
Slovenskú verejnosť nedávno zaskočila správa z tlačovky Národnej banky Slovenska, na ktorej sa tvrdilo, že u nás prevláda finančná stabilita aj keď pribudli rizika spojené s negatívnymi dôsledkami pandémie, či vojnového konfliktu, čo spolu s narastajúcou infláciou vraj bude viesť k sprísňovaniu menovej politiky ECB a teda aj k zhoršeniu vyhliadok pre budúcu finančnú stabilitu. Z obsahu tejto správy vidíme, že vedenie našej centrálnej banky nie je celkom stotožnená s tým, že inflácia požiera domácnostiam čo sa len dá, že príjmy sa budú takmer polovici z nich zvyšovať rýchlejšie ako výdavky a tak nebudú mať problémy so splácaním drahších hypoték. Ich čerpanie bude treba na jeseň obmedzovať tak, aby ich vraj nesplácali vtedy, keď už budú mať polovičný príjem na dôchodku. A preto vyzývajú k šetreniu, ale donútiť ich podriadené komerčné banky k tomu, aby pri zvyšovaní úrokov na hypotéky sa zároveň zvýšili aj úroky na vklady, nevedia. Prečo v Česku nemajú s tým problém vieme, ich menová a fiškálna politika si rozumejú, čo je jedna z výhod mať vlastnú menu a neobzerať sa po okolí, ako ktorý člen eurozóny je zadlžený a preto mu menová politika pomáha zvlášť vtedy, keď guvernér pochádza od nich. Prečo sa na spomínanej tlačovke aj nehovorilo prečo komerčné banky zvyšujú hypotekárne úrokové sadzby, keď ECB ich zatiaľ nezvyšovala, tiež nevieme. Čo sa bude diať, keď ich zvýši, nebudeme špekulovať. Ešteže do miery inflácie sa nepočíta nárast cien nehnuteľností ako je to na druhej strane Atlantiku, to by sme videli o koľko percent by sa u nás miera inflácie zvýšila.
Sankčné balíky len zvyšujú infláciu
Kto na terajšej inflácii „zarába“ by však mala vláda vedieť a podľa toho aj riešiť budúcu reformu daní a odvodov, bez ktorej bude problém zostaviť aj štátny rozpočet na budúci rok. Handrkovanie ministra hospodárstva a jeho kolegu ministra financií zvyšuje riziko predčasných parlamentných volieb, čo určite nepomôže politickej stabilite, ktorej nestabilitu už cítime všade. Ak totiž nechceme zvyšovať dane a odvody, treba riešiť výdajovú stránku štátneho rozpočtu, čo nie je nič iné, ako znižovať náklady na spravovanie vecí verejných, čo je vždy citlivá politická oblasť. Navyše sa dnes čoraz častejšie objavujú problémy s ktorými sa včera nepočítalo, ako trebárs aj šiesty embargový zákaz pre tretieho najväčšieho svetového producenta ropy, ktorý 90 percent exportu dováža na starý kontinent. Samozrejme, že po oznámení sa ceny ropy zvýšili a podľa všetkého sa jej cena bude určite zvyšovať ešte viac. A tak v konečnom dôsledku na tomto balíku sankcii ruskí exportéri zarobia viac, čo bude platiť aj v prípade, že export tejto suroviny presmerujú viac na východ. Za akú cenu z iných zdrojov budeme ropu nakupovať, nevieme. Čo však vieme, sú na summite neavizované problémy Slovnaftu, ktorý môže exportovať výrobky z ruskej ropy do okolitých štátov len 8 mesiacov, potom by sa muselo prejsť na iný druh ropy, ktorú doterajšia technológia ale nevie spracovať. O ekonomických dôsledkoch pre slovenskú ekonomiku sa netreba rozpisovať, keďže navyše sa z ropy vyrába benzín, nafta, ale tiež chemikálie síra, toluén, benzén a plasty, z ktorých 90 percent sa exportuje. V súvislosti s prípadným ukončením konfliktu nás napadá aj otázka, či sa bude možné niekedy v budúcnosti vrátiť aj k spracovaniu ruskej ropy ropovodom Družba…
AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.