V blízkosti egyptských pyramíd bolo nájdených 59 sarkofágov

· Čas čítania: 3 min.
AP Photo / Mahmoud Khaled

Egyptský minister pre cestovný ruch a starožitnosti v sobotu oznámil, že archeológovia objavili v rozsiahlej nekropole južne od Káhiry desiatky starodávnych rakiev. Dr. Khalid el-Anany uviedol, že sa našlo najmenej 59 zapečatených sarkofágov, vo väčšine ktorých boli múmie, pochované pred viac ako 2 600 rokmi. „Považujem to za začiatok veľkého objavu,“ povedal el-Anany a dodal, že v lokalite sa ešte určite nachádzajú ďalšie rakvy.

Vystúpil na tlačovej konferencii v slávnej Džoserovej pyramíde v Sakkáre, kde sa našli rakvy. Sarkofágy boli vystavené a jeden z nich bol otvorený pred reportérmi, aby ukázali obsah vo vnútri. Na slávnostnom vyhlásení sa zúčastnilo niekoľko zahraničných diplomatov.

Na planine Sakkára sa nachádza najmenej 11 , vrátane stupňovitej pyramídy, spolu so stovkami hrobiek starodávnych úradníkov a iných, ktoré siahajú od 1. dynastie (2920 pred Kr. – 2770 pred Kr.) a do koptského obdobia (395 – 642). Mostafa Waziri, generálny tajomník Najvyššej rady pre starožitnosti, uviedol, že počiatočné štúdie ukazujú, že zdobené rakvy boli vyrobené pre kňazov, najvyšších predstaviteľov a elity z neskorého obdobia faraónov (664 – 525 pred n. L.).

Egypt odhalil 59 starodávnych rakiev nájdených v blízkosti sakarských pyramíd
Starodávne rakvy vystavené v sakkárskom archeologickom nálezisku 30 kilometrov južne od egyptskej Káhiry v sobotu 3. októbra 2020. Egyptské ministerstvo pre starožitnosti a cestovný ruch potvrdzuje, že bolo nájdených najmenej 59 zapečatených sarkofágov s múmiami vo vnútri pochovaných v troch studniach pred viac ako 2 600 rokmi. (AP Photo / Mahmoud Khaled)
Egypt odhalil 59 starodávnych rakiev nájdených v blízkosti sakarských pyramíd
Egypt odhalil 59 starodávnych rakiev nájdených v blízkosti sakarských pyramíd
Egypt odhalil 59 starodávnych rakiev nájdených v blízkosti sakarských pyramíd

Egypt odhalil 59 starodávnych rakiev nájdených v blízkosti sakarských pyramíd
Egypt odhalil 59 starodávnych rakiev nájdených v blízkosti sakarských pyramíd

Egypt odhalil 59 starodávnych rakiev nájdených v blízkosti sakarských pyramíd

Povedal, že archeológovia našli aj 28 sošiek Ptah-Sokera, hlavného boha nekropoly Sakkáry a nádherne vyrezávanú 35 cm vysokú bronzovú sošku boha Neferta vykladanú drahými kameňmi. Meno jeho majiteľa, kňaza Badi-Amuna, je podľa jeho slov napísané na jeho základni.

Egyptskí predstavitelia ohlásili objav prvých rakiev minulý mesiac, keď archeológovia našli 13 kontajnerov v novoobjavenej studni hlbokej 11 metrov.

Lokalita Sakkára je súčasťou nekropoly v egyptskom starom hlavnom meste Memphise, ktorá zahŕňa známe pyramídy v Gíze a menšie pyramídy v Abu Sir, Dahshur a Abu Ruwaysh. Ruiny Memphisu boli v 70. rokoch 20. storočia vyhlásené za svetové dedičstvo UNESCO.

El-Anany uviedol, že sakkárské rakvy sa pripoja k 30 starodávnym dreveným rakvám, ktoré boli objavené v októbri v meste Luxor na juhu krajiny a budú predstavené v novom Veľkom egyptskom múzeu, ktoré Egypt stavia v blízkosti pyramíd v Gíze.

Objav v Sakkáre je najnovším zo série archeologických nálezov, ktoré sa Egypt snažil zverejniť v snahe oživiť svoj kľúčový sektor cestovného ruchu, ktorý bol ťažko zasiahnutý zmätkami, ktoré nasledovali po povstaní v roku 2011. Sektoru tento rok zasadila ďalšiu ranu aj globálna pandémia koronavírusu.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Egypt reveals 59 ancient coffins found near Saqqara pyramids, phys.org, 3.10.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár