Indickí obchodníci žalujú Amazon za nekalé obchodné praktiky

zdroj : Reuters © ABHISHEK N. CHINNAPPA

Americká spoločnosť  Amazon by mohla čeliť novej právnej žalobe v Indii. Skupina viac ako dvetisíc predajcov podala proti nej skupinovú žalobu. V sťažnosti sa uvádza, že obchodná platforma by mohla niektorých predajcov vytlačiť z podnikania.

V súdnom konaní podanom na Indickú komisiu pre hospodársku súťaž (CCI) začiatkom tohto mesiaca obvinila Asociácia online predajcov All India Online Amazon z nekalých obchodných praktík. Agentúra Reuters získala žalobu, v ktorej skupina tvrdí, že indická veľkoobchodná vetva Amazon nakupuje obrovské množstvá tovaru priamo od výrobcov a potom ich so stratou ďalej predáva spoločnostiam, ktoré uprednostňuje. Tieto spoločnosti potom vraj ponúkali produkty na indickej obchodnej platforme Amazon so zľavami až do 45 percent.

V tejto aplikácii je dcérska spoločnosť Amazonu Cloudtail, najväčší maloobchodný predajca na platforme Amazon v Indii, tiež menovaná ako jedna zo spoločností, ktorá má z tohto preferenčného zaobchádzania prospech. Podľa 700-stránkového súboru majú títo vybraní predajcovia nižšie poplatky, keď ponúkajú svoj tovar na platforme. To sťažuje nezávislým maloobchodníkom konkurenciu. Napríklad Cloudtail údajne platí 6,3 percenta za elektronické výrobky, zatiaľ čo nezávislí predajcovia platia okolo 28,1 percenta v poplatkoch.

V minulom roku musel Cloudtail dočasne pozastaviť prevádzku. Spoločnosť musela reštrukturalizovať svoju vlastnícku štruktúru tak, aby vyhovovala indickej politike priamych investícií v elektronickom obchode. Podľa Economic Times musel Amazon znížiť svoj nepriamy podiel v online maloobchode z polovice na 24 percent. Žalobcovia v dokumente citovanom agentúrou Reuters napísali: “Táto dohoda narúšajúca hospodársku súťaž spôsobuje vylúčenie hospodárskej súťaže vytlačením nezávislých predajcov z trhu.”

Advokát skupiny údajne potvrdil prijatie žaloby na súde. Je nepravdepodobné, že indické regulačné orgány zverejnia podrobnosti prípadu, ale v najbližších týždňoch sa rozhodnú, či prípad posunú ďalej.

Zatiaľ čo Amazon investuje v Indii veľké prostriedky, spoločnosť sa už dostala pod paľbu kritiky pre svoje dravé obchodné praktiky. V januári začala indická protimonopolná agentúra podobné vyšetrovanie porušovania zákonov o hospodárskej súťaži zo strany Amazonu a jeho indického rivala Flipkar, ktorého vlastníkom je Walmart.

Amazon popiera obvinenia, podľa neho  nemajú žiadne právne opodstatnenie a spôsobia mu nenapraviteľné straty.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj : Indische Händler verklagen Amazon wegen unlauterer Geschäftspraktiken, rt.com, 28.8.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply