Africká megapriehrada môže „vyprodukovať“ ďalších migrantov

· Čas čítania: 2 min.
Foto: archív

Občianska vojna v Sýrii, ako aj zahraničné vojenské intervencie na jej území a v susednom Iraku vyháňali v posledných rokoch milióny obyvateľov tejto oblasti do bezpečia v susednom Turecku a Libanone. Časti nazhromaždených utečencov spolu s odídencami zo Strednej a južnej Ázie za ľahším životom sa darí osídľovať západné územia Európy. Po zmiernení vojenských konfliktov na Blízkom východe pokračuje migračná invázia Neerópanov pod inou zámienkou. Podľa OSN spadajú do kategórie klimatických utečencov. Táto definícia je taká elastická, že prikryje stovky milióny záujemcov o presídlenie za európskym blahobytom. Degradácia kvality života v Európe i rast životnej úrovne v Číne a južnej Ázii však vedie k tomu, že ťažisko novodobého sťahovania národov z juhu na sever sa presúva do Afriky.

Tamojšie národné štáty, hoci vnútorne multietnické, si uvedomujú krátkodobosť absorpčnej schopnosti Európy zvládať demografický nápor z čierneho kontinentu. Navyše nával častokrát najtalentovanejších, najkvalifikovanejších a najpodnikavejších mladých mužov, akých Afrika má. Vlády tamojších viac ako 50 štátov hľadajú cesty na zabrzdenie odlivu najschopnejších mozgov a pracovných síl. Vedia, že bez nich sa hospodársky nepozviechajú a ostanú naďalej iba neokoloniálnymi surovinovými príveskami. Inšpirujúcou krajinou sa pre nich stala Čína, ktorá dokázala pozdvihnúť z biedy stámilióny obyvateľov v priebehu troch desaťročí. Vzpruhou pre africké štáty, ktoré bývali britskými kolóniami alebo domíniami, sa stáva aj India, kde sa stredná trieda tiež vzmáha. V mnohých najmä anglojazyčných afrických krajinách je indická obchodnícka a podnikateľská diaspóra početnejšia a obľúbenejšia než čínska. Kultúrno-etnicky rôznorodí Indovia sú Afričanom bližší ako homogénni Číňania. Chápu, že ak sa chcú vymaniť z mizérie a postaviť na nohy, musia sa obracať o pomoc k svetovým hráčom, pre ktorých Afrika nebude iba predmetom krátkodobých finančných špekulácií, ale dlhodobým hospodárskym partnerom.

Patrik Sloboda

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár