Ak chcete cestovať, budeme vás špicľovať

Tagged With: , , , , , , Add Comment

Keď Spojené štáty zaviedli pred desiatimi rokmi povinný elektronický systém na získanie cestovného povolenia (Electronic System for Travel Authorization – ESTA), ktorý umožňuje vstup do USA v rámci bezvízového programu (VWP), Európska únia si zašomrala, ale reciprocitu od amerického alfa samca nevymáhala.
Americký cestovný pas. Obrázok z Wikipédie
„My vás a vy nás“
Držitelia cestovných pasov s nápisom United States of America neboli zaťažovaní – a stále nie sú – povinnosťou vyplňovať mimoriadne dotieravý dotazník, ktorý si môžete pozrieť na webovej stránke https://esta.cbp.dhs.gov/esta/application.html?execution=e1s1  a zamyslieť sa nad jeho všetečnosťou na slovensko-jazyčnej stránke https://estavisa.sk/formular-esta-visa/.
Bezvízové cestovanie občanov tzv. vyspelých krajín slobodného sveta tu dostalo hlbokú ranu v podobe nastolenia režimu vzájomnej nedôvery. Americký hegemón to ospravedlňoval medzinárodným terorizmom, ktorý vraj začal predstavovať bezpečnostnú hrozbu Spojených štátov.
Málokto poukazoval spočiatku verejne na širší kontext spočívajúci v postupnom zbavovaní občanov práva na súkromie vo všetkých krajinách tzv. vyspelého demokratického sveta. „Čo koho do toho, ako sa volajú moji rodičia?! Čo si to dovoľujú vyžadovať údaje o zamestnávateľovi?!“, hromžili mnohí Európania pri čítaní otázok na prvej strane dotazníka, na ktoré je odpoveď povinná. Mnohí sa rozhodli vybrať na dovolenku radšej niekam inam.
Bezstarostní americkí dovolenkári a študenti na prázdninách si zväčša neuvedomovali, že kosa totality nevyhnutne čoskoro odreže obdobný kus ich slobody vo sfére bezvízového cestovania.
Ostaňme však pri Európanoch, či presnejšie občanoch dvadsiatich šiestich signatárskych krajín dohody o Schengenskom priestore.
Mapa schengenského priestoru. Svetlomodrá farba označuje plných členov, zelená signatárov, ktorí na členstvo čakajú

Dirigentskú paličku Schengenského orchestra drží v ruke vedenie EÚ v Bruseli, ktoré istý čas zdanlivo pasívne sledovalo, ako bezvízové a na pohľad slobodné cestovanie občanov európskej dvadsať-šestke podmienila vynucovaním súhlasu s elektronickým špicľovaním ak Kanada programom Electronic Travel Authorization, i Austrália programom eVisitor.

Pred troma rokmi pridali bruselskí komisári vlastný príspevok k celosvetovej technokratickej totalite predložením návrhu mechanizmu Európskeho systému údajov a povolení o cestovaní (European Travel Information and Authorisation System – ETIAS). Vlani schválil jeho konečnú podobu Európsky parlament a slovami europoslanca Tomáša Zdechovského, „Od roku 2021 se tak budou lidé cestující do EU z třetích zemí bez vízové povinnosti registrovat v databázi, která ověří, zda nepředstavují bezpečnostní riziko.

Keby len v jednej databáze! Fakticky sa tu prepoja. Povedanú žargónom nadnárodnej kontrolnej byrokracie budú interoperabilné. Ako uvádza slovensko-jazyčná webová stránka Európskeho parlamentu, zámerom je, „aby bola v členských štátoch zabezpečená interoperabilita týchto informačných systémov EÚ [systém vstup/výstup (EES), vízový informačný systém (VIS), európsky systém pre cestovné informácie a povolenia (ETIAS), Eurodac, Schengenský informačný systém (SIS) a Európsky informačný systém registrov trestov pre štátnych príslušníkov tretích krajín (ECRIS-TCN)).

A na čo to má byť dobré? Aby „sa tieto informačné systémy EÚ a ich údaje navzájom dopĺňali. Po implementácii jednotlivých komponentov interoperability na centrálnej úrovni [európsky vyhľadávací portál (ESP), spoločná služba porovnávania biometrických údajov (BMS), spoločná databáza údajov o totožnosti (CIR) a detektor viacnásobných totožností (MID)] by mal nástroj prispieť aj k zabezpečeniu požadovaného vývoja na vnútroštátnej úrovni“, vysvetľuje táto správa Európskeho parlamentu z konca minulého mesiaca.

Bezvízový styk s krajinami Schengenského priestoru má šesťdesiat krajín sveta. Ich občania, pokiaľ odovzdajú svoje osobné údaje systému ETIAS, zlegitimizujú elektronické špicľovanie európskym policajno-spravodajským konglomerátom. Brusel sa bez ohľadu na to bude môcť hrdiť slovami, že on svojich občanov (presnejšie krajín Schengenskej dohody) nešmíruje a z ľudskoprávneho hľadiska má čistý štít. Špinavú prácu urobia za neho zberné špicľovacie systémy ležiace mimo Schengenu prostredníctvom využívania novej príležitosti na poli cestovného ruchu k nasávaniu dát. Analogický aparát vo vnútri Schengenu sa zameria „iba“ na stovky miliónov občanov zo skupiny šesťdesiatich krajín ležiacich mimo Schengenu a požívajúcich výhody bezvízového styku.
Varovanie Británii
Európska únia pripomenula blížiaci sa termín 1. januára 2021 v piatok 8. marca a americká spravodajská sieť CNN to rozvírila typickou optikou sústredenou na amerických cestujúcich do Európy.
Toto načasovanie má však ďalší a dôležitejší rozmer. Brusel poslal výstražný signál do Londýna, aby britskí občania a ich politická reprezentácia vo Westminsteri pamätala, čo všetko ich ako cestovateľov cez La Manche čaká, keď opustia Európsku úniu. V horšom prípade, bez dohody o brexite by členské štáty mohli uvaliť na cestujúcich z Británie vízovú povinnosť. I keby však Londýn pristúpil na poslednú chvíľu k dohode o brexite, musel by vyrokovať počas prechodného obdobia dohodu o bezvízovom styku, a keby sa mu to podarilo, Británia by spadla do systému ETIAS. Musela by dopustiť legálne špicľovanie svojich občanov euroúnijnými policajno-bezpečnostnými štruktúrami. Odkaz z Bruselu je dostatočne zrozumiteľný: „ak sa chcete vyhnúť takému zaobchádzaniu, ostaňte v únii s nami!“ 
Britský pas so symbolikou podriadenosti voči Európskej únii
Pripravovaný britský pas očistený od symboliky podriadenosti voči EÚ
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Patrik Sloboda
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis