AKO PREŽIŤ KOLAPS 1. ČASŤ

Ilustračný obrázok: Archív Zem&Vek

Už od prvého čísla Zem&Vek, ktoré vyšlo v máji 2013, sme zverejňovali v podobe 5-dielneho seriálu text od argentínskeho autora Fernanda Ferfala Aquirreho, ktorý na vlastnej koži zažil ekonomický kolaps svojej krajiny. Text je plný praktických rád pre prípadnú situáciu, ktorá sa v roku 2013 na Slovensku zdala nemožná, no dnes sa pravdepodobnosť takéhoto scenára zvyšuje. Pád ekonomiky a jeho dôsledky môžu byť rôzne, v niečom sa naša situácia môže, v inom zase nemusí podobať tej argentínskej. Považujeme však za potrebné zverejniť tento seriál znovu, ako zdroj užitočných inšpirácií.

PRVÁ ČASŤ

Táto téma nie je novinkou. Keď Argentína na konci 90. rokov spadla po špirále do sociálneho a ekonomického kolapsu, zmenil sa tam život každému. Bez ohľadu na príčiny je tu veľa toho, z čoho sa môžeme poučiť od prosperujúcej krajiny spamätávajúcej sa z ekonomickej krízy, ktorá uvrhla okolo 60 % ľudí do chudoby.

Môj brat pred niekoľkými týždňami navštívil Argentínu. Už niekoľko rokov žije v Španielsku. Počas prvého týždňa dostal silnú chrípku, aj keď nebol v chladnom prostredí. Niet pochýb o tom, že ochorel kvôli množstvu nových vírusov v mojej krajine, aké veru nenájdete v krajinách „prvej triedy”. Bieda a hlad v okolitých krajinách spôsobujú, že nás napádajú vírusy aj napriek tomu, že máme potraviny, prístrešie a zdravotnú starostlivosť. Väčšina ostatných krajín toto nemá, a preto ľudia chorľavejú a šíria choroby po celom regióne.

Všetko som vlastne videl prichádzať mesiac predtým, než sa nové vírusy rozšírili a v správach začali hovoriť o tomto novom zdravotnom poplachu. To dokazuje, že rozprávanie, premýšľanie a zdieľanie myšlienok s podobne mysliacimi ľuďmi ako vy pomáha vidieť veci, ktoré prichádzajú, a môžete sa na ne pripraviť s predstihom.

Tak som začal premýšľať o niekoľkých otázkach, o akých som sa dozvedel po všetkých tých rokoch života v kolapsovej krajine, ktorá sa pokúša dostať z ekonomickej katastrofy a všetkého, čo s tým súvisí.

MESTO ALEBO VIDIEK?

Raz sa ma niekto spýtal, ako sa žije ľuďom na vidieku. Či sa majú lepšie ako obyvatelia miest – na to však neexistuje jednoduchá odpoveď. Prajem si, aby som mohol povedať, že vidiek je dobrý a mesto zlé, ale nemôžem, pretože – ak mám byť celkom úprimný – existuje viacero otázok, ktoré musia byť analyzované, obzvlášť otázka bezpečnosti.

Samozrejme, tí na vidieku majú kus zeme a zvieratá a sú lepšie pripravení v otázke potravín. Nie je potrebné mať niekoľko akrov plodín. Pár ovocných stromov, pár zvierat (napr. hydina, kravy a králiky) a malý sad by vás zabezpečili na niekoľko rokov oproti ľuďom v mestách. Kurčatá, vajcia a králiky by poskytovali proteíny, jedna alebo dve kravy na mlieko a syr, trochu zeleniny a ovocia, vajcia a králiky by mohli byť vymeniteľné za múku na chlieb, za cestoviny a cukor alebo soľ. Samozrejme, že existujú výnimky, napríklad niektoré provincie na severe majú púštne podnebie a takmer nikdy tam neprší. Je skoro nemožné žiť bez krajiny a zvierat vyžadujúcich potravu a vodu, ktorú budete musieť kúpiť. Takí ľudia to mali ťažké – severná provincia trpí v mojej krajine najviac. Ostatní, čo žijú v mestách, sa jednoducho musia zariadiť, ako môžu. Ceny potravín sa zvýšili o 200 až 300 %. Ľudia maximálne znižovali svoje náklady, aby si mohli kúpiť jedlo. Niektorí jedli, čo sa dalo; lovili vtáky, alebo jedli túlavé psy a mačky, iní hladovali. Čo sa týka potravín, pri kríze mestá prehrávajú. Nedostatok potravín alebo nemožnosť získať ich je obvykle to, čo spúšťa nepokoje a rabovanie pri SHTF (SHTF = Shit Hits The Fan, výraz používaný survivalistami na opis katastrofickej situácie, v slovenčine niečo ako „hovno do ventilátora”).

V otázke bezpečnosti je to ešte komplikovanejšie. Zabudnite na strieľanie z 300 metrov na tých, ktorí vám chcú ublížiť. Toto prenechajte ozbrojeným komandám a 12-ročným deťom, ktoré vyrástli na internete a predstierajú dospelosť.

PÁR FAKTOV:

1. Tí, ktorí vám budú chcieť ublížiť alebo vás okradnúť, neprídu s mávajúcou pirátskou vlajkou nad hlavami.

2. Ani nezačnú strieľať z 200-metrovej vzdialenosti.

3. Neprídu s veľkým hlukom na veľkom vozidle alebo oblečení v oranžovej veste, aby ste ich lepšie zbadali. Existujú výnimky, ale nebudú oblečení ako vo filmoch.

4. Muž so ženou s dvoma alebo tromi deťmi sa nemôže len tak zastaviť a čakať. Žiadny šiesty zmysel vám nenapovie, že na vás niekto mieri zbraňou, keď sa práve snažíte opraviť pokazenú studňu, alebo nesiete veľký batoh sušených fazulí, ktoré ste ráno kúpili. Najlepší alarm, ktorý môže mať na farme každý, sú psy. Ale psov vám môžu zabiť a otráviť. Môjmu priateľovi za jednu noc niekto otrávil štyri psy, všetky zomreli. Zločinci vedia, že sú izolovaní a ich pocit nezraniteľnosti je posilnený.

Keď zaútočia na vidiecky dom alebo hospodárstvo, zvyčajne tam zostanú celé hodiny alebo dni a budú vás držať ako rukojemníkov vo vlastnom dome. Počul som rôzne varianty. Ženy a deti sú znásilňované, ľudia priviazaní k posteli, a sú bití a mučení elektrinou. Veľké mestá nie sú pre survivalistu, ktorý sa rozhodne zostať v meste, omnoho bezpečnejšie.

Bude musieť čeliť únosom, lúpežiam a veľa riskovať, že ho postrelia len kvôli tomu, čo má vo vreckách alebo dokonca aj kvôli jeho oblečeniu. Tak kam ísť? Betónová džungľa je nebezpečná, a tak život ďaleko od toho všetkého je životom na vlastnú päsť. Riešením je zostať ďaleko od miest, ale v skupinách, a to buď v malej mestskej komunite, alebo ak máte priateľov a rodinu, ktorá myslí ako vy, s nimi vytvoriť vlastnú malú obec. Niekto si môže myslieť, že mať susedov, ktorých počuť rozprávať, znamená stratu súkromia a slobody, ale to je cena, akú budete musieť zaplatiť, ak chcete mať niekoho, kto vám pomôže v prípade potreby. Tí, ktorí si myslia, že nikdy od nikoho nebudú potrebovať pomoc, pretože budú mať po celý čas lekárničku v batohu, pušku vždy poruke a s jej puškohľadom budú kontrolovať obzor každých päť minút, sú na veľkom omyle. Budú potrebovať spánok!

SLUŽBY

Myslite dopredu, analyzujte možné scenáre, ktoré by sa mohli udiať vo vašej oblasti. Premýšľajte o najpravdepodobnejšom scenári, ale ani neuvažujte „kockato”. Čo je pravdepodobnejšie? Tornádo? Ale ani teroristický útok nie je taký šialený, ako ste si mysleli pred niekoľkými rokmi, že?

Tiež analyzujte dôsledky upadajúcich služieb. Ak nepôjde elektrický prúd, budete musieť niečo urobiť so všetkým tým mäsom, čo máte v chladničke – môžete ho vysušiť alebo zavariť. Premýšľajte o zásobách, ktoré na tieto úlohy budete potrebovať, ešte skôr, než budú potrebné. Máte vo vašom počítači kompletný návod, ako pripraviť mäso… ale ako si ho prečítate, keď nepôjde elektrický prúd? Dobrá rada: vytlačte si všetko, čo považujete za potrebné.

VODA

Nikto nevydrží dlho bez vody. Mestský survivalista môže zistiť, že voda je nekvalitná (v takom prípade môže využiť vodný filter), alebo že voda nie je k dispozícii vôbec. Keď sa to stane, vo veľkých mestách milióny ľudí vyčerpajú balenú vodu v priebehu niekoľkých minút. V mojom prípade voda z vodovodu nie je príliš dobrá. Vidím v nej malé čierne čiastočky a niektoré ďalšie veci, ktoré vyzerajú ako mŕtve riasy. Chuť ale nie je taká zlá. Nie je dobrá, ale viem, že existujú oblasti krajiny, kde je to oveľa horšie. Ak mám byť úprimný, vysoké percento krajín nemá pitnú vodu vôbec.

Ak si môžete postaviť studňu, urobte to, dajte si to úplne na začiatok svojho survivalového zoznamu priorít. Voda má väčšiu prioritu ako zbrane, lieky alebo dokonca jedlo. Našetrite toľko vody, koľko len môžete. Naplňte PET fľaše vodou, uskladnite na studené miesto a dajte do čierneho plastového vreca, aby na vodu nesvietilo slnko. Voda bude mať po pár mesiacoch plastovú pachuť, ale je to lepšie ako vodu nemať. S akýmkoľvek scenárom sa stretnete, voda bude obrovský problém. V mojom prípade ekonomická kríza vytvorila problémy firmám s vodou, ktoré obmedzili údržbu a kvalitu kvôli zníženiu nákladov.

Voda si vyžaduje osobitnú starostlivosť a bude tak či tak v nejakom katastrofickom scenári problémom. Aj keď máte vodu z vodovodu, kvalitný filter bude nutný, rovnako aj čerpadlo, ak potom pravdaže nejaké zoženiete. Snažte sa mať zásoby vody aspoň na 2 až 4 týždne.

ELEKTRICKÁ ENERGIA

Strávil som veľa času bez elektriny. Elektrina bola v Argentíne problém aj pred krízou v roku 2001. Ozajstný problém totiž začína, keď ste niekoľko hodín bez svetla. Pri kríze v roku 2001 bola polovica krajiny tri dni bez elektriny. Buenos Aires bolo jedným veľkým temným cintorínom. Ľudia uviazli vo výťahoch, potraviny sa kazili, nemocnice mali palivo do generátorov len na niekoľko hodín. Bez elektriny sú dni kratšie. Po západe slnka nie je veľmi čo robiť. Čítal som pri sviečkach a svietidlách, po chvíli z toho začne bolieť hlava.

Môžete pracovať okolo domu, ale len s náradím bez elektriny. Zločinnosť po západe slnka stúpa, takže ak po západe slnka niekam idete, majte v jednej ruke baterku a v druhej zbraň. Byť v meste bez svetla je po chvíli depresívne.

Strávil som noci počúvaním rádia, jedením jedla z konzerv a čistením mojich zbraní pod svetlom čelovky. Potom som sa oženil, mal syna a zistil, že keď máte koho milovať, výpadky elektriny nie sú až také zlé. V takýchto situáciách si rodina morálne pomáha.

Čo sa týka bateriek – majte dve alebo tri LED čelovky. Nie sú drahé, majú však hodnotu svojej váhy v zlate. Silno svietiaca baterka je nevyhnutná, najmä ak kontrolujete váš majetok kvôli votrelcom. Ale na prozaickejšie veci, ako je príprava jedla, odchod na toaletu alebo robenie vecí okolo domu je LED čelovka na nezaplatenie. Skúste umývanie riadu v tme, ak držíte 60-wattovú baterku v jednej ruke, a budete hneď vedieť, o čom hovorím. LED diódy majú aj tú výhodu, že majú takmer celotýždňovú nepretržitú prevádzku. Nabíjacie batérie sú nutnosťou. Majte adekvátne množstvo náhradných kvalitných batérií a snažte sa ich zjednotiť čo najviac. Tiež mám 2 alebo 3 balenia obyčajných Duracell batérií pre prípad núdze, dátum spotreby do konca roku 2013. Dobíjateľné NM batérie majú nevýhodu straty energie po určitej dobe, takže majte bežné aj nabíjacie batérie a raz za čas ich skontrolujte.

Ktoré dva prístroje by som po všetkých tých rokoch problémov s elektrinou najradšej vlastnil?

1. Generátor,

2. nabíjačku batérií, ktorá má solárny panel alebo malú indukčnú kľučku.

PLYN

Kvalita plynu klesá a je ho málo. Snažte sa mať elektrický sporák v prípade, že ste bez plynu. Ak elektrina a plyn prestanú fungovať, možno použiť plynový varič na kempovanie – ak máte dostatok plechoviek s plynom. Tie, ktoré pracujú s kvapalným palivom, sa zdajú byť dlhodobo lepšie, pretože môžu používať rôzne typy paliva. Skladovať môžete iba obmedzené množstvo stlačeného plynu. Mimochodom, mesto, ktoré je bez plynu dlhšie ako dva týždne, je smrtiacou pascou, vypadnite odtiaľ, než bude príliš neskoro!

ROZDIELNA MENTALITA

V noci sme s manželkou sledovali kanál People & Art. Bola to show, kde sa natáčal pár počas daného časového obdobia a iní ľudia hlasovali, kto z nich má najhorší zlozvyk. Ležali sme v posteli, a práve keď som sa snažil zaspať, som započul, že ten chlapík je policajný zbrojný inštruktor. To ma zaujalo a bolo po spánku. Manželka toho chlapíka povedala, že jej vadí, že jej manžel míňa 500 dolárov mesačne za krém na tvár, špeciálny šampón s kondicionérom a dáva si leštiť nechty!

„Čo je to za idiota? 500 dolárov – to je malý generátor, zbraň a niekoľko balení munície,“ povedal som manželke. „To je jedlo na dva mesiace,“ povedala. Obaja sme premýšľali nad praktickým využitím týchto fiktívnych peňazí, ktoré ten chlapík v podstate vyhadzoval. Pri SHTF sa peniaze už nemerajú peniazmi, ale beriete ich ako nevyhnutný tovar, ktorý si za ne možno kúpiť. Veci ako potraviny, lieky, palivo, súkromné lekárske služby. Mne sa zdá neprijateľné minúť 500 dolárov za kozmetiku. Ja to vidím tak, že niekto s takou mentalitou nedokáže prežiť týždeň bez kreditnej karty.

Akonáhle raz zažijete nedostatok vecí, ktoré beriete za samozrejmé, ako jedlo a lieky, vaše priority sa náhle zmenia. Minulý rok som si nechal odstrániť dva zuby múdrosti. V oboch prípadoch mi boli predpísané antibiotiká a silný ibuprofén proti bolesti. Vzal som si antibiotiká (kúpil som si dve balenia na rovnaký predpis, aby som mal jedno balenie pre prípad núdze), ale ibuprofén som nepoužil, pridal som ho ku svojej kôpke liekov. Prečo? Pretože lieky nie sú vždy dostupné a nie som si istý, či budú dostupné v budúcnosti. Iste, bolelo to ako čert, ale bolesť sama osebe vás nezabije. Je to dobré pre budovanie charakteru a vašej výdrže.

Prinášať obete kvôli lepšej budúcnosti – to je mentalita, ktorú by ste si mali osvojiť, ak chcete byť pripravení. Sú veci, ktoré je síce fajn vlastniť, ale ktoré musia byť obetované kvôli získaniu potrebných vecí. Sú veci, ktoré nie sú základné, ale napriek tomu sú dôležité. Moja žena ide ku kaderníkovi raz za mesiac alebo dva. Nie je to otázka života a smrti, ale vďaka tomu sa cíti lepšie a zvyšuje to jej sebavedomie. Kúpil som si konzolu Xbox, alebo sa so ženou pozeráme na filmy, proste len pre relaxáciu. Sedem alebo 10 dolárov mesačne ma nezabije.

Survivalisti by sa mali vyhnúť závislostiam na alkohole, drogách a cigaretách. Sú škodlivé, stoja veľa peňazí, ktoré by ste mohli minúť inak, a navyše vytvárajú závislosť na niečom, čo by v budúcnosti nemuselo byť dostupné. Kto by potom toleroval vašu nevrlú náladu, keď budete pri SHTF bez cigariet?

Autor: Fernando Ferfal Aquirre

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply