Ako v Kazachstane reagujú na „Bielomajdan“ v Bielorusku a ako sa pripravujú na elimináciu štátneho prevratu vo svojej krajine?

· Čas čítania: 5 min.
Foto: Stan Radar

Na dianie v Bielorusku živo reagujú nielen politici, analytici a média v Európe a USA, ale aj v Ázii, hlavne, v postsovietskych republikách Strednej Ázie, ktoré v minulosti, rovnako, ako aj „majdanom postihnutá“ Ukrajina, Arménsko, Gruzínsko a najnovšie Bielorusko, tiež pred troma desaťročiami boli súčasťou Sovietskeho zväzu a absolvovali všetky procesy budovania nezávislého štátu, ako aj vyššie spomínané štyri krajiny, a tiež sa doposiaľ boria s rovnakými problémami a snažia sa postaviť na nohy.

Bezpochyby, hlavne kazašské média sa najviac zo všetkých venujú bieloruskej problematike, komentujú všetky peripetie protestov v Minsku, Grodne, Mogileve a pod. a snažia sa vypátrať, kto a prečo financuje a ideologicky podporuje štátne prevraty na celom krehkom postsovietskom priestore, nielen na Ukrajine, Bielorusku či Gruzínsku. Poukazujú na to, že sa zobudila aj kazašská opozícia, ktorá vrelo privítala nepokoje v Bielorusku a chcela by zorganizovať podobné protesty aj doma a pokúsiť sa uchopiť si moc.

Mnohí kazašskí analytici a politológovia prízvukujú, že všetky protestné akcie, farebné revolúcie, štátne prevraty a majdany vyvoláva, pomáha organizovať, diriguje a financuje rovnaký „kurátor.“ A preto rôzne kazašské mimovládky a opozičné média, ako aj na Ukrajine, V Bielorusku, Gruzínsku, Arménsku atď. financované zo zahraničia, podporujú konanie bieloruskej opozície a snívajú o podobnej vzbure doma.

V podobnom duchu vysvetľuje súčasné dianie v Bielorusku a vo svojej rodnej krajine známy  kazašský politológ Maxim Kaznačejev, ktorý v rozhovore pre stredoázijský portál StanRadar porozprával o prípravách, priebehu a ponaučeniach všetkých farebných revolúcií na postsovietskom priestore. Prízvukoval, že, ako aj v Bielorusku, podobné revolúcie sa zo zahraničia s podporou domácej „piatej kolóny“ už dlhé roky pripravujú aj vo všetkých štátoch Strednej Ázie. Zdôraznil, že stredoázijské štáty by si z toho mali určite vziať ponaučenie a nepripustiť domáce „majdany.“ Uvádzame rozhovor pre portál StanRadar takmer v plnom znení.

Aké závery by si mali urobiť štáty Strednej Ázie na základe udalostí, ktoré sa momentálne odohrávajú v Bielorusku?

Závery by si na základe udalostí, ktoré sa momentálne odohrávajú v Bielorusku, štáty Strednej Ázie mali urobiť maximálne jednoduché. Schémy Genea Sharpa sa nemenia (Gene Sharp, 1928 – 2018, americký občiansky činiteľ, známy svojimi knihami o metódach „nenásilného boja proti vláde“, jeden z ideológov „farebných revolúcií“, propagandistov takzvanej „mäkkej sily“ – pozn. aut.). Prekvapuje to, že postsovietske elity dodnes nedokázali vypracovať efektívne mechanizmy reagovania na štandardnú schému štátnych prevratov.

Najnovšie udalosti v Bielorusku je to už asi jedenásty pokus o štátny prevrat  v rôznych štátoch sveta v priebehu ostatných 17 rokov. Sedem z nich boli úspešné. Realizujú sa podľa rovnakého scenára a pritom postsovetske elity nedemonštrujú žiaden talent na to, aby absolútne štandardnú schému štátneho prevratu prevalcovali alebo zvíťazili za pomoci dobrej taktiky. Veľmi ma to prekvapuje.

Domnievate sa, že udalosti v Bielorusku je riadený proces?

Áno, je riadený a predpovedateľný. Prezident Bieloruska Alexander Lukašenko ešte pol roka pred voľbami vedel, že sa proti nemu pripravuje štátny prevrat, ale nič neurobil. Vôbec nekonal, rovnako, ako aj mnohí ďalší politickí lídri v iných krajinách. Všetko napreduje v súlade so štandardmi, ktoré boli odskúšané v Kirgizsku, na Ukrajine, v Gruzínsku a Arménsku. Nechápem, prečo postsovietski lídri nevedia narábať s týmto procesom. Po prvý raz túto schému som pozoroval v roku 2004 v priebehu prvého štátneho prevratu na Ukrajine. Myslel som si, že všetci všetko pochopili, všetci sa s tým naučili pracovať. Ale ani po 16 rokoch neurobili žiadne závery. Nechápem, v čom je príčina. Pravdepodobne, sa táto otázka nachádza v rovine politickej psychológie. Inak neviem vysvetliť všetko, čo sa teraz odohráva.

A čo si myslíte, máte nejaké domnienky?

To, čo sa teraz odohráva v Bielorusku, je také primitívne, že ani nemám slov. Keby som chcel popísať tieto udalosti, riadil by som sa iba emóciami. Jediné vysvetlenie je, že Lukašenka začínajú zrádzať príslušníci silových rezortov a začínajú ho úmyselne dostávať do zlej situácie. Iné vysvetlenie nemám.

Podobné rozloženie síl a vnútorný konflikt môže byť aktuálny aj pre Nursultan /hlavné mesto Kazachstanu – pozn. aut./? Aké závery z týchto udalostí urobia v Kazachstane?  

Pre Nursultan je tých záverov z udalostí v Minsku je viac, ako dva či tri. V súčasnosti v krajine funguje svojrázny mechanizmus zmiernenia. V Kazachstane vznikol problém: proti komu majú uskutočniť štátny prevrat? Proti prezidentovi, ktorý o ničom nerozhoduje, alebo proti Rady bezpečnosti, ktorá všetko kontroluje? Podobné rozloženie síl je veľmi užitočné pre politickú elitu Kazachstanu. U nás nebude fungovať schéma konania prostredníctvom príslušníkov silových rezortov. Sú tiež rozdelení a nemajú monolitnú pozíciu. Opozične naladené skupiny v Kazachstane, prirodzene, pozitívne reagujú na pokus o štátny prevrat v Bielorusku a podporujú prívržencov protestov. Ale kvôli tomu, že „finančný kurátor“ je v Bielorusku a Kazachstane rovnaký, podobné nálady sú celkom pochopiteľné.

Koho nazývate „finančným kurátorom“?

Financovanie a podpora sa uskutočňuje prostredníctvom fondu Sorosa. V prvom rade je to ideologická a čiastočne finančná podpora. V Kazachstane títo ľudia vyzývajú, aby sa využili skúsenosti v Bielorusku, aj keď nezabezpečili úspech. Prinajmenšom, v súčasnosti…

Určite sa nedá nesúhlasiť s kazašským politológom: všetky podobné „farebné revolúcie“ a majdany sa pripravujú, dirigujú a financujú z rovnakých zdrojov. Má pravdu aj v tom, že všetky tieto scenáre sú dávno známe, ale napriek tomu vedenie mnohých štátov, hlavne, tých postsovietskych, sa doposiaľ nedokázalo nájsť efektívny nástroj, aby mohlo čeliť príprave a realizácii štátnych prevratov. A keď prichádza na lámanie chleba, vždy sa tvári prekvapene a správa sa tak, ako by sa to stalo po prvý raz a nik nevie, ako čeliť tejto hrozbe.

Vždy sa to vyvíja podľa rovnakého scenára s menšími výnimkami a zvláštnosťami, charakteristickými pre danú krajinu a konkrétne vedenie toho-ktorého štátu či vodcu – týka sa to aj Bieloruska. Obavy z vypuknutia majdanov v štátoch Strednej Ázie sú pochopiteľné. Tým viac, že, ako zdôraznil kazašský politológ, ani tam ešte nedokázali čeliť podobným hrozbám a existuje nebezpečenstvo vypuknutia krvavých majdanov v Kazachstane, Uzbekistane, Tadžikistane atď. Ak sa, samozrejme, nepoučia z udalostí na Ukrajine, v Bielorusku, Arménsku a Gruzínsku a nevezmú si rozum do hrsti. Nechajme sa prekvapiť…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

Уроки Белоруссии для Центральной Азии: как работают технологии государственных переворотов? Stan Radar, 26.8.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár