Katrina však USA kubánsku ponuku na odoslanie 1 586 lekárov odmietli.

Máximo vodca“ Castro opísal lekársky výcvik vo svojej dobe ako „otvorenie dverí na dlhú cestu, čo vedie k najušľachtilejšej akcii, ktorú môže človek vykonať voči ostatným …“.

Zatiaľ čo prístup k lekárskym službám je dostupnýpre všetkých Kubáncov, socialistický ostrov vysiela zdravotníckych odborníkov do celého sveta. Medzitým americká administratíva predpokladá, že lekári šíria „ideologickú propagandu“ v mene kubánskej vlády. Aby nebolo dosť sprisahaneckých teórií. Podľa nich Kuba využíva aj svojich vynikajúco vyškolených lekárov v zahraničí na „podkopávanie demokracie“. Napríklad vo Venezuele, kde má Kuba jednu z najväčších lekárskych misií.

Washington v minulosti tiež informoval, že Kuba „vykorisťuje“ svojich zdravotníckych pracovníkov v zahraničí. V správe sú spomínané údajne mizerné pracovné podmienky, nízke platy a údajné povinnosti lekárov sa dokonca porovnávajú s „moderným otroctvom “.

Prvá delegácia kubánskej medzinárodnej lekárskej brigády

Medzitým sa podľa kubánskeho ministerstva zahraničných vecí od roku 1960 vyslalo do viac ako 160 krajín viac ako 600 000 kubánskych lekárskych odborníkov vrátane lekárov, zdravotných sestier a zdravotníckych technikov. Podľa tohto zaslala Kuba do rozvojových krajín viac lekárov ako Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Brigáda Henryho Reeva je v čele akcií, pomáhala napríklad obetiam zemetrasenia v Pakistane. Kubánska lekárska brigáda bola nominovaná na Nobelovu cenu mieru na výročnej konferencii nórskych odborových zväzov, za jej pomoc v boji proti vírusu Ebola v rokoch 2014 a 2015. Kuba vyslala viac ako 400 zdravotníckych pracovníkov do čiastočne neprístupných regiónov s výskytom Eboly.

Hoci brigáda Henryho Reeve nebola ocenená v roku 2015 prestížnou cenou, WHO udelila brigáde cenu doktora Lee Jong Wooka za uznanie svojej práce počas 70. svetového zdravotníckeho zhromaždenia v Ženeve v máji 2017.

Brigáda Henryho Reeva rozšírila po celom svete odkaz nádeje. Jej 7 400 dobrovoľníkov v oblasti zdravotnej starostlivosti liečilo viac ako 3,5 milióna ľudí v 21 krajinách v dôsledku najhorších katastrof a epidémií za posledné desaťročie, “uviedla WHO v roku 2017.

Združenie „Cuba Linda“ udržuje stránku Facebook s názvom „Nobelova cena kubánskym lekárskym brigádam“ s cieľom získať verejnú podporu pre ocenenie kubánskych zdravotníckych pracovníkov.

Od marca 2020 vedú ďalšie organizácie a iniciatívy v oblasti sociálnych sietí nomináciu na Nobelovu cenu mieru brigáde Henryho Reeve. Medzi ne patrí „Združenie Francúzsko – Kuba“, „Kuba vo Francúzsku“ a „Kruh Granma“ v Taliansku. Kuba má tiež veľa priateľov v Grécku. Zodpovedajúce iniciatívy na Facebooku vyjadrujú svoju podporu pod názvom „Nobelova cena pre kubánskych lekárov“.

Ďalej ide o brazílsky „medzinárodný výbor pre mier, spravodlivosť a dôstojnosť“, „Cubanismo“ z Belgicka, „Hnutie za solidaritu a vzájomné priateľstvo Venezuela – Kuba“ a „spoločnosť priateľstva Austrália – Kuba“.

Nezávisle od vlády USA podporujú nomináciu brigády Henryho Reeva aj skupiny občianskej spoločnosti v USA. Patrí medzi ne „Network in Defense of Humanity – US Chapter“, „Národná sieť na Kube“ (NNOC), „Pastori za mier“, „Code Pink“ a „US Chapter of the International Committee for Peace, Justice, and Dignity“.

zdroj : RT

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár