Ako zablokovať a vidieť všetky aplikácie na Facebooku sledujúce vaše osobné údaje

Tagged With: , , , Add Comment

Konečne nejaké novinky, ktoré priťahujú pozornosť verejnosti na špehovanie. Facebook sa stal  predmetom škandálu týkajúceho sa použitia korporátnych dát z Cambridge Analytica, britskej politickej výskumnej spoločnosti.

Vďaka masívnemu zberu údajov Facebooku, Cambridge Analytica získala osobné údaje o 50 miliónoch užívateľov Facebooku.

Viete, že tie veci, ktoré ste odsúhlasili na vašom telefóne, dovoľujú aplikáciám používať vaše súbory a podobne?

Dobre, Cambridge nezískala tieto údaje prostredníctvom hackingu, ale prostedníctvom aplikácie Facebooku, ktorá poskytuje výskumníkom údaje o užívateľoch a dokonca aj údaje ich priateľov.

Vždy keď užívateľ inštaluje aplikáciu alebo sa prihlasuje na webovú stránku cez Facebook, jeho facebookový profile je odhalený týmto korporáciám.

Vaša súčasná poloha a história zamestnaní, váš email a telefónne číslo, všetky tieto informácie, ktoré si myslíte, že sú osobné, alebo zdieľané len s priateľmi na Facebooku sú prístupné spoločnostiam, ktorým ste odsúhlasili zdieľanie údajov v krátkom dialógu pod ich tlakom pri používaní ich aplikácie.

Nielen to, ale ak váš facebookový priateľ používa veľa smiešnych aplikácií, ktoré zbierajú údaje, tieto aplikácie tiež môžu vidieť vaše facebookové údaje akoby ich sledovali prostredníctvom vášho facebookového priateľa.

Tu je návod ako tomu zabrániť.

  1. Najprv na pravej strane vašej facebookovej stránky nájdite tento symbol šípky.

(obrázok…pôvodný, alebo nový v slovenčine. Treba dať pod každý bod.)

  1. Teraz pokračujeme ďalej do Nastavení (Settings) kam sa väčšina ľudí zvyčajne nepozerá.
  2. Keď ste v Nastaveniach, choďte do Aplikácií (Apps).
  3. Toto je jadro problému: toto je zoznam aplikácií spoločností, ktoré v súčasnosti sledujú vás na Facebooku. V originálnom článku, z ktorého sú fotografie obrazovky počítača, sa poznamenáva, že tento užívateľ umožnil prístup na facebookový účet 54 aplikáciám. Teraz kliknite na ikonu „ukáž všetky“ (show all), aby ste videli celý zoznam.
  4. A tu sú aplikácie, ktoré sledujú tohto užívateľa. Musím to dokonca zmenšiť, aby ste ich videli všetky.
  5. Teraz umiestnite kurzor na jednu z aplikácií. Sú tam možnosti: môžete úplne zmazať aplikáciu, alebo ručne upraviť povolenia pre aplikáciu.
  6. Tomuto užívateľovi aplikácia Trip Advisor sledovala vek, email a pracovnú históriu.
  7. Teraz by ste mali ísť nižšie v Nastaveniach – sekcia aplikácií (apps section). Viac možností je tam a dve pravdepodobne najdôležitejšie sú zvýraznené na obrázku.
  8. Všetky údaje, ktoré vidia vaši priatelia, sú prístupné v „Ďalšie použitie aplikácií (Apps Other Use). Tieto údaje vidia aplikácie používané vašimi priateľmi…!

Zdroj: http://www.fbnewspost.com/how-to-block-and-see-all-the-apps-on-facebook-tracking-your-personal-info/

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

Martin Urminský
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis