Ako sa herec a uctievač svojich koreňov Zelenskyj stal favoritom prezidentských volieb

· Čas čítania: 6 min.
Foto: Shutterstock

Herec a zabávač Volodymyr Zelenskyj postúpil do druhého kola prezidentských volieb na Ukrajine s predbežným výsledkom 30,23 %. Isté víťazstvo kandidáta, ktorý je jedným z najúspešnejších komikov, vyvolalo prekvapenie a rozrušenie. Sputnik zistil, čím si mladý politik získal značnú priazeň voličov.

O možnej účasti Zelenského v prezidentských voľbách sa špekulovalo už od roku 2016. Avšak politické ambície si Zelenskyj najprv vyskúšal na televíznej obrazovke v seriáli Sluha národa s takmer prorockým heslom “Príbeh budúceho prezidenta Ukrajiny”. Dá sa povedať, že si svoju novú možnú funkciu doslova “zahral vopred”.

Humoristická relácia je o príbehu stredoškolského učiteľa dejepisu, ktorý vďaka virálnemu videu na Youtube získal priazeň voličov a na základe smiešneho podnetu svojich študentov vyhral voľby na Ukrajine. Program má tri série a točil sa od roku 2015.

Vtipný príbeh obyčajného stredoškolského učiteľa sa zapáčil nielen na Ukrajine. Sluha národa získal ocenenie na medzinárodnej súťaži v USA WorldFest Remi Award, kde vyhral v dvoch kategóriách, bol okrem iného ocenený aj na televíznych súťažiach v Nemecku, v Južnej Kórei a bol nominovaný na Soul International Drama Awards.

Po celosvetovej popularite relácii bolo v roku 2017 rozhodnuté o založení politickej strany pod rovnakým názvom. Avšak do konca minulého roka Zelenskyj tvrdil, že zatiaľ sa, čo sa týka svojich politických ambícií, nerozhodol. Prekvapenie prišlo počas silvestrovskej noci, kedy herec v novoročnom pozdrave na Youtube oznámil, že sa chce uchádzať o funkciu prezidenta Ukrajiny. Náhodou nebola ani tá skutočnosť, že svoje oznámenie načasoval v rovnakom čase, kedy súčasný prezident Ukrajiny Petro Porošenko prednášal novoročný prejav.

Rýchla a samostatná kariéra televízneho komika

Jeho rýchlo stúpajúca popularita a talent mu priniesli v rokoch 2009 až 2016 úlohy v niekoľkých spoločných rusko-ukrajinských projektoch, napríklad Láska vo veľkom meste, 8 prvých rande, Pracovný románik, Naše časy a reláciu Dohadzovač (Ukrajina).

Osvedčený showman viedol v roku 2005 aj televízny program o varení Kapitán Kuk a založil vlastnú reláciu Večerný kvartál, ktorej bol až doteraz zároveň scenáristom, režisérom i hercom. Jeho humoristický tím sa zapojil do projektu Štúdio Kvartál 95, ktorý založil niekoľko úspešných televíznych a filmových projektov na Ukrajine. Štúdio Kvartál 95 možno pripodobniť aj humoristickej show Partička na televízii Prima.

Politickú satiru vie aplikovať aj voči súčasnému prezidentovi a zároveň sa vie vysmiať aj sám sebe. Jedno z videí, v ktorom hrá Porošenka, nazbieralo dokonca 10 miliónov zhliadnutí. V ďalšom populárnom videu pripravil Zelenský scenár o izraelskej klinike v Odese, video má okolo 6,6 miliónov zhliadnutí.

Na webových stránkach Štúdia Kvartál 95 je uvedené, že jednou zo silných vlastností Zelenského je jeho očarujúci “chrapľavý hlas”, po ktorom ženy šalejú a ktorým je dokonca na Ukrajine nahovorený medvedík Paddington zo slávneho animovaného filmu.

Sníval o kariére diplomata

Komédiami a herectvom žije Zelenskyj už od svojej mladosti. Svoj záujem o túto oblasť realizoval už na vysokej škole, kde pôsobil v humoristickom Klube vtipných a pohotových (KaVeEn) za mesto Krivoj Rog, ktorého tím sa na Ukrajine v roku 1997 stal víťazom. Tento úspech ho prinútil k založeniu vlastného tímu pod názvom “Kvartál 95”, ktorý sa zúčastnil hlavnej ligy humoristickej súťaže v Moskve, kde sa Zelenskyj so svojimi parťákmi na 4 roky zabýval a zároveň pravidelne cestoval na predstavenia v rusky hovoriacich krajinách.

Okrem mnohých úspechov na televíznom a filmovom plátne má kandidát na funkciu prezidenta aj pozoruhodnú akademickú biografiu. Je absolventom gymnázia so zameraním na angličtinu. Už na strednej škole bol účastníkom hereckého krúžku, hral na klavír, venoval sa spoločenskému tancu.

Nadaný mladík v 16 rokoch dokonca získal grant na štúdium v Izraeli, ale jeho otec sa postavil proti vycestovaniu syna do zahraničia. Zelenskyj pochádza z technickej rodiny. Jeho mamička je inžinierka a otec je profesor a vedúci katedry kybernetiky a jeden zo zakladateľov veľkého banského a spracovateľského závodu v Mongolsku, kde celá rodina Zelenských bývala po dobu 4 rokov.

Úctu k svojim koreňom Zelenskyj vyjadril na Youtube v relácii s Dmitrijom Gordonom, keď povedal, že je vďačný svojmu rodisku na Ukrajine: “Za všetko, čo som v živote dosiahol, som vďačný svojmu rodnému mestu Krivoj Rog. Som vďačný, že ma rodičia nikam neodviezli, zostali na tomto mieste, kde sú pochovaní aj naši predkovia… Človek musí ísť k hrobke s kvetinami, človek musí žiť a umierať tam, kde sa narodil,” prezradil herec.

Kedysi Zelenskyj sníval o kariére diplomata a chcel študovať na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov. Okrem solídneho akademického pozadia sa na strednej škole stretol aj so svojou budúcou manželkou, ktorá s ním spoločne pôsobí ako scenáristka. Nakoniec vysokoškolské vzdelanie a titul právnika získal na Ukrajine, je absolventom Kyjevskej štátnej ekonomickej univerzity. Okrem povinnej vysokoškolskej praxe však vo svojom odbore nikdy nepracoval.

Zelenskyj nie je jediným komikom v politike

Zmena povolania z herca Zelenského na vplyvného politika zďaleka nie je unikátnym prípadom vo svetovej politike. Podľa portálu vz.ru sa v Guatemale prezident Jimmy Morales dostal do čela štátu v roku 2016 vďaka úspešnej kariére producenta a vedúceho komediálneho programu. Prevádzkuje konzervatívnu politiku s úctou ku katolicizmu a svoj smer koordinuje so susednými Spojenými štátmi, ktorým vyslovuje podporu.

Premiérom Slovinska je od roku 2018 herec a politik Marjan Šarec, ktorý svoju kariéru začínal tiež ako parodista a politický satirik. Jeho vizitkou sa v televízii stala rola nevrlého obyvateľa slovinskej provincie, ktorú ale po začatí politickej funkcie musel opustiť. Na kritiku nízkej dôveryhodnosti jeho predchádzajúcich skúseností oponuje tvrdením, že politiku berie úplne vážne. Hlava administrácie v arménskom Jerevane je Ajk Marutjan, bývalý scenárista a režisér komediálnych projektov v arménskej televízii. Primátorom islandského Rejkjavíku bol od roku 2010 do roku 2014 humorista a komik Jón Gnarr, ktorý sa volieb zúčastnil zo srandy, ale na svoje prekvapenie ich vyhral. Podarilo sa mu spoločne s tímom odborníkov vykonať rad dôležitých a prospešných zmien v meste.

Sú politické víťazstva úspešných hercov novou tendenciou, sprezrádzajúcou volanie obyvateľov po nových tvárach v politike? O ďalšom vývoji v ukrajinských voľbách sa dozvieme po 2. kole, ktoré prebehne 21. apríla.

Autor: Tatjana Naronskaja

Zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/ako-sa-herec-uctievac-svojich-korenov-zelenskyj-stal-favoritom-prezidentskych-volieb/1718553

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár