Aké (ne)účinné je nosenie textilných rúšok?

· Čas čítania: 2 min.
zdroj : Shutterstock

 

Na to sa pozrela v roku 2015 zverejnená randomizovaná kontrolovaná štúdia na 1607 zdravotníkoch zo 14 nemocníc vo Vietname, ktorý pracovali na oddeleniach s vysokým rizikom nákazy.

Boli náhodne rozdelení do troch skupín:

1. Celý čas v práci nosili textilné rúško.

2. Celý čas v práci nosili jednorazové rúško (2 za 8-hodinovú pracovnú zmenu).

3. Bežná prax (čiastočné nosenie rúška) – etická komisia nepovolila skupinu, čo by vôbec nenosila rúška.

Porovnávali sa:

1. Klinické respiračné ochorenia

2. Chrípke podobné ochorenia

3. Laboratórne potvrdené vírusové ochorenia (17 rôznych respiračných vírusov, vrátane koronavírusov)

u vyššie uvedených troch skupín.

Výsledky:

1. Najviac klinických respiračných ochorení i chrípke podobných ochorení, ako aj laboratórne potvrdených vírusových ochorení bolo v skupine 1 (textilné rúška celý čas), potom v skupine 3 (bežná prax: čiastočné nosenie rúška) a najmenej v skupine 2 (jednorazové rúška).

2. Klinických respiračných ochorení bolo v skupine 3 (bežná prax) 1,45x viac než v skupine 2 (jednorazovky) a v skupine 1 (textilné) 1,56x viac než v skupine 2.

3. Chrípke podobných ochorení bolo v skupine 3 (bežná prax) 3,8x viac než v skupine 2 (jednorazovky) a v skupine 1 (textilné) až 13,25x viac než v skupine 2.

4. Laboratórne potvrdených vírusových ochorení bolo v skupine 3 (bežná prax) 1,2x viac než v skupine 2 (jednorazovky) a v skupine 1 (textilné) 1,66x viac než v skupine 2.

5. Textilné rúška prepúšťali až 97% nákazlivých častíc, jednorazové rúška 44% častíc FFP2 respirátor menej než 0,01% častíc.

Záver:

Zistené údaje naznačujú:

a) účinnosť jednorazových rúšok

b) škodlivosť textilných rúšok

c) (veľmi pravdepodobne) oboje zároveň.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

zdroj : A cluster randomised trial of cloth masks compared with medical masks in healthcare workers, bmjopen.bmj.com

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár