Agentúra Anadolu: „Turecko po pandémii upevní svoje pozície vo svetovom obchode“

· Čas čítania: 3 min.
Foto: AA

Turecké média poukazujú na to, že pandémia Сovid-19 zmenila celkový obraz dopytu a ponuky na svetových trhoch, vyznačila nové priority v obchode, ktoré vyžadujú zároveň spoločné úsilie v sfére zabezpečenia výroby a distribúcie strategicky dôležitej produkcie, predovšetkým potravín.

Novinári citujú expertov, ktorí tvrdia, že za daných podmienok Turecko s jeho strategickou  geopolitickou polohou nadobúda osobitný význam. Pandémia koronavírusu poškodila nielen výrobu, ale znížila aj dopyt na celý rad tovarov. Navyše sa na svetových trhoch zjavne prejavuje kríza nedôvery. Hospodársky najvyspelejšie krajiny sa začínajú dostávať do konfliktov. Najväčšie nezhody sú vo vzťahoch USA a Číny.

„Najvyspelejšie krajiny, hlavne USA, otvorene obvinili Čínu z utajovania informácií o koronavíruse. Na pozadí tohto sporu sa aktívne začalo diskutovať o tom, aké formy bude mať globálny obchod po skončení pandémie koronavírusu. V tom prípade, ak hospodársky najsilnejšie krajiny sveta odmietnu obchodovať s jedným z hlavných globálnych dodávateľov – Čínou, túto medzeru zaplnia iné krajiny. V súčasnosti experti aktívne diskutujú a poskytujú prognózy v tejto otázke,“ uviedla turecká informačná agentúra Anadolu.

Podľa nej sa mnohí odborníci domnievajú, že vďaka svojej výhodnej geostrategickej polohe, logistickým sieťam, nepretržitosti reťazí dodávok, spoľahlivému systému zdravotníctva a úspechom v zvládaní kríz Turecko posilní svoje pozície na svetových trhoch. Agentúra cituje profesora Bosporskej univerzity Buraka Saltogluho, ktorý sa domnieva, že sa po pandémii koronavírusu mnohé krajiny pokúsia zmeniť reťazec dodávok v prospech Turecka. „Turecko by sa malo dobre pripraviť a prijať príslušné opatrenia,“ podčiarkol profesor Burak Saltoglu.

Analytik tureckej informačnej agentúry Anadolu Junat Paksoy je tiež presvedčený, že Turecko môže byť po pandémii víťazom. „Svetový finančný a výrobný sektor sa mení a formuje sa odznova. Vďaka svojej geografickej polohe je Turecko oknom ako na západ, tak  aj na východ. Myslím si, že Turecko má všetky šance a potrebný potenciál na získanie maximálnych výnosov zo situácie,“ dodal analytik Junat Paksoy.

Zdroj: AA

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár