Ako sú rozostavané figúry na prezidentskej šachovnici

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračné foto: Archív Zem&Vek

Keď po sérii zlyhaní a káuz Andrej Kiska a jeho okolie pochopilo, že jeho návrat by bol veľmi neistý a kampaň veľmi ostrá, špinavá a plná škandalóznych odhalení, začala sa operácia nástupca. Tým sa stal vedec Robert Mistrík. Už veľmi skoro sa však ukázalo, že tento výber nebol z tých najšťastnejších. Mistrík má charizmu „mokrej handry“, jeho komunikačné schopnosti sa približujú tým Kiskovým (to rozhodne nie je kompliment) a jeho jedinou politickou skúsenosťou je fatálny debakel vo voľbách do Európskeho parlamentu za SaS. Je prekvapivé, že v niečej hlave skrsla myšlienka urobiť práve z takéhoto chabého a nevýrazného materiálu kandidáta, respektíve top lídra opozície.

Je fakt, že financie v jeho prípade neboli problém, pred letnými prázdninami hyzdili celé Slovensko jeho bilbordy. Ako sa však ukázalo, bolo to v hrubom rozpore so zákonom, aj preto nateraz zmizli, a okrem toho mu ani veľmi nepomohli. Dnes je síce lídrom pelotónu, ale vedie len veľmi tesne a v pomere výkon/cena, respektíve množstvo prostriedkov kontra výška preferencií, fatálne prehráva. Ako čistý marketingový produkt bez autentického obsahu už nemá veľmi čo ponúknuť, a teda potenciál jeho prípadného rastu je veľmi otázny.

Ako pravý opak kandidátov politických strán sa na scéne ocitol kandidát skrz-naskrz autentický, s jasne čitateľným životným príbehom, dokonale vystihujúci emócie a potreby všetkých, ktorí sa v globalizačnom zápase nedostali na stranu víťazov. Sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin je priam dokonalým protipólom prázdneho a falošného produktu politického marketingu Roberta Mistríka. Nočná mora bratislavskej kaviarne, teda postup kandidáta SMERu a Harabina do druhého kola, je viac než realistická. Súčasná výška preferencií totiž v diskusných reláciách pred voľbami kvalifikuje Harabina do skupiny favoritov. A tam môže doslova deklasovať Mistríka.

Autor: Roman Michelko

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://bit.ly/kupit-online-zemavek-januar-2019

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár