Ako Nikola Tesla porazil Tretiu ríšu

· Čas čítania: 3 min.

Nikola Tesla sa právom považuje za otca 20. storočia. Vďaka nemu máme hydroelektrárne, striedavý prúd v zásuvkách, elektromotory, transformátory, rádio, žiarovky, sviečky v autách, diaľkové ovládania… Ale aj ponorky, vrtuľníky a ďalšiu vojenskú techniku. Jedna jeho zbraň preslávila sovietsku Červenú armádu a Stalinovi vyhrala druhú svetovú vojnu.
Nikola Tesla bol naším krajanom. Narodil sa totiž ešte pred rakúsko-uhorským vyrovnaním na území Rakúskeho cisárstva, kam patrilo tak Slovensko ako Chorvátsko, v ktorom sa dnes nachádza vieska, kde strávil detstvo. Privlastňujú si ho Srbi, lebo jeho otec bol pravoslávny kňaz. A po vzniku Juhoslávie po prvej svetovej vojne všetkých katolíkov stotožnili s Chorvátmi a všetkých pravoslávnych so Srbmi. Objavili sa informácie, že Tesla bol pôvodom Macedónec. Macedónsko sa v roku 1913 rozdelilo medzi Grécko, Bulharsko, Albánsko a Srbsko, takže macedónska národnosť nebola uznaná a Srbi volali časť, ktorú od Macedónska ukoristili, jednoducho Južné Srbsko. Preto sa jeho obyvateľom nehovorilo Macedónci, ale Južní Srbi. Macedónsko vzniklo ako republika až po druhej svetovej vojne, a to už bol Nikola Tesla po smrti.
Bohémsky život a mimozemšťania
Keď Tesla skončil gymnázium, dva roky sa túlal. Potom ho otec požiadal, aby sa stal kňazom a oženil sa s krásnou a vzdelanou 25-ročnou Lenkou Dunderskou. Nikola odmietol a rozhodol sa študovať. Žiadal o štipendium Maticu srbskú aj srbskú vládu. Nedostal ho. Potom chcel študovať na Karlovej univerzite v Prahe, ale ani tam nepochodil. Nakoniec sa vybral za oceán do USA, kde sa stal slávnym, ale zomrel v chudobe. Keď žiadal o americké občianstvo, uviedol, že je poddaným rakúskeho cisára. V Srbsku bol iba raz v živote a strávil tam len dva dni. Jeho priateľom bol srbský básnik Laza Kostić, rusofil a delegát Všeslovanského zjazdu v Moskve v roku 1867. Tesla bol vegetarián, študoval indické védy, dal sa vykastrovať, aby nemyslel na ženy a mal viac času na vedu. Tvrdil, že zachytil signály od mimozemšťanov a snažil sa im odpovedať, ale verejnosť a vedecká obec to vnímali ako prejav jeho bláznovstva.
Zomrel 7. januára 1943 (na pravoslávne Vianoce) v New Yorku na infarkt. Mal už 87 rokov, takže na tom nie je nič čudné. Ale existuje aj verzia, že ho zavraždili. Podľa nej k nemu Adolf Hitler vyslal svojho superagenta Otta Skorzeného. Ten pred Teslom predstieral, že je agentom amerického FBI a chcel od neho, aby mu povedal o tajných zbraniach, na ktorých pracuje. Tesla už v tom čase ponúkol americkej armáde patent helikoptéry a ponorky. Experimentoval aj so systémom, ktorý je dnes známy ako HAARP, dokáže manipulovať počasie a spôsobovať prírodné katastrofy. Skorzeny údajne Teslu zavraždil a časť jeho projektov odniesol k Hitlerovi.
Za Matku Rus!
Zaujímala sa oňho armáda, tajné služby a zahraniční diplomati. Medzi nimi aj ZSSR. Prosili ho, aby im naprojektoval modernú zbraň, s ktorou by mohli brániť vlasť v prípade potreby. A Tesla neodmietol. Mal rád túto slovanskú pravoslávnu zem, ktorej od roku 1933 predpovedal ohrozenie z nemeckej strany. Tak vymyslel delostreleckú raketovú zbraň a nazval ju viachlavňové delo s elektrickým zapaľovaním. Testoval ju spolu so svojím kamarátom inžinierom Petrovičom, a keď bol spokojný s výsledkom, rozhodol sa odovzdať projekt Moskve.
V auguste 1935 pricestoval inžinier Petrovič do Berlína s Teslovými náčrtmi, ktoré mal odovzdať sovietskemu vojenskému pridelencovi. Všimol si však, že ho sleduje gestapo, preto neodišiel na sovietske veľvyslanectvo. Pomohla mu však náhoda. Do Berlína prišla skupina hercov z parížskeho Národného divadla Odeon, ktorá tam mala hosťovať celý mesiac. Ich plagáty boli všade a Petrovič si všimol, že hlavnú úlohu v predstaveniach hrá známy srbský herec z Belehradu Mihailo Kovačević-Mišel. Tak sa rozhodol, že ho využije. Začal chodiť do divadla, zoznámil sa s Mišelom, a keď si získal jeho dôveru, požiadal ho, aby odovzdal sovietskemu atašé pripravený fascikel. Po troch týždňoch sa opäť stretli a Mišel sa ho opýtal, čo bolo vo fascikli. Inžinier Petrovič mu odvetil: „Dar nášho veľkého vedca Nikolu Teslu Rusom. Projekt kanóna zdrvujúcej ničivej sily!“ A tak sa Teslov projekt dostal na stôl k Stalinovi.

Autor: Ratko Sudecký
Mesačník Zem a Vek si môžete predplatiť na:

http://bit.ly/kupit-online-zemavek-marec-2019

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár