Budúcoročný vývoj slovenskej ekonomiky

Foto: AI

 

Priebežné hospodárske výsledky k 30.9.2025 potvrdzujú neúspech konsolidačných opatrení z viacerých dôvodov, keď vyššie percenta z klesajúceho HDP nedokázali znížiť deficit verejných financií a tiež čo sa konsolidačnými opatreniami „zarobilo“ to sa následne minulo. Potom sa nečudujme, že zo strany väčšiny z nás je nedôvera čo nám tretí konsolidačný balík môže priniesť? Ak bude HDP naďalej klesať, tak nič a keď sa „usporené“ peniaze z konsolidácie minú, tak tiež nič a tak sa bude konsolidovať donekonečna.  Zo štátneho rozpočtu na rok 2026 budeme môcť vyčítať nielen či všetky konsolidačné opatrenia sa do neho premietli, tiež aké konkrétne opatrenia boli prijaté na opačnej strane štátneho rozpočtu, ako sme doteraz boli zvyknutí. S poklesom inflácie sa počíta, keďže dopyt po tovaroch a službám by sa mal znížiť a tiež z dôvodu poklesu cien energie keďže budú kompenzované ak sa bude v Európskej komisii súhlasiť nevyčerpanými  peniazmi, ktoré sa pôvodne mali minúť na investície do  ekonomiky. Európska komisia napokon  s požiadavkou koaličnej vlády nesúhlasí a tak sa musia len  hľadať iné možnosti pre financovania kompenzácie cien energii  pre domácnosti.

Pokles prenajatých kancelárskych plôch 

Najväčším strašiakom ostáva narastajúca nezamestnanosť, prognózuje sa počet desiatky tisíc zamestnancov predovšetkým od zahraničných firiem etablovaných na Slovensku. Či sa podarí zvýšiť HDP na 1,3 % v budúcom roku ako to prognózuje Národná banka Slovenska, závisí od čerpania peňazí z Plánu obnovy ako aj obchodných aktivít smerom k latinskoamerickým štátom Mercosúr a juhovýchodnej Ázie, ak budú podpísané rozpracované návrhy obchodných zmlúv. Nepočíta sa však s hromadným škrtaním pracovných miest v štátnom, verejnom sektore čo by oslabilo domácu spotrebu a teda aj HDP. Skôr sa ale počíta , že štátny a verejný sektor bude mať k dispozícii menší počet prenajatých kancelárskych priestorov za nižšiu cenu, čo bude znamenať len pokles nákladov a keď sa ich podarí aj prenajať na komerčné využitie bude aj z uvoľnených priestorov prínos dvojnásobný.

 

 

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

 

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

  • Tak zástupcovia a predstavitelia koalície, ako aj opozície, poukazujú na zúfalý stav ekonomiky Slovenska, na akútny nedostatok financií pre potreby nášho rozpočtu, prichádzajú s rozličnými nápadmi, ako pomôcť štátnemu rozpočtu, ako zvýšiť jeho príjmy a znížiť jeho výdaje, ale už nikto z nich nechce poukázať na to, že Slovensko a jeho občania každoročne stráca viac než miliardu eur v dôsledku parazitovania a priživovania sa bohatších ekonomík Únie a Európy na Slovensku a jeho občanoch, už sa boja poukázať na to, že Nemecko, Anglicko, Rakúsko, Švédsko, Dánsko, Nórsko, Belgicko, Česko, Holandsko či aj ďaľšie bohatšie ekonomiky, pripravujú neférovým a škodlivým spôsobom každoročne Slovensko o viac než miliardu eur.
    .
    Svojou prácou v zahraničí prinášajú slovenskí občania zisk iným ekonomikám: rakúskej, nemeckej, anglickej, švajčiarskej, dánskej, švédskej, českej, holandskej či aj iným, avšak, z tohto zisku – zisk minimálne formou dane zo mzdy, ktorú zamestnávaní slovenskí občania odvádzajú do štátneho rozpočtu svojej zamestnávateľskej krajiny – už ani v najmenšej miere nedochádza k spravodlivej kompenzácii týchto nákladov. Nedochádza, napriek univerzálnosti, na celom svete už od počiatku ľudstva platného, základného ekonomického zákona trhovej ekonomiky, že zo zisku sa kompenzujú náklady, vďaka vynaloženiu ktorých tento zisk vznikol.
    .
    Máme, Slovensko a jeho občania, na výber, máme možnosť dvoch ciest. Buď pôjdeme ďalej tou nekonfliktnou, budeme, tak ako aj doteraz, ticho, a necháme sa – tým spôsobom, ktorý je opísaný v nižšie uvedenom článku – naďalej okrádať, a tí, ktorí nás okrádajú nás budú potľapkávať po pleci a za naše „pokorné“ správanie chváliť, alebo zvolíme tú ťažšiu, a ozveme sa a postavíme proti tomuto okrádaniu, a tí, ktorí nás okrádajú, nás začnú za to, že sa už nechceme dať ďalej nimi okrádať, haniť.
    .
    Viac v článku:
    .
    —„Slovensko je krajinami Únie a Európy každoročne okrádané o viac než miliardu eur. Ak sa neozveme my sami, iní to za nás neurobia.“—
    .
    umiestnenom na str. 49 v príspevku:
    .
    https://ivlcek1.blog.pravda.sk/2025/08/28/f5-zial-aj-bratske-cesko-si-ujeda-zo-slovenskeho-i-ukrajinskeho-kolaca-ci-ako-sa-bohatsie-krajiny-unie-a-europy-prizivuju-ako-okradaju-slovensko-i-ukrajinu-i/

Pridaj komentár