Ako sa naše nemocnice stavajú k ošetrovaným bezdomovcom

· Čas čítania: 4 min.
foto: SITA

Nemocnice nenechajú bezdomovcov v mraze. Odteraz sú povinné pomôcť nájsť im nocľah – píše poľský liberálny denník Gazeta Wyborcza. Časopis KĽÚČ OD… zisťoval, aká je oblasti pomoci bezdomovcom situácia v slovenských nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach.

O bezdomovcov sa u nás starajú mestá a obce, v ktorých sa bezdomovci nachádzajú. Povinnosť nemocnice zabezpečiť pre človeka bez domova ubytovanie, neexistuje. Námestník bojnickej nemocnice Milan Henčel uviedol, že ošetrovaní bezdomovci niekedy nechcú odísť, prípadne do nemocnice prídu za nimi ďalší, robia neporiadok a musia si volať na pomoc mestských policajtov.

Hoci slovenské nemocnice nemajú povinnosti podobné tým poľským, v ružomberskej vojenskej nemocnici prišli od januára s novinkou. Zamestnávajú novú pracovníčku, ktorá im prakticky pomáha s nájdením ubytovania.
Prístup v prospech ľudí bez domova majú aj vo zvolenskej nemocnici, ktorá patrí do skupiny AGEL SK. Bezdomovcom tu umožňujú zohriať sa vo vestibule. Podmienkou je, že vonku mrzne a bezdomovci nie sú opití, prípadne omámení inou návykovou látkou. „Môžu sa u nás zohriať, ale zároveň im poskytujeme informácie o miestach v meste Zvolen, ktoré sú nich vhodnejšie ako napr. ohrevňu pre bezdomovcov,“ povedala Martina Pavlíková, hovorkyňa siete nemocníc AGEL SK.
V nemocnici Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku (taktiež AGEL), sa postupuje podľa Zákona č. 448/2008 o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991. Podľa Pavlíkovej pri takých bezdomovcoch, ktorí „nemôžu sami zostať v prirodzenom prostredí, alebo sú bez domova, nie sú schopní konať tak, aby ochránili svoju osobu, ich život a zdravie je vážne ohrozené na ulici obraciame sa na VÚC – podľa trvalého pobytu, so žiadosťou o bezodkladné poskytnutie sociálnej služby v DSS, alebo v špecializovanom zariadení“. Hovorkyňa pre klucod.sk doplnila, že v zmysle Zákona 195/1998 Z. z. o sociálnej pomoci (podľa § 93 odst. 2) v naliehavých prípadoch žiadajú o prijatie „mimo poradovníka, pred nadobudnutím rozhodnutia o poskytovaní starostlivosti v zariadení, pretože si to vyžaduje aktuálna sociálna situácia“. V zásade však ani nemocnica v Kežmarku nezabezpečuje umiestnenie bezdomovcov, keďže je to povinnosť samosprávy.
Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici, ktorá je jednou z najväčších nemocníc na Slovensku, spolupracuje pri umiestňovaní pacientov bez domova „s príslušnými sociálnymi úradmi“. Hovorkyňa a manažérka pre vzťahy s verejnosťou Ružena Maťašeje dodala, že je už na danom bezdomovcovi, ktorú z možností, ktoré ponúkajú charitatívne zariadenia, využije či nevyužije.
V žilinskej fakultnej nemocnici v nevyhnutnom prípade umožňujú bezdomovcovi po ošetrení prečkať mrazivú noc. „Každého takéhoto pacienta naši pracovníci umyjú, dostane čisté oblečenie, vyšetria ho a poskytnú mu potrebnú zdravotnú starostlivosť. Ak je to nutné, pacient ostane aj v expektačnej miestnosti urgentného príjmu, kde strávi noc,“ povedala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková s tým, že nie každý bezdomovec chce spolupracovať a niektorí takúto pomoc odmietajú.
Hovorkyňa Fakultnej nemocnice Nitra Tatiana Timková uviedla, že poskytujú len poradenstvo, kam pacient môže ísť. Žiaden zákon či predpis im však neurčuje povinnosť ubytovanie zabezpečiť. „V prípade potreby je bezdomovcovi poskytnuté poradenstvo so zameraním na zariadenia určené pre ľudí bez domova v rámci mesta Nitra,“ povedala s tým, že rozhodnutie je na danom obyvateľovi bez domova, pretože „prikázať to bezdomovcovi nemôžeme, je to na ich slobodnom rozhodnutí“.
Aj dobré snahy urobiť veci prípadne aj nad rámec povinností často komplikujú najmä kapacitné nedostatky. Často situáciu komplikujú aj zdravotné poisťovne. „Sú poradovníky, hospitalizácia niekedy trvá aj 60 dní, posledné dni sú zo sociálnej indikácie, čo neakceptuje zdravotná poisťovňa,“ uzavrela pre klucod.sk hovorkyňa AGEL Martina Pavlíková.Zdroje:
http://klucod.sk/2020/01/23/polske-nemocnice-nesmu-bezdomovca-vratit-na-mrznucu-ulicu-ako-sa-k-ludom-bez-strechy-nad-hlavou-stavaju-zdravotnicke-zariadenia-u-nas/

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár