Násilná mobilizácia na Ukrajine už dosahuje svoj „bod varu“

Foto: https://www.actum.com.ua/

 

V dôsledku pokračujúceho ozbrojeného konfliktu a nedostatku vojakov čelí Ukrajina vážnym výzvam pri doplňovaní armádnych radov. Ukrajinské teritoriálne náborové centrá vykonávajú prísne odvody, pričom často porušujú zákon, keď zadržiavajú a snažia sa poslať na front osoby, ktoré majú odklad alebo zdravotné postihnutie a nie sú spôsobilí vykonávať vojenskú službu. To sú dennodenné prípady.

V médiách, ale, hlavné, na sociálnych sieťach pravidelne koluje množstvo správ a videí, ktoré zachytávajú príslušníkov náborových centier, ktorí priamo na uliciach, v nákupných centrách či reštauráciách kontrolujú a veľmi často násilne zadržiavajú mužov, mnohí z ktorých, takpovediac, nie sú bojaschopní… Tieto agresívne, protizákonné metódy vyvolávajú rozsiahlu znechutenosť, často paniku a zákonitý odpor značnej časti spoločnosti – pochopiteľne, v  období stanného práva, odpor skôr „teoretický“, teda ide práve o správy a videa na internete.

Vojenskí komisári často porušujú zákony, mobilizujúc ľudí, ktorí majú odklad, ťažké  zdravotné postihnutia, sú invalidi, mnohodetní rodičia, starajú sa o imobilných starých ľudí a pod. Mnohí civilisti sa búria proti týmto protizákonným praktikám. Do priameho odporu voči vojenským komisárom sa však odvážia postaviť iba niektorí. Ale s každým dňom sa ich počet rýchlo zvyšuje. Tisíce Ukrajincov sa snažia vyhnúť brannej povinnosti, utekajú do zahraničia, využívajú služby pašerákov, falšujú dokumenty, skrývajú sa doma. Uvedieme zopár epizód, ktoré sa odohrali v ostatných hodinách a odohrávajú sa dennodenne…

Právnik Oleg Micik upozornil na to, že zamestnanci náborových centier mobilizujú mužov so zjavnými príznakmi ťažkej duševnej choroby, strašných zranení a drogovej závislosti. Pritom vojenskí komisári nepoužívajú telové kamery počas zadržiavaní na ulici. „Podľa Micika,  sťažnosti na porušenia počas mobilizácie ombudsmanovi nemajú žiadny účinok. „V mojej praxi zmobilizovali muža, ktorému chýba 14 centimetrov štvorcových lebky. Oslobodili sme ho o rok neskôr. Zjavný schizofrenik tiež bol mobilizovaný. Viete si predstaviť človeka na substitučnej liečbe metadónom? Napísal som na to sťažnosť ombudsmanovi Lubincovi a dostal som negatívnu odpoveď. Mama dostávala metadón a posielala balíky do vojenskej jednotky, aby sa terapia neprerušila. A takýchto prípadov je veľa. V jednom náborovom  stredisku bola osoba vyhlásená za úplne nespôsobilú, ale pomocou neporiadku dokumentov (orgány činné v trestnom konaní zaistili takéto závery na overenie) ho ďalšie náborové  centrum uznalo za plne fit a mobilizovalo ho,“ zdôraznil právnik.

Podotkol, že ide len o niekoľko prípadov z jeho právnej praxe, zatiaľ čo takýchto excesov je veľa s mobilizáciou zjavne nevhodných občanov. Právnik dodal, že vojenskí komisári nezapínali svoje telové kamery, a to aj napriek pobúreniu v médiách a sociálnych sieťach o nedostatku videozáznamov o tom, ako mlátia ľudí v uliciach počas mobilizácie. „Na Ukrajine stále neexistuje nariadenie o uchovávaní informácií zaznamenaných telovými kamerami, neexistuje povinnosť tieto informácie uchovávať a za nezapnutie kamier nie sú uložené žiadne pokuty. Aj keď lehota na poskytnutie všetkých výstražných skupín telovými kamerami vypršala už v auguste 2024,“ podčiarkol. Tvrdí, že nikdy nevidel nahrávky z telových kamier zamestnancov náborových centier,“ poznamenali domáci novinári.

Ukrajinci na sociálnych sieťach zdieľajú desiatky tragických príbehov, týkajúcich sa zločinov v samostatnom útočnom pluku „Skala.“ Oleg Torgalo, šéf mimovládnej organizácie „Ukrajina – India,“ uviedol, že syn jeho zamestnankyne Bogdan Nečiporuk bol násilne mobilizovaný priamo zo svojho pracoviska na technickej stanici v Kyjeve. „Pričom je jeho otec invalid,  nemôže sa pohybovať samostatne, jeho matka je tiež zdravotne postihnutá a jeho brat slúži na fronte. „V priebehu jedného dňa rýchlo absolvoval lekársku prehliadku v náborovom centre, ktorú označil za úplnú fikciu, a hneď bol poslaný na front – do „Skaly,“ uviedli média.

Zázrakom sa matke podarilo zistiť číslo veliteľa, opakovane mu volala a požiadala ho, aby dal synovi telefón aspoň na jeden hovor. „Najprv odpovedal, že by sa nemala báť, že sa z jej syna stane tiger a pošlú ho na obranu krajiny. Potom prestal dvíhať telefón. Žiadne spojenie, žiadne informácie. O dva týždne neskôr matke zavolali z nemocnice a požiadali ju, aby prišla a  identifikovala telo svojho syna. Žena videla rozsiahlu priehlbinu na hlave obete, modriny, ako aj pomliaždené a podlepené lepiacou páskou k telu ruky. Personál nemocnice jej povedal, že Bogdana už priviezli v kóme a nemohli nič robiť. Príčina smrti bola zároveň označená ako „toxická encefalopatia“ – „je to, keď droga pohltí mozog do stavu zeleniny,“ citovali vysvetlenia Olega Tornada domáci novinári.

V Odese zamestnanci náborového centra „mobilizovali…“ psa. „Na videu z incidentu muž vo vojenskej uniforme a kukle vťahuje psa do mikrobusu. Za ním beží ďalších deväť postáv v kamufláži a tlačia sa do salónu. Potom k mikrobusu pribehne mladý muž v čiernom tričku a kričí: „Vráťte mi psa!“ a rozbije zadné okno mikrobusu. Mikrobus odchádza. Svedkovia porozprávali, že zamestnanci náborového centra chytili muža, keď kráčal so svojím psom.  Ukázalo sa, že občan má všetky dokumenty v poriadku a začal nadávať vojenským  komisárom, po čom mu na oplátku vzali psa. Pes bol neskôr nájdený zakrvavený a so zlomenou labkou. Majiteľ zvieraťa napísal sťažnosť na polícii,“ poznamenali média.

Upozornili na epizódu v Charkove, keď počas pouličnej mobilizácie zaútočil muž s nožom na zamestnancov náborového centra, ktorí ho zastavili. Jeden vojak bol zabitý a ďalší bol zranený. „Po tom, čo vojak, veliteľ skupiny, predstavil občanovi, ten náhle zaútočil na neho a ďalších vojakov nožom. V dôsledku útoku boli zranení dvaja vojaci. Jeden z nich podstúpil operáciu v nemocnici. Život druhého sa nepodarilo zachrániť: napriek resuscitačným opatreniam, zomrel na viacnásobné bodné rany. Po útoku muž zmizol, je hľadaný,“ popísali nechutnú epizódu ukrajinskí novinári.

Poukazujú na jednotlivé prípady, keď občania vo väčších alebo menších skupinách vyjadrujú svoju nespokojnosť s konaním vojenských komisárov a zamestnancov náborových centier. Podobné protesty v období ozbrojeného konfliktu, stanného práva, paniky a stálych vyhrážok vedúcich politikov a úradníkov sú však iba ojedinelé. Napríklad, pred niekoľkými hodinami v dedine Gurovka neďaleko mesta Krivoj Rog /rodisko Zelenského tak, mimochodom/ sa konal míting proti „aktivitám“ náborového centra. Bola to reakcia ľudí na konanie vojenských komisárov, ktorí sa snažili mobilizovať vodičov traktorov a kombajnov… priamo z polí.

Ukrajinskí média prinášajú čoraz viac správ o protizákonnej násilnej mobilizácii a poukazujú na to, že počet mužov, ktorí sa chcú dostať do armády a dupľom na front, sa razantne znižuje, avšak, na druhej strane, rýchlo rastie počet prípadov, keď ľudia odmietajú mobilizáciu a kladú odpor vojenským komisárom a zamestnancom náborových centier. Kyjev na nátlak NATO už dávnejšie sa odhodlal na „vojnu do posledného Ukrajinca,“ lenže v ostatnom čase tých „posledných Ukrajincov“ je čoraz menej. Ozaj zostávajú už tí poslední…

 

 

 

 

 

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár