Americká vláda o možnosti obnovenia jadrových skúšok diskutuje od roku 1992 – od momentu, keď sa na ich zrušení USA dohodli s Ruskom

· Čas čítania: 4 min.
foto: FB

Americké média komentujú ďalšiu novinku: je síce známe, že v priebehu takmer 30 rokov, odkedy sa USA a Sovietsky zväz dohodli na zastavení jadrových skúšok, v Bielom dome a v Pentagóne sa stále vracajú k téme obnovenia týchto skúšok, aj keď vo väčšine prípadov išlo o viac – menej „teoretické“ debaty. Na piatkovom  rokovaní vo Washingtone zástupcov rezortov, ktoré sa zaoberajú otázkami národnej bezpečnosti, sa však znova hovorilo o tom, že by USA mohli obnoviť jadrové skúšky, ktoré zastavili v roku 1992.

Novinári, ktorí majú svoje zdroje vo vláde a kompetentných úradoch, informovali, že v piatok ku žiadnej dohode nedošlo: niektorí úradníci boli za obnovenie jadrových skúšok, iní boli proti. Jeden zo zdrojov denníka The Washington Post uviedol, že sa v debatách bude pokračovať, druhý prezradil, že bolo prijaté čiastočné rozhodnutie.

Washington podnikne iné opatrenia, ako odpoveď na hrozby, ktoré, podľa niektorých amerických politikov, predstavuje politika Číny a Ruska. USA by sa mali vyvarovať obnoveniu jadrových skúšok. V Rade pre národnú bezpečnosť USA tieto informácie odmietli komentovať /https://www.washingtonpost.com/gdpr-consent/?next_url=https%3a%2f%2fwww.washingtonpost.com%2fnational-security%2ftrump-administration-discussed-conducting-first-us-nuclear-test-in-decades%2f2020%2f05%2f22%2fa805c904-9c5b-11ea-b60c-3be060a4f8e1_story.html/.

Jeden z vysoko postavených úradníkov pre spravodajcu denníka The Washington Post poznamenal, že prezentácia Moskve a Pekingu toho, že USA dokážu rýchlo uskutočniť nové jadrové skúšky, môže poskytnúť Washingtonu výhodu počas rokovaní o kontrole zbraní, do ktorých Biely dom chce vyzvať nielen Moskvu, ale aj Peking. Podľa The Washington Post, zástancovia nešírenia jadrových zbraní sa domnievajú, že obnovenie jadrových skúšok môže destabilizovať celú situáciu.

Bude to svojráznou pozvánkou pre krajiny, ktoré tiež vlastnia jadrové zbrane, aby nasledovali príklad USA. Môže to zapríčiniť bezprecedentné preteky v zbrojení. Tiež to prekazí rokovania s lídrom KĽDR Kimom Čong-unom,“ cituje denník riaditeľa americkej  Asociácie pre kontrolu zbraní Daryla Kimballa. Biely dom, Pentagón, Štátny department USA a Národné riaditeľstvo pre jadrovú bezpečnosť tieto informácie nekomentovali.

Obranná spravodajská agentúra Ministerstva obrany USA 13. júna 2019 zverejnila písomné vyhlásenie, v ktorom zdôraznila, že „Rusko uskutočnilo skúšky jadrových zbraní, ktoré mali za následok jadrové výbuchy.“ Tento dokument bol logickým pokračovaním výrokov riaditeľa Obrannej spravodajskej agentúry Ministerstva obrany, generálporučíka pozemných vojsk USA Roberta Ashleyho, ktorý dva týždni predtým, 29. mája 2019, na seminári v  Hudsonovom inštitúte tvrdil, že Rusko, „podľa niektorých odborníkov v USA, pravdepodobne, nedodržuje moratórium na jadrové skúšky podľa štandardov, ktoré zodpovedajú nulovej kapacite.

Rusko kategoricky odmieta všetky obvinenia, považuje ich za otvorenú lož a prízvukuje, že sa nezakladajú na pravde a USA dodnes nepredložili ani jeden najmenší dôkaz svojich tvrdení. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov hneď reagoval na výroky Roberta Ashleyho a vyhlásenie Obrannej spravodajskej agentúry Ministerstva obrany USA a 31. mája 2019 všetky obvinenia označil za totálne nezmysly a úmyselné falšovanie skutočnosti.

Moskva pripomenula, že dodržiava moratórium na jadrové skúšky takmer tri desaťročia. Posledné jadrové skúšky sa na území súčasného Ruska uskutočnili na polygóne na Novej Zemi ešte 24. októbra 1990, viac ako rok pred rozpadom Sovietskeho zväzu a vznikom moderného Ruska. V súčasnom Rusku sa jadrové skúšky nikdy nekonali.

Zdroj: https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/8546223

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár