V Berlíne prebehla v sobotu demonštrácia pod heslom: „Zrušte leteckú základňu Ramstein“

· Čas čítania: 3 min.
zdroj : www.globallookpress.com

Vyhlásením „Zrušte leteckú základňu Ramstein“  v sobotu 30. 5. 2020 mieroví aktivisti z celej krajiny pri Brandenburskej bráne v Berlíne získavali viac hlasov pre mierové hnutie. Slova sa ujali tucty rečníkov. „Ramstein“ je len kľúčové heslo, no ide o viac.

Spevák a textár Tino Eisbrenner otvoril program o 11:59. Už 17 rokov organizuje vlastný festival „Hudba namiesto vojny“. Slovo dostalo až 24 rečníkov, vrátane priekopníkov mierového hnutia, ako je Ralph T. Niemeyer, známych filmových tvorcov ako Wilhelm Domke-Schulz alebo Dirk Pohlmann, autorov kníh a publicistov ako Hermann Ploppa alebo Gert Ewen-Ungar. Prejavy boli sprevádzané celkom siedmimi hudobnými vystúpeniami a akcia sa skončila okolo 20:00.

Medzi organizátormi vyhlásenia sú aktivisti Norbert Voss a Andrea Drescher. Je známe, že federálna vláda môže počas obdobia dvoch rokov ukončiť pôsobenie najväčšej americkej základne v Európe, leteckej základne Ramstein. Podľa Dreschera sa na príprave zhromaždenia zúčastnilo až 50 menších organizácií. Prenosy zo zhromaždenia budú vysielané nezávislými platformami eingeschenkt.tv a nuoviso.tv.

Už od roku 2013 je známe, že základňa v Ramsteine je dátovým strediskom pre diaľkové útoky po celom svete, pri ktorých zahynuli aj civilisti. Diaľkovo ovládané drony vysielajú signály pozemnému riadiacemu stredisku v Ramsteine. Tam sa signály a obrázky posielajú optickými káblami do USA. Operácie sú potom diaľkovo ovládané zo Spojených štátov. Podľa bývalého pilota dronov Brandona Bryanta by dronová vojna nebola možná bez úžasti Nemecka. Mierový aktivista Niemeyer povedal:

Zatvoríme Ramstein, či sa vám to páči alebo nie, pretože my sme národ.

Podľa publicistu Hermanna Ploppu je Ramstein súčasťou veľkého komplexného amerického systému. Spojené štáty nechali ostatné národy pracovať na tom, aby si udržali nákladovo efektívne svoju svetovú nadvládu.

Najmladším rečníkom na podujatí bol 21-ročný Alexander Reinhardt. Zhrnul kritický pohľad mladých ľudí na základňu Ramstein.

Každý útok dronom je vojnovým činom. Z Nemecka nesmie nikdy vzísť vojna, “uviedol.

Zhromaždenie sa netýka iba základne leteckých síl, ale aj jadrových zbraní v Nemecku a správania sa NATO vo východnej Európe. Mnohé prejavy vyjadrovali volanie po mieri s Ruskou federáciou. Vystúpili účastníci „Cesty priateľstva“ s Ruskom ako napríklad Owe Schattauer alebo nemecký plavec Marco Henrichs.

Henrichs povedal, ako ho médiá a iní športovci odsúdili za jeho odhodlanie uzavrieť mier s Ruskom v Nemecku. Toto len potvrdilo jeho postoj.

Nikdy sa nevzdávajte boja za mier, aj keď ste unavení.

Niektorí rečníci povzbudili publikum, aby skandovalo „Prepustite Assangeho“. Bola kritizovaná aj úloha médií. Filmárka Angela Mahr sa odvolávala na film spoločnosti Arte „Rise of the Drones“, ktorý označil bezpilotné lietadlá za „účinné“.

Lipský režisér Wilhelm Domke-Schulz povedal:

Máme v sebe veľa vírusov: protivojnové a protiNATO vírusy a nedajú sa odstrániť.

Vo svojom príspevku ostro kritizoval propagandu a rusofóbiu v médiách. Mnoho rečníkov spája ich kritika zvyšujúcej sa sily nadnárodných spoločností a ich nádeje na demokraciu na základnej úrovni.

Pre tých, čo ovládajú nemčinu:

zdroj : RT

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár