Ako sa vyrábajú milióny mŕtvych

Iluistračný obrázok: Archív

New England Journal of Medicine (NEJM), ktorý má (asi) najvyšší impakt faktor na svete (70,67), publikoval 31. mája 2018 príspevok Inovácia pre pandémiu. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby autorom nebol počítačový mág Bill Gates.

Článok bol prepisom zo Shattuck Lecture na výročnom stretnutí Massachusetts Medical Society. Je úplne jasné, že človek, ktorý (podľa životopisu) nemá za sebou ani semester lekárskej fakulty, takýto článok napísať nemôže. Ako sa hovorí, má na to svojich ľudí.

Jediným autorom je Bill Gates. Článok je to veru podpriemerný. Ako sa hovorí, Quod licet Iovi, non licet bovi (čo je dovolené bohovi, nie je dovolené volovi). Treba však uznať, že má istú populárno-vedeckú logiku a nečíta sa zle. Jeho pomocníci sa celkom posnažili. Dokonca tak, že tomu, čo Gates rozprával, sa dá rozumieť. Po čitateľnom úvode (pre bežného čitateľa, nie odborníka), kde sa spomínajú všetky možné epidémie a pandémie (HIV, pandémia španielskej, či skôr americkej chrípky v roku 1918), Gates pristúpil k „tvrdým“ faktom. Užasnutému čitateľovi predostrel model vysoko infekčného, smrteľného, vzduchom prenášaného patogénu, ktorý (podľa tohto počítačového modelu) za šesť mesiacov zabije skoro 33 miliónov ľudí. Na celej planéte. Len tak. Dokonca si môžete pozrieť animáciu. My, ktorí sme vyrastali v školách, kde sme na laboratórnych cvičeniach povinne upravovali výsledky „bulharskou konštantou“ (aby vyšli), vypukneme do rehotu. Ako sa hovorí, smiechu nebude konca-kraja. Dosadením správnej bulharskej konštanty dokáže šikovný programátor (ja medzi nich, bohužiaľ, nepatrím) urobiť presne taký model, aký potrebuje. Za šesť mesiacov môže byť aj milión, aj miliarda mŕtvych. Ohúrený čitateľ (a asi aj poslucháč Shattuck Lecture) asi zdesene kýval hlavou.

Autor: Ján Lakota

Autor pôsobí v Onkologickom ústave sv. Alžbety a v Biomedicínskom centre SAV.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár