Amazon zakazuje polícii USA používať softvér na rozpoznávanie tváre

· Čas čítania: 3 min.
zdroj : Reuters © Thomas Peter

Technológia softvéru na rozpoznávanie tváre je kontroverzná. Podľa kritikov je možnosť zneužitia príliš veľká.

Internetový gigant Amazon už nechce sprístupniť na jeden rok svoj softvér na rozpoznávanie tváre polícii USA. Ako bolo oznámené v stredu na pozadí nedávnych protestov proti rasizmu a policajnému násiliu v Spojených štátoch, teraz chcú bojovať za silnejšiu vládnu reguláciu a za „etické využívanie“ interných technológií.

Zatiaľ sa zdá, že americký kongres túto „výzvu“ prijal. Jednoročné moratórium by malo politikom poskytnúť dostatok času na prijatie vhodných pravidiel. Amazon bol vážne kritizovaný za kontroverzné využívanie jeho služieb súdnymi orgánmi. Spočiatku nebolo jasné, či boli moratóriom ovplyvnené federálne úrady.

„Snažili sme sa, aby vlády prijali prísnejšie pravidlá, ktorými sa riadi etické používanie technológie rozpoznávania tváre, a v posledných dňoch Kongres preukázal svoju ochotu čeliť tejto výzve. Dúfame, že toto jednoročné moratórium poskytne kongresu dostatok času na implementáciu nariadení a sme pripravení v prípade potreby pomôcť, “uviedla americká internetová spoločnosť.

Príslušný softvér však bude naďalej k dispozícii organizáciám, ktoré hľadajú nezvestné deti.

„Budeme naďalej umožňovať organizáciám ako Thorn, Medzinárodné centrum pre nezvestné a zneužívané deti a Marinus Analytics, aby využívali detekciu Amazonu na záchranu obetí, zamedzili obchodovania s ľuďmi a na zlúčenie nezvestných detí so svojimi rodinami,“ uviedol globálny hráč v príspevku Global Players .

Softvér na rozpoznávanie tváre s názvom „Rekognition“ je vyvinutý pod strechou dcérskej spoločnosti Amazonu AWS. Pokiaľ ide o najväčšiu online obchodnú platformu na svete, moratórium predstavuje obrat. Spoločnosť doteraz obhajovala používanie softvéru políciou – dokonca aj potom, čo vedci po sérii testov kritizovali, že program urobil viac chýb pri rozoznávaní tvárí, najmä pri jedincoch tmavšej pleti.

V tom čase Amazon namietal, že testy používali nesprávne metódy, zatiaľ čo samotná technológia funguje správne. Generálny riaditeľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos sa zároveň zasadzoval za reguláciu technológie na jeseň 2019.

Spoločnosť Microsoft to od roku 2018 požaduje – a je tiež relevantným dodávateľom softvéru na rozpoznávanie tváre. Policajné orgány Spojených štátov majú aj iné možnosti. Je však otázne, či budú spĺňať predpokladané požiadavky na softvér. Začiatkom roku americká vyvolala senzáciuspoločnosť Clearview AI, ktorá má čokoľvek iné, len nie bezchybnú povesť.

Začiatkom roku 2020 New York Times informoval, že spoločnosť už spracovala fotografie približne troch miliárd ľudí z internetu, aby vyvinula obrovskú databázu na rozpoznávanie tváre. Obrázky boli stiahnuté z Facebooku, YouTube, Venmo, Instagramu a „miliónov ďalších webových stránok“ – bez povolenia a často v rozpore s podmienkami používania príslušných platforiem.

Napriek tomu službu by už chcelo využívať viac ako 600 úradov v USA a Kanade. Podľa New York Times patria medzi zákazníkov rôzne agentúry činné v trestnom konaní, FBI, ako aj Ministerstvo vnútornej bezpečnosti USA.

Medzitým šéf spoločnosti Clearview Hoan Ton-That potvrdil po vyhlásení Amazonu, že technológia jeho spoločnosti funguje úplne správne, a to pre všetky odtiene pleti.

zdroj : RT

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár