Aktivisti poznajú ideálneho kandidáta na funkciu prezidenta Slovenskej republiky

· Čas čítania: 5 min.
Foto: HS

Aktivisti Ľubomír Špacír a Ladislav Uhlár sú verejnosti známi ako ľudia, ktorí kritizujú a medializujú tému nekalého podnikania nebankových spoločností, a tiež ako ľudia, ktorí stáli pri odhalení pozadia financovania predvolebnej kampane prezidenta Kisku. Ich júnová tlačová konferencia je však na úplne inú tému: majú tip na ideálneho kandidáta na post prezidenta.

„Pre názov našej tlačovej besedy nám poslúžil titulok v novinách, ktorý oznamoval, že sa hľadá poctivý kandidát na post prezidenta republiky. Vtedy sme si povedali, že my o takomto človeku vieme. Tento pocit bol natoľko silný, že sme sa rozhodli Vám ho predstaviť týmto spôsobom,“ začal svoje rozprávanie Ladislav Uhlár.

„Každý kandidát stavia svoju kandidatúru na tom, čo v živote urobil dobré, a čo v budúcnosti chce urobiť. Človek, o ktorom sme presvedčení, že by bol ideálnym kandidátom na pozíciu prezidenta Slovenskej republiky, sa naozaj má čím pochváliť. V minulosti totiž zásadným spôsobom zmenil slovenský právny systém v prospech obyčajných ľudí,“ uviedol L. Uhlár. „Tento človek sa volá JUDr. Peter Straka a pracuje ako predseda senátu na krajskom súde v Prešove. V minulosti urobil zásadné zmeny v justícii, v polícii a aj prokuratúre.“

Uhlár vysvetľuje: „Keď bol ministrom spravodlivosti Dr. Štefan Harabin, vtedy tam Dr. Straka pracoval ako vedúci civilného práva. A práve v časoch, keď finančné skupiny dávali úžernícke úvery a následne sa ľuďom vo veľkom brali majetky, prichádzali o domy, bol to on, kto absolútne otočil postoj právneho systému k spotrebiteľom. On sa za tých poškodených ľudí osobne postavil, stretával sa s nimi na ministerstve spravodlivosti, predkladal zákony na ochranu spotrebiteľov a obhajoval ich pred vládou.“

„Bol to on, kto školil sudcov, ktorí predtým, za ministrovania pána Lipšica rozhodovali všetky spory v prospech finančných skupín, ktoré poskytovali úvery. On ich školil, aby rozhodovali inak. Komunikoval s políciou aj s prokuratúrou, aby konali inak. Stretával sa s poškodenými ľuďmi, pomáhal im, aj finančne, nikto o tom nevie. Bol to on, kto pripravil množstvo zákonov, ktoré sa z EÚ implementovali na Slovensko. Urobil množstvo súdnych rozhodnutí, ktoré boli precedensmi v prospech spotrebiteľov,“ vymenúva Uhlár zásluhy Dr. Straku.

„Urobil pre spotrebiteľov naozaj veľmi veľa. Len málokto vie, že to, že tu dnes máme takéto moderné zákony na ochranu spotrebiteľa, je zásluhou Dr. Petra Straku. Je to človek skromný, čestný, s pevnými morálnymi zásadami a odvahou. Tým, že tie veci urobil, poštval si proti sebe množstvo vplyvných ľudí, sudcov, policajtov, prokurátorov, politikov. Politici stáli za tými finančnými skupinami. Keď som sa napríklad v roku 2009 rozprával s právnym zástupcom nebankovej spoločnosti SOS Finance, povedal mi: načo idete proti nebankovkám, veď tam si politici perú svoje špinavé peniaze. Povedal to pred troma svedkami bez akýchkoľvek škrupúľ. Takto to vtedy fungovalo,“ opisuje vtedajšiu situáciu Uhlár.

„A práve Straka to všetko obrátil. Spôsobil, že mnohé tieto spoločnosti zanikli. Bol jednoducho hviezda – keď povedal nejaký názor, potom sa tak naozaj aj dialo. Keď odišiel z ministerstva spravodlivosti, išiel na okresný súd v Prešove. A keď sa pozriete, aké rozsudky má okresný súd v Prešove, a aké precedensy sú niektoré z nich nielen na Slovensku, ale aj v rámci Európy, pochopíte, kto je JUDr. Peter Straka,“ hovorí Uhlár. Viac o odbornom pôsobení Dr. Straku sa dočítate napríklad v tomto rozhovore.

„Aby bolo jasné, nie je to žiadny môj kamarát, ja som ho videl naposledy tuším v roku 2010, nie je v tom nič zištné ani osobné,“ upozorňuje Uhlár. „Ja však viem aký človek to je, zažil som ho vtedy na Ministerstve spravodlivosti a videl som, ako pracuje. A viem ako pracoval predtým aj potom, poznám výsledky jeho práce. Na vlastné oči som videl ako pomáhal tým ľuďom z vlastných financíí, odviezol ich, robil všetko pre to, aby neprišli o domy. On z toho nič nemal, konal tak iba zo svojho presvedčenia. Obhajoval ich, mnohí z nich si to ani nevážili, lebo to niekedy boli takí jednoduchší ľudia, ale on to pre nich napriek tomu robil, aby neostali na ulici bez strechy nad hlavou.“

„Chceme vyzvať všetkých poslancov NR SR, aby podporili podpisom tohto človeka, voči ktorému nemôže mať žiadny slušný človek výhrady. Uvidíme, či sa nájde 15 čestných poslancov, ktorí budú ochotní sa podpísať pod jeho kandidatúru,“ vyzýva Uhlár poslancov. „Nebol v žiadnej politickej strane a je to naozaj poctivý kandidát. Keby médiá urobili to, čo by robiť mali, že by o ňom napísali čistú pravdu a ľudia by sa dozvedeli za čo mu mnohí vďačia – najmä tí, čo si brali úvery – tak by ho nepochybne volilo obrovské množstvo ľudí.“

„My sme preto teraz urobili túto tlačovú besedu, lebo sme s tým človekom pracovali a cítime povinnosť to urobiť. Nepoznáme lepšieho a vhodnejšieho človeka. Je to alternatíva kandidátom ako Kiska, naozajstná osobnosť bez politickej minulosti, bez káuz, bez konfliktov s politickými stranami, ale zato s ohromným morálnym kreditom,“ zdôvodňuje Uhlár, prečo sa rozhodli verejne vystúpiť.

A pokračuje: „Mainstream vie urobiť super kandidáta aj z morálneho trpaslíka, pre príklad z praxe naozaj netreba chodiť ďaleko. Takže pre médiá by nemalo byť problémom predstaviť kandidáta naozaj kvalitného, ľudsky aj odborne výnimočného, nebolo by treba miliónové kampane – úplne by stačilo, keby si ľudia v médiách robili svoju prácu.“

„Keď teraz odíde Kiska, to ešte nebude víťazstvo, lebo mainstreamové médiá tam vedia dostať niekoho podobného. Víťazstvom bude, ak tam bude úplne iný človek s principiálne inými hodnotami a morálkou. A my takého človeka na Slovensku poznáme,“ ukončil svoje vystúpenie Ladislav Uhlár.

Na Slovensku máme kvalitných a čestných ľudí vhodných do najvyšších pozícií. Už iba ostáva ich tam dostať…

Ivan Lehotský

https://www.hlavnespravy.sk/aktivisti-poznaju-idealneho-kandidata-funkciu-prezidenta-slovenskej-republiky/1447014

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár