Greta Thunbergová vyznamenaná cenou za humanitu

· Čas čítania: 2 min.
Foto: Reuters © / JOHANNA GERON

Švédska „klimatická aktivistka“ Greta Thunbergová bola ocenená „cenou za humanitu“ portugalskou nadáciou Gulbenkian. Mladá Švédka je prvou víťazkou novozaloženej ceny, ktorá je dotovaná sumou milión eur.

Ako oznámila nadácia v pondelok v Lisabone, Thunbergová získala cenu za boj proti globálnemu otepľovaniu. Jorge Sampaio, predseda poroty a bývalý portugalský prezident, uviedol, že v tomto rozhodnutí existuje veľká zhoda. Sampaio pokračoval: „Spôsob, akým Greta Thunbergová dokázala zmobilizovať mladšie generácie proti zmenám klímy, a jej odvážny boj o zmenu pretrvávajúceho stavu z nej robí jednu z najpozoruhodnejších osobností našej doby.“

Sampaio tiež zdôraznil „obrovskú zodpovednosť Thunbergovej“ pri upevňovaní jej „vzdelávacej“ a vedúcej úlohy v boji proti klimatickým zmenám ako nevyhnutného predpokladu trvalo udržateľného rozvoja. Udelenie ceny by malo prispieť k tejto konsolidácii.

Thunbergová, zakladateľka hnutia „Piatky pre budúcnosť“, s potešením prijala správu o odovzdávaní cien. Vo videu distribuovanom na Twitteri povedala: „Som nesmierne poctená a nesmierne vďačná za udelenie Gulbenkianskej ceny za ľudskosť. Pre mňa to veľa znamená a dúfam, že mi to pomôže urobiť viac dobra vo svete. Peniaze za prémie, čo je jeden milión eur, čo je viac peňazí, ako si dokážem predstaviť, všetky peniaze za prémie poskytne moja nadácia rôznym organizáciám a projektom, ktoré pomáhajú ľuďom v prvej línii, postihnutým klimatickou a environmentálnou krízou, predovšetkým na globálnom juhu.“

Calouste Gulbenkian, zakladateľ nadácie, ktorá nesie jeho meno, bol inžinierom a obchodníkom s ropou arménskeho pôvodu, ktorý začiatkom 20. storočia pomáhal získavať zásoby ropy na Blízkom východe pre západné spoločnosti. V roku 1955 Gulbenkian zomrel v Lisabone ako najbohatší človek na svete.

Nemecký publicista Jochen Mitschka  vo svojej knihe „Greta Thunbergová a priemysel na ochranu klímy“, uverejnenej v júni 2020, opisuje prepojenia a siete v okolí Thunbergovej a dospieva k záveru, že mladá Švédka a jej kolegovia sú zneužívaní ako PR silných ekonomických záujmov. Ich protesty životnému prostrediu nepomáhajú a sú v súlade so záujmami elít.

Diskusia o ochrane podnebia sa zameriava predovšetkým na určenie cien svetových komodít, ktoré ešte neboli definované a teda na posunutie kapitalizmu na novú úroveň. Náklady za presadzované zmeny by sa preniesli na daňových poplatníkov, zarobili by predstavitelia veľkokapitálu.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

zdroj : Greta Thunberg mit „Preis für Menschlichkeit“ ausgezeichnet , rt.com, 21.7.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár