Viac ako 44 dezinfekčných prostriedkov obsahovalo rakovinotvorný benzén, nebezpečný ako azbest

· Čas čítania: 2 min.

Viac ako 44 dezinfekčných prostriedkov na ruky obsahovalo zdraviu nebezpečný rakovinotvorný benzén. Súkromná lekáreň Valisure objavila množstvo rakovinotvorných látok aj v liekoch, ktoré sa predávajú v miliónoch na liečbu cukrovky. Podobná kauza s dezinfekčnými prostriedkami bola v roku 2020, kedy obsahovali toxický metanol.

V analýze sa uvádza, že niektoré dezinfekčné prostriedky na ruky, ktoré sa začali používať počas „pandémie“ obsahujú vysoké hladiny chemickej látky spôsobujúcej rakovinu. Online lekáreň Valisure so sídlom v New Haven v Connecticute uviedla, že zistili benzén vo viacerých značkách dezinfekčných prostriedkov na ruky. Benzén je považovaný za rovnako nebezpečný ako azbest a niekoľko produktov obsahovalo až osemnásobok limitu odporúčaného americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).

„Prítomnosť benzénu, známeho ľudského karcinogénu a mnohých ďalších kontaminujúcich látok, vo výrobkoch všeobecne odporúčaných na prevenciu šírenia vírusu SARS-CoV-2 spôsobujúcich COVID-19 a pravidelne používaných vo veľkých množstvách dospelými a deťmi, je obzvlášť znepokojujúca,“ napísal Valisure v liste FDA.

Benzén je kvapalná chemikália, ktorá je zvyčajne bezfarebná, ale pri izbovej teplote môže mať svetlo žltú farbu. Vystavenie vysokým hladinám benzénu môže spôsobiť nesprávnu funkciu buniek, napr. že kostná dreň nebude produkovať dostatok červených krviniek alebo poškodí imunitný systém stratou bielych krviniek, uvádza Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny Svetovej zdravotníckej organizácie identifikovala benzén ako karcinogén, čo ho zaraďuje do skupiny 1 s najvyšším rizikom, spolu s ďalšími chemikáliami, ako je azbest. Benzén bol spájaný s rakovinou krvi – leukémiou.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: At least 44 hand sanitizers made amid pandemic shortages have high levels of cancer-causing chemical benzene which is considered as dangerous as ASBESTOS, pharmacy warns, www.dailymail.co.uk,1.4.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár