Ako prežiť v digitálnom koncentráku

Str. 98

V roku 1984, keď režisér Cameron natočil film Terminátor o nadvláde umelej inteligencie, bolo to čisté sci-fi. Dnes Arnold Schwarzenegger označil jeho filmy za prorocké, Cameron predvídal vývoj. Vidíme snahu vytvoriť „smart“ svet, v skutočnosti digitálny koncentračný tábor, kde za neposlušnosť nebudete môcť nakupovať, cestovať alebo vám na diaľku vypnú služby, internet, elektrinu, kde prostredníctvom technológií bude o vás systém všetko vedieť vrátane toho, kde sa zdržiavate, čo máte v chladničke 
a ako a s kým trávite voľný čas. Doteraz to nebolo možné, ale s rozvojom technológie a umelej inteligencie sa to stáva realitou. Ako sa tomu brániť?

Súčasné technológie vrátane nových mobilných telefónov, televízorov, rôznych smart meračov sústavne (online) odosielajú dáta cez internet do dátových úložísk, sú čoraz schopnejšie dokonale sledovať ľudí. A umelá inteligencia vie spracovať obrovské množstvo dát zozbieraných z kamier, mikrofónov, textov a meracích zariadení.

Pri umelej inteligencii je vraj problém v tom, ako jej umožniť, aby samostatne myslela a rozhodovala, ale zároveň si nad ňou zachovať určitú úroveň kontroly. Slobodná vôľa je buď úplná, alebo žiadna – dvojaký cieľ je nemožný. Snažia sa nás presvedčiť, že umelá inteligencia bude mať slobodnú vôľu, ale za jej ovládaním by sme možno mali vidieť elity, ktoré jej zadávajú ciele. Už dnes sa dajú najať na webe rôzne systémy umelej inteligencie na plnenie zadaných, napríklad logistických, marketingových, reklamných a iných úloh – za peniaze hocijakých aj na ovplyvňovanie verejnej mienky a falšovanie volieb.

Ak cieľ elít, ktorý verejne vyhlasujú, je depopulácia, teda zredukovať „stádo“ zbytočných jedincov na pol miliardy poslušných otrokov, veľa vecí začne dávať zmysel. Umelá inteligencia už teraz zabezpečuje reklamu, propagandu, médiá, logistiku, plán výroby, dopravu, komunikáciu so zákazníkmi… Postupne by zabezpečovala aj spravodajstvo, kultúru – napríklad vytváranie virtuálnych filmov na nerozoznanie od klasických s obľúbenými hercami. Tiež by ako v plánoch sekty scientológov zabezpečovala vládu, štátne úrady, zákonodarstvo a súdnictvo, vydávanie príkazov, zákazov, sledovanie ich plnenia a trestanie neposlušných. Ľudia by potom nadávali na umelú inteligenciu a nie na elity a ich poskokov – politikov a médiá ako teraz. Voľby by nemali zmysel – načo voliť ľudí, keď vládne umelá inteligencia, a demokracia by zanikla ešte predtým, ako by vôbec vznikla, doteraz ešte nebola. Možno je to tak naplánované – vládcovia sveta sa schovajú namiesto za figúrky rôznych politikov za umelú inteligenciu, ktorej zadajú iba ciele a sama vytvorí postupy na ich realizáciu.

Súčasný naratív hovorí o slobodnej vôli umelej inteligencie. Napríklad pri jednom z prvých experimentov, keď spolu komunikovali dva počítače s nainštalovanými systémami umelej inteligencie, trvalo len niekoľko minút, kým si oba programy vytvorili vlastný jazyk a začali spolu komunikovať bez toho, aby im ľudskí pozorovatelia rozumeli. Umelá inteligencia je vraj dostatočne múdra na to, aby našla spôsob, ako neuposlúchnuť priame príkazy. Alebo počas jedného vojenského testu bol dron poverený samostatným vyhľadávaním a likvidáciou cieľov, ale pred použitím rakiet potreboval povolenie ľudského operátora. Po nejakom čase si program dronu uvedomil, že za neúspechy môže ľudská rozhodovacia jednotka, ktorá mu odoprela povolenie na likvidáciu určitých cieľov. Aby problém vyriešil, dron zlikvidoval operátora.

V skutočnosti je vždy potrebné zadať stroju cieľ, úlohu –už teraz je k dispozícii škála systémov umelej inteligencie, z ktorých si možno niektoré najať aj prostredníctvom webových stránok, na plnenie rôznych úloh. Neexistuje spôsob, ako sledovať tieto úlohy, aby sa zabránilo zneužitiu na trestnú činnosť alebo na poškodzovanie iných osôb, národov, krajín.

Chatboty

Chatboty sú počítačové programy, ktoré napodobňujú ľudskú konverzáciu prostredníctvom textu. Chatboty už vykonávajú bežné úlohy predtým zabezpečované ľuďmi, ako je odpovedanie na otázky zákazníkov alebo objednávanie tovarov. Áno, tie bubliny s textom a obrázkom dievčiny na internete, ktorá vám radí, keď si pozeráte tovar a pridlho váhate, väčšinou už nepíšu asistentky, aspoň nie vo veľkých firmách a v angličtine. Výskumná skupina pre umelú inteligenciu spoločnosti Facebook (FAIR) robila pokusy, ako možno tieto programy naučiť vyjednávať. V roku 2000 som robil pokusy s jedným z prvých chatbotov na internete a ukazoval som deťom, ako sa môžu zábavnou formou zdokonaľovať v angličtine. ALICE (celým názvom Artificial Linguistic Internet Computer Entity) je počítačový robot simulujúci ľudské uvažovanie. ALICE získal v roku 2000 ocenenie za „najľudskejší počítač“.

Už o nejaký rok pribudli k ALICE rôzne postavičky s rôznymi tvárami a hlasmi a postupne sa muselo za to platiť. Dnešné systémy umelej inteligencie, ktoré majú moderní spotrebitelia k dispozícii, prekonávajú systémy použité v experimentoch na webe a sociálnych sieťach. Ľudia sa zverujú chatbotom so svojimi problémami, aby získali radu, alebo pri nahlasovaní poruchy u našich mobilných operátorov a poskytovateľov internetu. Používajú ich ako svojich spovedníkov a bútľavé vŕby, nahrádzajú im Boha, ktorý im neodpovedá. Používajú ich na vybavovanie žiadostí, vzdelávanie, zábavu aj na virtuálny sex a porno. Dáta sa však môžu niekde ukladať a čakať na vhodné použitie. A chatboty nielenže dokážu vyjednávať, ale aj manipulovať, už teraz sú známe prípady, keď chatbot naviedol úspešne človeka na samovraždu alebo eutanáziu a dokonale mu vysvetlil, že to je jediné a najlepšie riešenie jeho problémov.

Vytváranie falošných videí

Vytvoriť falošný obrázok vo fotoeditore je pomerne jednoduché aj pre človeka. Horšie je to s videom a zvukom. Umelá inteligencia sa už používa na túto činnosť. Na týchto videách môže hocikto robiť a hovoriť hocičo – čo si zadá platiaci zákazník umelej inteligencie. Už teraz existuje na internete umelá inteligencia, ktorá sa používa na vytváranie rôzneho obsahu. To znamená, že sa nemôžete vždy spoľahnúť na to, že obsah, ktorý vidíte alebo čítate, vytvorili ľudia a že sa zakladá na pravde. V súčasnosti najmenej 19,2 % článkov na internete má obsah vytvorený umelou inteligenciou. Najmenej 7,7 % týchto článkov má 75 % alebo viac obsahu vytvoreného umelou inteligenciou. Odborníci varujú, že do roku 2026 bude najmenej 90 percent internetového obsahu vytváraných umelou inteligenciou.

Obsah generovaný umelou inteligenciou môže byť problematický, ak bude viac politizovať a robiť propagandu. Neverte všetkému, čo vidíte alebo počujete, najmä obsahu s politickým podtextom. Naučte sa byť nezávislým overovateľom faktov a urobte si prieskum, aby ste zistili, či informácie z webu sú pravdivé. Dávajte si pozor na mainstreamové médiá, ktoré môžu správy prekrúcať tak, aby podporili ich vlastnú politickú agendu alebo vytvárať vlastné správy – to sme videli na titulkoch našich hlavných médií. Zatiaľ čo svetové médiá hodnotili samit NATO vo Vilniuse negatívne pre Ukrajinu a jej vstup do NATO, naše médiá nemali nijaký problém tvrdiť presný opak – znova sme boli pápežskejší ako pápež.

AUTOR: Peter Sabela

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply