Slepota nových obrazoborcov

· Čas čítania: 3 min.
zdroj : Reuters © / Social Media

Obrazoborci sú opäť tu a ničia pamätníky. Velebenie rasizmu sa musí ukončiť, tak zdôvodňujú aktivisti svoje činy. V skutočnosti iba dokazujú, akí sú nezodpovední voči histórii – a ako sú slepí voči politickým súvislostiam.

V rámci hnutia Black Lives Matter došlo v posledných dňoch k zvrhnutiu a zničeniu pamiatok v niekoľkých západných krajinách. Takzvaní aktivisti začali v Bristole v Anglicku, keď prevrátili pamätník podnikateľovi a otrokárovi Edwardovi Colstonovi a zhodili ho na prístavné dno.

Aj v Nemecku sa taktiež požaduje odstránenie podobizní historických postáv spoločným argumentovaním s cieľom boja proti rasizmu.

V minulosti vždy existovali tzv. obrazoborci. Kontext bol väčšinou náboženský, napríklad pri kontroverzii byzantského obrazu alebo počas reformácie, keď boli posvätné obrazy alebo pomníky zničené, vrátane nenahraditeľných umeleckých pokladov.

Aj v našej dobe existuje nábožensky motivované obrazoborectvo. Známymi príkladmi bolo ničenie sôch Budhu Bamiyana v roku 2001 Talibanom alebo devastácia Palmyry islamským štátom v roku 2015. Od francúzskej revolúcie však v zásade prevláda politicky motivované obrazoborectvo.

Po významných zlomoch 20. storočia boli v mestách Európy vo veľkom rozsahu zbúrané pamiatky a budovy a nahradené novými. Vystupovanie dnešných aktivistov však, hoci je politicky motivované, pripomína vyčíňanie náboženských fanatikov.

Čo môžete povedať o nových obrazoborcoch? Z historického hľadiska sú posudzovaní ničitelia pamätníkov prakticky vždy zle. Samozrejme, umeleckohistorická hodnota pamiatok zo začiatku 20. a konca 19. storočia nie je až tak významná. Ich násilné odstránenie je však stále vandalizmom, ktorý nemení minulosť.

Všetky európske mestá sú plné minulosti, všade sú spomienky a stopy zločinu, krutosti a nespravodlivosti. Každý, kto takýmto spôsobom začne čistiť politickú minulosť, čoskoro už neurobí nič iné a ťažko ostane nejaká historická budova ušetrená. Takýto postup viac pripomína dystopiu ako zodpovedné zaobchádzanie s minulosťou.

Samozrejme ľudia, ako je belgický kráľ Leopold II., ktorý bol zodpovedný za zverstvá v Kongu, si česť nezaslúžili. Ale väčší zmysel, ako odstraňovať pamiatky, je doplniť a aktualizovať kontext, čo zmení ich posolstvo.

Môže k tomu dôjsť napríklad vo forme sprievodných informácií alebo umeleckým vyobrazením, ktoré – v prípade Leopolda – symbolizuje utrpenie spôsobené kráľom. Ako príklad možno uviesť doplnenie vojnového pamätníka v hamburgskom Dammtore.

Obrazoborectvo aktivistov preto neslúži cieľom, ktoré presadzujú. A aj v inom ohľade zostávajú na povrchu. Ako je dnes bežné, rasizmus sa chápe ako problém pochopenia, nie ako výraz a nástroj hmatateľných hmotných záujmov.

Pretože dnešné migračné toky vo svete je možné skutočne chápať ako novú verziu transatlantického obchodu s otrokmi.

Pokiaľ sú údajní bojovníci proti rasizmu slepí voči materiálnemu základu tohto fenoménu, na jednej strane nebudú môcť proti rasistickým myšlienkam nič robiť. Predovšetkým však budú musieť byť obvinení z toho, že nakoniec konali svojim zbrklým spôsobom v záujme mocných, a to sú prinajmenšom na Západe potomkovia otrokárov a koloniálnych majstrov.

Zdroj:

Die Blindheit der neuen Bilderstürmer, deutsch.rt.com,18.06.2020

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár