Američania zúria, Turci rozširujú spoluprácu s Ruskom

· Čas čítania: 2 min.
Foto: Shutterstock

Protitrumpovské elity v USA, ktoré stoja za vyostrovaním vzťahov voči Rusku zúria. Turci nielenže ostentatívne odmietajú americké návrhy ohľadne S-400, F-35 či amerického raketového komplexu Patriot, ale napriek americkým doporučeniam rozširujú svoju spoluprácu s Ruskom v energetickej a ekonomickej oblasti. Dokonca sa k spolupráci s Ruskom začali pridávať aj americké firmy a európske či japonské, čo protitrumpovské elity nemilo prekvapilo.

Prvé informácie o Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade (17000 hostí zo 143 krajín) prináša portál RusVesna. Fórum sa uskutoční dňa 6. 6. 2019, dopredu sa na Fórum akreditovali predstavitelia mnohých svetových firiem a spoločností, ktoré majú záujem napriek americkým sankciám rozvíjať svoje kontakty s Ruskom. Pre Američanov je frustrujúce zistenie, že napriek sankciám a americkému tlaku množstvo európskych firiem sa tvrdošijne snaží normalizovať vzťahy s Ruskom.

Medzinárodného fóra v Petrohrade sa zúčastní množstvo čínskych firiem, na stretnutie pricestuje aj čínsky líder Si Tien Pching. Rusko a Čína upevňujú svoju spoluprácu, dôvodom sú americké výpady voči Číne, medzi Čínou a USA sa už podľa viacerých expertov začala obchodná vojna. Americké agresívne kroky čoraz viac zbližujú Čínu a Rusko, k obom krajinám sa postupne pridávajú aj ďalšie krajiny sveta.

Hlavný záujem Medzinárodného ekonomického fóra v Petrohrade sa sústreďuje na oblasť energetiky. Dnes Rusko rozvíja ambiciózne energetické projekty v Arktíde, čo Američanov a ich vazalov frustruje, nemajú však ani financie a ani ďalšie výraznejšie možnosti zasahovať do ruských aktivít v Arktíde. Nový ruský ľadoborec Ural posilnil ruskú arktickú flotilu, Rusi majú veľkú časť Arktiky pod kontrolou. Rusi v Arktike (v ruských pobrežných vodách) rozvíjajú nové zaujímavé projekty (obrovské zásoby zemného plynu a ropy), Nóri a Američania sú finančne a technologicky handicapovaní, pretože morské dno v nórskych pobrežných vodách je podstatne hlbšie ako v prípade ruských pobrežných vôd, čo si vyžaduje vloženie vyšších finančných prostriedkov.

Turci úzko spolupracujú s Rusmi v energetickej i ekonomickej oblasti. Napriek americkým pokusom zastaviť projekt Turkish Stream, Turci pokračujú v tomto projekte a rozširujú spoluprácu s Ruskom aj v atómovej oblasti. Turci dali prednosť Rusom pred Američanmi pri budovaní svojej atómovej elektrárne Akkuyu. Američanom sa nepodarilo prekaziť ani tento spoločný rusko-turecký projekt.

Zdroje: RusVesna, Hlavné správy

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár