
Ostatných 24 hodín priniesli mimoriadne tvrdé boje na rusko-ukrajinských frontoch a masívne ostreľovanie na oboch stranách. Ukrajinské média zvlášť upozornili na ruské raketové útoky na Kyjev, Krivý Rog, Borispoľ a Cherson a bolestivú stratu Kurachova. „Ukrajinské vojská opustili ďalšie mesto – Kurachovo v Doneckej oblasti – kvôli nedostatku vojakov. Uviedol to Julian Rőpcke, analytik nemeckého denníku Bild. „Ukrajinská armáda musela opäť opustiť mesto pre nedostatok vojakov. Teraz Rusi okupujú Kurachovo, ktorého infraštruktúra je väčšinou neporušená, a Ukrajina musí z diaľky bombardovať tisíce potenciálnych úkrytov,“ citovali nemeckého kolegu krajinskí novinári.
Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny uviedol, že v priebehu dňa došlo ku 191 ozbrojeným stretom a po prvý raz ruská armáda podnikla najviac útokov v Kurskej oblasti. V Kupjanskom smere ruské jednotky podnikli 10 útokov v okolí Lozovej, Zagryzova a Kolesnikovky, v Limanskom smere 17 útokov v okolí Tverdochlebova, Serebrjanského lesníctva, Zeleného Gaja a Ternov, v Severskom smere 9 útokov v okolí Belogorovky, Verchnekamenského a Grigorjevky, v Kramatorskom smere jeden útok v okolí Časového Jaru, v Toreckom smere 12 útokov v okolí Torecku a Ščerbinovky, v Pokrovskom smere 32 útokov v okolí Lysovky, Suchej Balky, Miroľubovky a Lúča, v Kurachovskom smere 18 útokov v okolí Andrejevky, Soncovky, Starých Ternov, Kurachova a Dačného, vo Vremjevskom smere 23 útokov v okolí Uspenovky, Konstantinopoľského, Blagodatného, Neskučného a Novodarovky, v Orechovskom smere jeden útok v okolí Novodanilovky, v Prídneperskom smere 4 útoky a v Kurskej oblasti až 60 útokov na pozície ukrajinských vojsk.
Niektoré ukrajinské média citovali západných politikov, ktorí majú odlišné názory, ako v Bruseli, a žiadajú mierové rokovania medzi konfliktnými stranami, dokonca obviňujú Západ, že vyvolal tento konflikt. „Na Ukrajine by nevznikol konflikt, keby Západ zohľadnil záujmy Ruska, uviedla v rozhovore pre ZDF Sarah Wagenknechtová, šéfka nemeckej strany „Únia pre rozum a spravodlivosť Sarah Wagenknechtovej,“ informovali ukrajinské média.
„Tejto vojne by sa určite dalo predísť, keby sa venovala väčšia pozornosť tomu, aby sa neprekročili červené čiary Rusov. A táto červená čiara bola vždy taká: nechcú západnú armádu, nechcú americké vojenské zariadenia na svojich hraniciach,“ podčiarkla. Podľa nej, je teraz potrebné urobiť všetko pre to, aby Ukrajina dostala bezpečnostné záruky, ale tiež aby sa napätie opäť znížilo. „Ľudia by sa nemali zapájať do nových pretekov v zbrojení, namiesto toho je potrebná kontrola zbraní a odzbrojenie,“ citovali Wagenknechtovú novinári.
Dodali, že Marine Le Penová pochválila Vladimíra Putina za obnovenie dôležitej úlohy Ruska vo svete. „Vladimírovi Putinovi sa podarilo obnoviť úlohu Ruska vo svete,“ uviedla v rozhovore pre španielske noviny El Pais Marine Le Penová, líderka frakcie pravicovej strany „Národné zjednotenie“vo francúzskom parlamente. „Pred niekoľkými rokmi, keď sa Francúzsko pokúšalo obnoviť vzťahy s Ruskom, som povedala, že by sme nemali podceňovať Putina. Rusko bolo zničené v roku 1990 a podarilo sa mu obnoviť jeho dôležitú úlohu na svetovej scéne,“ citovali Le Penovú ukrajinskí politológovia.
„Podľa jej názoru, Ukrajina nemôže vyhrať ozbrojený konflikt s Ruskom. Západ však tlačí Ukrajinu, aby pokračovala v konfrontácii s Moskvou. „Jediný spôsob, ako môže Ukrajina zvíťaziť, by bol zásah NATO, ale v tomto prípade by to bola tretia svetová vojna,“ dodala politička. Zároveň vyjadrila nádej, že zvolený americký prezident Donald Trump bude schopný priviesť Moskvu a Kyjev k rokovaciemu stolu a nájsť diplomatické riešenie konfliktu,“ poznamenali ukrajinské média.
Poukázali na to, že maďarský premiér Viktor Orbán povedal vedúcim predstaviteľom EÚ, že „chce počkať na inauguráciu svojho spojenca Donalda Trumpa, kým sa rozhodne, či EÚ predĺži sankcie proti Rusku. „Európska únia predtým uvalila na Moskvu 15 kôl sankcií, ktoré sa musia každých šesť mesiacov predlžovať. Ďalšie predĺženie je naplánované na koniec januára, 11 dní po tom, čo Trump zloží prísahu. Doteraz to bolo obvyklé riešenie, ale predĺženie si vyžaduje jednomyseľnú podporu 27 členských krajín, čo by mohlo Orbánovi umožniť uložiť veto,“ podčiarkli ukrajinskí politológovia.
„Predtým na summite s lídrami EÚ Orbán vyhlásil, že nie je pripravený predĺžiť platnosť dohody. EÚ sa už obáva, že Trump, ktorý povedal, že môže znížiť alebo ukončiť podporu USA pre Ukrajinu, možno pôjde na dohodu s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. EÚ už predtým čelila ťažkostiam vo vzťahoch s Orbánom, ktorý opakovane blokoval kroky, zamerané na sankcie voči Rusku alebo pomoc Ukrajine. Bol blízkym spojencom Trumpa a podporoval jeho volebnú kampaň. Je známe, že nepriateľstvo medzi Maďarskom a Ukrajinou v súvislosti so zákonom o vzdelávaní podkopáva jednotu Európskej únie voči Rusku,“ vysvetlili ukrajinskí analytici.
Oznámili, že Ukrajina začína dostávať svoje prvé peniaze od Spojených štátov na úkor zmrazených ruských aktív. „Informoval o tom predseda vlády Denis Šmygaľ. Ministerstvo financií a Svetová banka podpísali dohodu o pridelení 2 miliárd dolárov prostredníctvom mechanizmu DPL. Ukrajina dostane jednu miliardu vo forme neodvolateľného grantu z fondu FIF Svetovej banky z dôvodu príspevku Spojených štátov v rámci iniciatívy G7. Ďalších 1,05 miliardy dolárov je vo forme pôžičiek, zaručených vládami Japonska a Spojeného kráľovstva,“ vysvetlili ukrajinskí hospodárski analytici.
Vojenskí analytici upozornili na to, že Úrad amerického prezidenta Joea Bidena oznámi v najbližších dňoch svoj posledný balík vojenskej pomoci v rámci iniciatívy pomoci (USAI). „Informuje o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na dvoch informovaných partnerov. Tretí nemenovaný účastník rozhovoru uviedol, že balík bude obsahovať stíhacie rakety pre protivzdušnú obranu a delostrelecké granáty, ale jeho presný obsah bude známy po oznámení. Výška vojenskej pomoci je, podľa účastníkov rozhovoru, 1,2 miliardy dolárov. Reuters poznamenáva, že balík USAI môže byť jedným z posledných krokov, ktoré Spojené štáty podnikajú na poskytnutie priamej vojenskej podpory Ukrajine počas Bidenovho prezidentstva,“ podčiarkli ukrajinské média.
Vojenskí spravodajcovia večer informovali, že pri útoku na Kyjev zahynuli vysokí vojenskí dôstojníci Ozbrojených síl Ukrajiny. „Ruská armáda uskutočnila masívny útok na riadiacom stredisku Služby bezpečnosti Ukrajiny (SBU). Stalo sa tak v reakcii na útok ukrajinských ozbrojených síl v Rostovskej oblasti. Medzi ciele ruskej armády patrilo aj konštruktérske centrum „Lúč“ v Kyjeve. Počas útoku v Kyjeve bolo zabitých niekoľko príslušníkov ukrajinských špeciálnych služieb a vysokých vojenských veliteľov ozbrojených síl Ukrajiny. Oznámil to Koordinátor podzemia Sergej Lebedev,“ uviedli ukrajinské média.
Neskoršie večer ukrajinské vojenské weby oznámili, že ruské vojská obsadili obec Nový Komár a obkľúčili Velikuju Novoselku.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroje:
- 1031-й день войны в Украине. Ракетная атака по Киеву ночью 20 декабря. Обновляется, Страна, 20.12.2024
- Ракетная атака по Киеву. Обломки упали в нескольких районах, Страна, 20.12.2024
- Войска РФ окончательно ликвидировали „Успеновский мешок“ к югу от Курахово – Deep State, Страна, 20.12.2024
- На Херсон проривалися ДРГ, місто під небувалою атакою: багато поранених, UNIAN, 20.12.2024
- Окупанти просунулися біля низки населених пунктів на Донеччині, UNIAN, 20.12.2024
- Росіяни вивели в Чорне море цілу ескадру військових кораблів – у ВМС кажуть, чи є там „Калібри“, ZN.UA, 20.12.2024
- Масований обстріл Херсона продовується. Вже відомо про загиблого та кількох постраждалих людей, ZN.UA, 20.12.2024
- Хроніка війни в Україні. 20 грудня: «Ми розпочнемо постачання десятків тисяч БпЛА», Kyiv Post, 20.12.2024
- Росія атакувала Київ балістичними ракетами: у місті палають автівки, є постраждалі, Kyiv Post, 20.12.2024
- Ворожі ДРГ намагалися просунутися на Херсонському напрямку під прикриттям обстрілів, Апостроф, 20.12.2024
- Рятувальники показали наслідки ракетного удару по Києву та розповіли подробиці, Апостроф, 20.12.2024
- Новини на ранок. У світі, на фронті, Ukrinform, 20.12.2024
- Ворог за добу атакував 44 населених пункти Херсонщини, є загиблий і 18 поранених, Ukrinform, 20.12.2024
- Обстріл Києва, 20 грудня світло не відключатимуть. 1031 день війни. Онлайн, Суспільне, 20.12.2024
- Обстріл Києва, Кривого Рога і Херсона, допомога від Швейцарії та хакерська атака на Мінʼюст: новини ранку 20 грудня, Суспільне, 20.12.2024
- У російському Мурманську прогримів вибух на базі Північного флоту РФ, де тестують ракети „Циркон“, – Центр протидії дезінформації, Espreso.TV, 20.12.2024
- „Очікуємо, що кількість зросте“: Пентагон оцінив втрати КНДР у війні проти України, Espreso.TV, 20.12.2024
- Заходили кількома хвилями: сили ППО знищили всі дрони, якими РФ намагалася атакувати Київ, Obozrevatel, 20.12.2024
- Глава розвідки Естонії: завдання НАТО на найближчі 20 років – стримувати Росію, Obozrevatel, 20.12.2024
- ЗСУ уразили завод з виробництва ракетного палива у Ростовській області, Мілітарний, 20.12.2024
- Німеччина відправила в Україну шостий ЗРК IRIS-T – Шольц, Мілітарний, 20.12.2024
- Росіяни вночі завдали ракетного удару по інфраструктурі Сум, New voice.ua, 20.12.2024
- Удар Кинджалами по Києву: на вулицях у двох районах перекрили рух, громадський транспорт затримується, New voice.ua, 20.12.2024
- Росія здійснила масштабну кібератаку на держреєстри та сервіси України – Стефанішина, Слово і Діло, 20.12.2024
- Орбан може заблокувати продовження санкцій ЄС проти росії до інавгурації Трампа – Bloomberg, Слово і Діло, 20.12.2024
- За добу 191 боєзіткнення, найбільше боїв у Курській області, – Генштаб, РБК-Україна, 20.12.2024
- ЗСУ відновили позиції в Часовому Яру, ворог просунувся у 7 районах: карти ISW, РБК-Україна, 20.12.2024
- Атака на Україну 20 грудня: сили ППО збили 5 балістичних ракет та 40 БпЛА, ФАКТИ ICTV, 20.12.2024
- Масований обстріл та спроба прориву ДРГ: що відбувається в Херсоні, ФАКТИ ICTV, 20.12.2024
- Удари „Искандер“ та KN-23 по Києву: заплановані чи каприз ображеного Путіна, Діфенс Експрес, 20.12.2024
- Бійці ЗСУ вперше офіційно розповіли про свою бойову роботу на польських танках PT-91 Twardy, Діфенс Експрес, 20.12.2024
- У ЗСУ відреагували на дані про оточення під Кураховим, Корреспондент.net, 20.12.2024
- Вторгнення Росії в Україну. Онлайн, Корреспондент.net, 20.12.2024
- Під Москвою вибухнув військово-транспортний літак Ан-72 – ГУР, Українська правда, 20.12.2024
- Втрата „Успенівського мішка“: частина українських військових не змогла вийти з оточення – DeepState, Українська правда, 20.12.2024
- Центр НАТО-Україна JATEC має запрацювати на повну потужність найближчими тижнями – Тернер, Інтерфакс-Україна, 20.12.2024
- Польща виділила 2,5 млн злотих на проєкти з протимінної діяльності в Україні, Інтерфакс-Україна, 20.12.2024
- Демобілізацію провести практично неможливо, – заступник міністра оборони, Українські Новини, 20.12.2024
- 7,5 млн українців виїхали за кордон через війну, – Сибіга, Українські Новини, 20.12.2024
- Глава МЗС Естонії після атаки на Київ: РФ не хоче миру, і ця війна далеко не регіональна, Європейська правда, 20.12.2024
- ЗМІ: Орбан не хоче продовжувати санкції ЄС проти РФ до інавгурації Трампа, Європейська правда, 20.12.2024
- Потужна атака на держреєстри – в Україні сервісні центри МВС призупинили надання низки послуг, Інформатор Україна, 20.12.2024
- Херсон під обстрілом: 20 грудня росіяни атакували житлові квартали та інфраструктуру, є загиблий і поранені, Інформатор Україна, 20.12.2024
- Загрози втрати даних після наймасштабнішої кібератаки немає – Стефанішина, UNN, 20.12.2024
- Німеччина передала Україні шосту систему IRIS-T, UNN, 20.12.2024
- „Кинджалів“ не було: росіяни запустили по Києву п’ять балістичних „Іскандерів“ (фото, відео), Focus, 20.12.2024
- Бійці ЗСУ, перебуваючи в оточенні, кілька годин відстрілювалися в підбитому Bradley (відео), Focus, 20.12.2024
- Переговори України з Росією: у Білому домі зробили заяву, TSN.ua 20.12.2024
- Росіяни намагалися прорватися до Херсона: „За 3 роки вперше такий жах“, TSN.ua, 20.12.2024
- Орбан — ЄС: зачекайте на Трампа, перш ніж продовжувати санкції проти Росії, Liga.net, 20.12.2024
- Reuters: США найближчими днями оголосять фінальний пакет допомоги від Байдена на $1,2 млрд, Liga.net, 20.12.2024
- В Україні оголошували масштабну повітряну тривогу: була загроза удару балістики по всій країні, 24 канал, 20.12.2024
- Обстріл Києва, ДРГ спробувала просунутися вбік Херсона: хронологія 1031 дня війни, 24 канал, 20.12.2024
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.