Chystá sa Nemecko zaviesť povinné očkovanie?

V Nemecku sa už hovorí o povinnom očkovaní podľa vzoru Rakúska. Podporuje to aj nastávajúci nemecký kancelár Olaf Scholz. Člen Sociálnodemokratickej strany Nemecka to povedal na rokovaní nemeckej vlády a 16 spolkových krajín. 

„Je dôležité, aby sme zaviedli všeobecnú očkovaciu povinnosť,“ citoval jeho slová magazín Der Spiegel. „Aby som to povedal celkom jasne, ako poslanec za to v každom prípade zahlasujem,“ uviedol. “S povinným očkovaním by sa podľa Scholza malo začať až vtedy, keď bude ľuďom zaručené, že dostanú obe dávky. To sa nám musí podariť do konca februára,“ povedal.

Aj keď vládni predstavitelia podporujú túto myšlienku, je všeobecná požiadavka na očkovanie proti Covidu-19 v Nemecku “ťažko predajná”.

Dobrovoľný postoj Nemecka k očkovaniu sa líši od postoja krajín ako Francúzsko a Taliansko, ktoré majú vakcinačnú povinnosť pre určité pracovné sektory a celkovo majú vyššiu mieru zaočkovanosti.

Čo hovorí zákon?

Hoci nedávne prieskumy verejnej mienky naznačujú, že existuje široká verejná podpora pre povinné očkovanie, Nemecko má tiež stáročnú históriu anti-vax a anti-vedeckých nálad.

Existuje však precedens pre povinné očkovanie. Cisárske Nemecko ho malo proti pravým kiahňam. Bývalé východné Nemecko tak urobilo proti záškrtu a tuberkulóze a moderné Nemecko zaviedlo začiatkom minulého roka povinnosť na očkovanie proti osýpkam pre deti a iné zasiahnuté skupiny.

Nemecký zákon o ochrane pred infekciou Infektionsschutzgesetz poskytuje parlamentu legálny priestor na to, aby nariadil očkovanie pre „rizikové časti populácie“ proti „nákazlivej chorobe, ktorá má klinicky závažné následky a kedy sa dá očakávať jej epidemické rozšírenie“.

Problém však prináša protichodné právne aspekty. Nemecký zákon zaväzuje vládu chrániť zdravie a bezpečnosť ľudí. Zároveň jej zakazuje zasahovať do osobných rozhodnutí o vlastnom tele človeka.

Akýkoľvek mandát by preto musel byť starostlivo formulovaný, aby bol obhájiteľný pred prípadným súdom. Štát by zrejme tiež musel preukázať, že vyčerpal iné, menej agresívne prostriedky na ochranu obyvateľstva.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: COVID: Is Germany set to introduce compulsory vaccination? dw.com, 22.11.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply