Alternatíva neexistuje: USA nedokážu opustiť ruské jadrové palivo

Ilustračné foto: iStock

Spojené štáty neustále zavádzajú nové protiruské sankcie v snahe obmedziť obchodné vzťahy Západu s Moskvou a nútia tak svojich spojencov, aby urobili to isté. Samotný Washington však zároveň pokračuje v obchodovaní s Ruskom a míňa naň obrovské sumy peňazí. Samotné “veľké” USA sa aj naďalej spolieha na kľúčový zdroj – a to je ruské jadrové palivo.

USA teda nemajú problém a naďalej nakupujú jadrové palivo od Ruska v hodnote stoviek miliónov dolárov, pričom žiadajú ďalšie a ďalšie protiruské sankcie. Informoval o tom Newsweek.

Newsweek poznamenal, že na jadrovú energiu neboli doteraz zavedené žiadne obmedzenia. Dôvod je jednoduchý – nie je veľa krajín, ktoré sú schopné zapojiť sa do procesu obohacovania uránu. A Rusko má obrovské zásoby uránu a taktiež aj skúsenosti s jeho premenou na obohatený urán, ktorý sa má neskôr použiť ako jadrové palivo. Autorka článku poznamenáva, že obohacovanie uránu je vysoko špecializovaný proces, ktorý je možný okrem Ruska len v Kanade, Číne a Francúzsku, kde sú továrne na výrobu jadrového paliva, ale najlepšiu štruktúru na to majú ruské výrobné zariadenia a ich veľké zásoby samotného uránu.

Podľa publikácie ruský Rosatom poskytuje USA až štvrtinu potrebného jadrového paliva a vláda USA je aj naďalej pripravená za to platiť. V roku 2022 sa na tieto účely minula miliarda dolárov. V Spojených štátoch sa k dnešnému dňu nachádza 93 reaktorov, štvrtinu z nich zabezpečuje palivom Rosatom, uzavreli autori článku.

“Trh s dodávkami jadrového paliva má viacero aspektov. Zatiaľ čo USA sú sebestačné vo výrobe, uráne a spracovaní uránu, možnosti USA v oblasti konverzie a obohacovania sú iná vec,” povedal Steven Nesbit, bývalý prezident Americkej jadrovej spoločnosti. “Trh s jadrovým palivom je medzinárodný a dosť konkurenčný. Ruská štátna jadrová spoločnosť Rosatom je však významným dodávateľom jadrového paliva a má veľký podiel na svetovom trhu,” dodal.

Z tohto dôvodu poskytuje ruská spoločnosť Rosatom štvrtinu amerického jadrového paliva a Spojené štáty naďalej platia za tento zdroj.

Americké spoločnosti teda v celkom významnom objeme platia Rusku za zdroje, ktoré sú potrebné na napájanie ich reaktorov. Až tak, že by si to niekto mohol spojiť s často vykrikovaným financovaním ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine.

Vyzerá to tak, že opatrenia na vytlačenie Ruska z jadrového biznisu sú nevyhnutne odsúdené na neúspech, ak jednoducho neexistujú žiadne alternatívy. Štátny Rosatom zostáva najväčším svetovým vývozcom jadrového paliva prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti TVEL. Mnohé európske štáty, ktoré boli predtým súčasťou Sovietskeho zväzu, sa stále spoliehajú na ruské palivo, medzi nimi aj Slovensko, Česká republika, Bulharsko a Maďarsko. Okrem toho sa oveľa viac používa alebo sa dokonca spolieha na ruský urán, v krajinách ako Francúzsko, Fínsko a aj v USA.

Komerčné snahy o nájdenie alternatív k ruskému palivu vyžadujú čas, aby sa uskutočnili. Americká spoločnosť Westinghouse sa snaží nahradiť Rusko ako dodávateľa svojou alternatívou pre reaktory VVER-440, ale len teraz dokončuje proces vývoja paliva.

Začiatkom apríla Westinghouse podpísal s českou energetickou spoločnosťou ČEZ dohodu o dodávke paliva pre JE Dukovany, ktorá pozostáva zo štyroch reaktorov VVER-440. Aj keď Westinghouse tvrdí, že začne dodávať palivové kazety začiatkom budúceho roka, predpokladá sa, že vytlačenie doterajšieho prevádzkovateľa bude trvať sedem rokov. Westinghouse už má dohodu o dodávke palivových kaziet pre dva bloky VVER-1000 v Temelíne, opäť od roku 2024 a bude ich prevádzkovať aj ČEZ. Predtým palivo dodávala dcérska spoločnosť Rosatomu – TVEL.

Bulharsko tiež podpísalo zmluvu s Westinghouse na dodávku dvoch blokov VVER-1000 jadrovej elektrárne Kozloduj, ale začiatkom tohto roka Bulharsko naznačilo, že bude pokračovať v dovoze paliva aj náhradných dielov z Ruska. Medzitým sa určite očakáva, že Maďarsko bude pokračovať v používaní ruského paliva, keďže dalo jasne najavo, že bude vetovať akékoľvek snahy Európskej únie sankcionovať ruský jadrový priemysel.

Rusko zostáva stálicou jadrového priemyslu. Svojim zákazníkom ponúka oveľa viac než len palivo, namiesto toho sa stará o každý aspekt jadrového hodnotového reťazca. Ak chcú západné mocnosti skutočne vytesniť ruskú jadrovú dominanciu, musia prevziať tento plášť a poskytnúť rovnakú úroveň. V skutočnosti, v tomto momente žiadna iná alternatíva Ruska neexistuje.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Anna Skinner: Putin Still Selling U.S. Nearly $1 Billion in Nuclear Fuel, newsweek.com, 11.05.2023
(2) Alexander Ivanov: США продолжили закупать ядерное топливо у России, 360tv.ru, 13.05.2023
(3) David Appleyard: Russia’s nuclear business: Out in the cold?, neimagazine.com, 10.05.2023

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply