Americké zločiny sa nevyšetrujú, ani sa nebudú

Foto: archív
Sudcovia Medzinárodného trestného súdu (ICC) zamietli v piatok žiadosť hlavnej prokurátorky Fatou Bensoudovej o začatie vyšetrovania vojnových zločinov v Afganistane. Informovala o tom agentúra AFP.

“Sudcovia rozhodli, že vyšetrovanie situácie v Afganistane by v tomto štádiu nebolo úplne v záujme spravodlivosti,” píše sa vo vyhlásení súdu. Vojnové zločiny údajne spáchali príslušníci americkej armády a americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) a tiež afganské sily a hnutie Taliban. Spojené štáty však minulý piatok zrušili vstupné víza do USA hlavnej prokurátorke Medzinárodného trestného súdu Fatou Bensoudovej. Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že Medzinárodný trestný súd “nie je legitímny” a že USA a ich spojenci nepodliehajú pod jurisdikciu tohto súdu. “Toto je veľké medzinárodné víťazstvo, nielen pre vlastencov, ale aj pre vládu práva,” píše sa vo vyhlásení Bieleho domu. “USA chránia svojich občanov na základe najvyšších právnych a morálnych štandardov a odmietajú sa podvoliť Medzinárodnému súdu, pretože tento má široké a nezodpovedné vyšetrovacie právomoci a je hrozbou pre suverenitu USA,” vyhlásil Trump. “Na každý pokus trestne stíhať amerických, izraelských alebo spojeneckých príslušníkov, budeme reagovať rýchlo a rozhodne,” dodal.

Gambijská prokurátorka Bensoudová viedla predbežné vyšetrovanie o mučení, ukrutnostiach a sexuálnom týraní v Afganistane, ktorého sa mali dopustiť Američania a ich spojenci v rokoch 2003-2004. Americký štátny tajomník Mike Pompeo ju varoval, “že má zmeniť kurz, alebo bude čeliť americkým sankciám” a informoval ju, že “USA sa rozhodli chrániť svoje jednotky a civilistov pred životom v strachu, že budú nespravodlivo trestne stíhaní pre úkony, ktoré spravili s cieľom brániť svoj veľký národ”.

Farizejstvo Washingtonu najlepšie dokresľuje fakt, že USA trvali na zriadení medzinárodných tribunálov pre bývalú Juhosláviu a Rwandu, ale hlasovali proti zriadeniu Medzinárodného trestného súdu v roku 1998 a odmietli uznať jeho právomoci, keď už bol založený v roku 2002. USA sú už 20 rokov imúnne na medzinárodné právo. V roku 1986 Medzinárodný súd v Haagu rozhodol, že Washington porušil medzinárodné právo, keď podporoval povstalcov v Nikarague. USA sa odmietli zúčastniť na procese a blokovali vykonanie rozsudku v Bezpečnostnej rade OSN. “Kým v minulosti USA obštruovali spravodlivosť vďaka intrigám, dnes sú ich útoky otvorené. Je to ríša v maskách,” vyhlásil britský novinár Niel Clark.

Tu sa natíska otázka: keď už je spravodlivosť selektívna, nie je pre všetkých rovnaká a slúži teda záujmom jednej strany, prečo medzinárodný súd nezrušiť?

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply