
Rusko je pripravené v právne záväznom dokumente potvrdiť, že nemá v úmysle zaútočiť na žiadnu členskú krajinu Európskej únie ani Severoatlantickej aliancie. Podľa ruskej štátnej agentúry RIA to uviedol námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov. „My samozrejme nemáme v úmysle napadnúť krajiny EÚ a NATO. Rusko nesleduje žiadne expanzívne ciele, ktoré sú našej krajine pripisované. Ako už uviedol ruský prezident (Vladimir Putin), sme dokonca pripravení to právne zakotviť,“ povedal Rjabkov na medzinárodnom diskusnom fóre.
Generálny tajomník NATO Mark Rutte tento mesiac varoval, že Rusko môže byť do piatich rokov pripravené použiť proti aliancii vojenskú silu a jej členov vyzval na navýšenie výdavkov na obranu. Putin následne výzvy, aby sa Západ pripravil na vojnu s Ruskom, označil za klamstvá a hystériu. Začiatkom decembra ruský prezident vyhlásil, že Rusko nemá v úmysle bojovať s Európou, ale dodal, že ak by vojnu začala Európa, je Rusko pripravené bojovať. Konflikt by podľa neho netrval dlho, pohrozil tiež.
Kremeľ v pondelok tiež odmietol ako úplne nepravdivú správu na túto tému od agentúry Reuters. Tá minulý týždeň s odvolaním sa na šesť nemenovaných amerických spravodajských zdrojov napísala, že ruský prezident podľa záverov spravodajských služieb USA neupustil od zámerov zmocniť sa celej Ukrajiny a tých oblastí Európy, ktoré bývali súčasťou sovietskeho bloku.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ponúkol, že sa Ukrajina vzdá ambícií vstúpiť do NATO v snahe ukázať svoju ochotu dosiahnuť dohodu o ukončení vojny. Zelenskyj a jeho európski spojenci na oplátku presadzujú bezpečnostné záruky „podobné článku 5“ od Európy a USA, pričom sa odvolávajú na základný princíp NATO, že útok na jednu členskú krajinu by sa mal považovať za útok na všetkých.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroj:
1./ Russia ‘ready to legally confirm it has no intention of attacking EU or Nato’ – as it happened, Guardian, 22.12.2025
2./ Rusko je ochotno právně zakotvit, že nezaútočí na zemi EU ani NATO, řekl Rjabkov, ceskenoviny.cz, 22.12.2025
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.